ՄԱԶԾ-ն նշում է Հայաստանում իր գործունեության 30-ամյակը՝ Դիլիջանում անցկացնելով հակաականային գործունեության իրազեկման միջոցառում
ՄԱԶԾ-ն նշում է Հայաստանում իր գործունեության 30-ամյակը՝ Դիլիջանում անցկացնելով հակաականային գործունեության  իրազեկման միջոցառում
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ) նշում է Հայաստանում իր գործունեության 30-ամյակը: Հոբելյանի շրջանակում  ՄԱԶԾ-ն Դիլիջանում  կազմակերպել էր հումանիտար ականազերծմանն ու համայնքների անվտանգությանը նվիրված  հատուկ միջոցառում՝ միտված մարդկանց իրազեկվածությունը բարձրացնելուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  միջոցառումը կազմակերպվել է Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի (ՀԱՓԿ) հետ համատեղ՝ ընդգծելու ձեռքբերումները և վերահաստատելու Հայաստանի ողջ տարածքում ավելի անվտանգ և դիմակայուն համայնքներ կառուցելու հանձնառությունը։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին նշեց՝ այս տարեդարձը ոչ միայն ՄԱԶԾ-ի և Հայաստանի կառավարության ու ժողովրդի երկարամյա գործընկերության արդյունքն է, այլև համատեղ հանձնառության վերահաստատումը՝ հանուն կայուն զարգացման և համայնքների անվտանգության:
«Տավուշում և ողջ երկրում մեր գործընկերների հետ միասին աշխատում ենք այնպես անել, որ յուրաքանչյուր համայնք լինի հզոր, դիմակայուն և ականների սպառնալիքից ազատ։ Մենք խորապես երախտապարտ ենք ՀԱՓԿ-ին և Տավուշի մարզպետարանին ամուր համագործակցության համար և ակնկալում ենք շարունակել մեր համատեղ ջանքերն ավելի անվտանգ Հայաստան կառուցելու գործում»,- ասաց  Նաթիա Նացվլիշվիլին։
Նրա խոսքով՝ պատահական չէ, որ հոբելյանական միջոցառումը նշվում է Տավուշի մարզում, քանի որ հենց այստեղ ՄԱԶԾ-ն իրականացրել է բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր։ Նա ընդգծեց, որ այդ նախաձեռնությունները ներառում են սոցիալ-տնտեսական զարգացումը, գենդերային հարցերի առաջմղումը, ականազերծմանն ուղղված գործողությունները, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ծրագրերը։
«Այս տարիների ընթացքում մենք շատ լավ համագործակցություն ենք ձևավորել Հայաստանի իշխանությունների, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, և ես շատ ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ ենք՝ Տավուշի մարզում, որպեսզի ընդգծենք մեր համագործակցությունը հատկապես ականազերծման ոլորտում»,-նշեց նա։
ՄԱԶԾ ներկայացուցիչը նաև նկատեց, որ Տավուշի որոշ համայնքներում դեռ կան չպայթած ականներ, ինչը լուրջ խոչընդոտ է մարզի և տվյալ բնակավայրերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար։
Նա հավելեց, որ մարդասիրական ականազերծումը ՄԱԶԾ-ի և Հայաստանի կառավարության համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկն է։
«Ցավոք սրտի, չպայթած ականներն ու նմանատիպ զինատեսակները խանգարում են գյուղատնտեսության զարգացմանը, քանի որ դրանց պատճառով հսկայածավալ վարելահողեր մնում են չօգտագործված»,-ընդգծեց նա։
Տավուշի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Ղուշչյանն էլ ընդգծեց՝ մեծ պատիվ է Դիլիջանում հյուրընկալել այս կարևոր միջոցառումը և նշել ՄԱԶԾ-ի հետ արդյունավետ գործընկերության երեք տասնամյակը։
«Հումանիտար ականազերծման ուղղությունը հատկապես կարևոր է մեր մարզի համար, քանի որ այն անմիջականորեն նպաստում է մեր համայնքների անվտանգությանը և բարեկեցությանը։ Մենք բարձր ենք գնահատում ՄԱԶԾ-ի և բոլոր գործընկերների հետ շարունակական համագործակցությունը՝ Տավուշի մարզի և ամբողջ Հայաստանի համար ավելի լավ ապագա կառուցելու նպատակով»,- ասաց մարզպետի տեղակալը:
ՀԱՓԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանի խոսքով՝ հումանիտար ականազերծումը կարևոր քայլ է Տավուշի համայնքների անվտանգության և բարեկեցության ապահովման ճանապարհին:
«ՄԱԶԾ-ի և տեղական իշխանությունների հետ մեր գործընկերության շնորհիվ կարողանում ենք ապահովել կյանք փրկող կրթություն և գործնական լուծումներ, որոնք իրական փոփոխություն են բերում։ Այս միջոցառումը հնարավորություն է մեր համատեղ ձեռքբերումները ներկայացնելու և մեր հանձնառությունը վերահաստատելու՝ ականազերծ և դիմակայուն Հայաստան ունենալու ուղղությամբ»,- ասաց Սարգսյանը։
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվեց  նաև «Քայլելով փոփոխությունների միջով. ՄԱԶԾ-ի 30 տարիները Հայաստանում» ֆիլմը:
ՀԱՓԿ-ի կողմից անցկացվեցին ինտերակտիվ վարժություններ և ականների ու պայթուցիկ զինամթերքի վտանգների վերաբերյալ իրազեկման սեսիաներ:

ПРООН отмечает 30-летие своей деятельности в Армении мероприятием по повышению осведомленности о противоминной деятельности в Дилижане
Программа развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) отмечает 30-летие своей деятельности в Армении. В рамках юбилея ПРООН организовала в Дилижане специальное мероприятие, посвященное гуманитарному разминированию и безопасности населения, направленное на повышение осведомленности населения.
Как сообщает Арменпресс, мероприятие было организовано совместно с Центром гуманитарного разминирования и экспертизы (HDEC) для освещения достижений и подтверждения приверженности построению более безопасных и устойчивых сообществ по всей Армении.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили отметила, что эта годовщина является не только результатом многолетнего партнерства ПРООН с правительством и народом Армении, но и подтверждением их общей приверженности устойчивому развитию и безопасности населения.
«В Тавуше и по всей стране мы работаем вместе с нашими партнёрами, чтобы каждое сообщество было сильным, устойчивым и свободным от минной угрозы. Мы глубоко благодарны БАПОР и администрации Тавушской области за их прочное партнёрство и надеемся на продолжение наших совместных усилий по построению более безопасной Армении», — сказала Натия Нацвлишвили.
По её словам, неслучайно, что юбилейное событие отмечается в Тавушской области, поскольку именно здесь ПРООН реализовала множество важных проектов. Она подчеркнула, что эти инициативы включают в себя программы социально-экономического развития, внедрения гендерного подхода, противоминной деятельности и смягчения последствий изменения климата.
«За эти годы у нас сложилось очень плодотворное сотрудничество с властями Армении, а также с органами местного самоуправления, и я очень рад присутствовать сегодня здесь, в Тавушской области, чтобы подчеркнуть важность нашего сотрудничества, особенно в области разминирования», — отметил он.
Представитель ПРООН также отметила, что в некоторых общинах Тавуша до сих пор остаются неразорвавшиеся мины, что является серьёзным препятствием для социально-экономического развития региона и этих населённых пунктов.
Она добавила, что гуманитарное разминирование — одно из важных направлений сотрудничества ПРООН и правительства Армении.
«К сожалению, неразорвавшиеся мины и подобное оружие препятствуют развитию сельского хозяйства, поскольку из-за них огромные площади пахотных земель остаются неиспользованными», — подчеркнула она.
Заместитель губернатора Тавушской области Нарек Гушчян также подчеркнул, что для него большая честь принимать это важное мероприятие в Дилижане и отмечать тридцатилетие плодотворного партнёрства с ПРООН.
«Направление гуманитарного разминирования особенно важно для нашего региона, поскольку оно напрямую способствует безопасности и благополучию наших общин. Мы высоко ценим постоянное сотрудничество с ПРООН и всеми партнёрами для построения лучшего будущего для Тавушской области и всей Армении», — сказал заместитель губернатора.
По словам директора Армянского центра разминирования Вагинака Саргсяна, гуманитарное разминирование — важный шаг на пути к обеспечению безопасности и благополучия общин Тавуша.
«Благодаря нашему партнёрству с ПРООН и местными органами власти мы можем предоставлять жизненно важные образовательные программы и практические решения, которые приносят реальные изменения. Это мероприятие — возможность представить наши совместные достижения и подтвердить нашу приверженность созданию свободной от мин и устойчивой Армении», — сказал Саргсян.
В ходе мероприятия также был показан фильм «Путь к переменам: 30 лет ПРООН в Армении».
Благотворительный центр провел интерактивные учения и ознакомительные занятия по опасности мин и взрывоопасных предметов.