Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը հանդիպումներ է ունեցել Բաց կառավարման գործընկերություն նախաձեռնության համաժողովի շրջանակում
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը մասնակցել է Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության Ղեկավար կոմիտեի նիստին։ ՀՀ կառավարությունն այս տարի պաշտոնապես դարձել է Ղեկավար կոմիտեի անդամ։ Կոմիտեն հանդիսանում է բաց կառավարման քաղաքականությունների մշակման մարմին և կազմված է 11 կառավարություններից և 11 քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Արայիկ  Հարությունյանը և ՀՀ պետական համակարգի ներկայացուցիչները հանդիպել են Բաց կառավարման գործընկերություն (ԲԿԳ) նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Այդան Էյակուզի և թիմի հետ։ Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանի առաջընթացը ԲԿԳ նախաձեռնության շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ուղղությամբ, մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձանց հայտարարագրերի համակարգի կատարելագործման, իրական շահառուների բացահայտման, նվերների և պետական գնումների թափանցիկության, մասնակցային բյուջետավորման, հանրային ներգրավման ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների, ռազմավարական հաղորդակցության, թվայնացման, ինչպես նաև տեղական մակարդակում ժողովրդավարության ամրապնդման ոլորտներում։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Այդան Էյակուզին բարձր է գնահատել Հայաստանի շարունակական առաջընթացը ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանման և զարգացման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ դա տեղի է ունենում համաշխարհային մակարդակով առկա բարդ մարտահրավերների պայմաններում, որոնք ազդում են անգամ կայացած ժողովրդավարությունների վրա։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են նաև ապատեղեկատվության և տեղեկատվական միջավայրում նկատվող տարբեր չարաշահումների գլոբալ մարտահրավերները։ Կողմերը կարևորել են կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային գործընկերների միջև շարունակական համագործակցությունը՝ նման մարտահրավերները հաղթահարելու և ժողովրդավարական կառավարման արժեքները պաշտպանելու նպատակով։

Руководитель аппарата премьер-министра провел встречи в рамках саммита инициативы «Партнерство открытого правительства»
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян принял участие в заседании Руководящего комитета инициативы «Партнерство открытого правительства». В этом году правительство Республики Армения официально стало членом Руководящего комитета. Комитет является органом по разработке политики открытого правительства и состоит из представителей 11 правительств и 11 организаций гражданского общества.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Араик Арутюнян и представители государственной системы Армении провели встречу с исполнительным директором инициативы «Партнерство открытого правительства» Айданом Эякузом (Aidan Eyakuze) и его командой.
В ходе встречи был представлен прогресс Армении в реализации реформ в рамках инициативы «Партнерство открытого правительства», в частности, в сферах совершенствования системы декларирования доходов должностных лиц, выявления реальных бенефициаров, прозрачности подарков и государственных закупок, партисипаторного бюджетирования, институциональных механизмов вовлечения общественности, стратегических коммуникаций, цифровизации, а также укрепления демократии на местном уровне.
Исполнительный директор инициативы «Партнерство открытого правительства» Айдан Эякуз высоко оценил постоянный прогресс Армении в отстаивании и развитии демократических принципов, подчеркнув, что это происходит на фоне сложных вызовов глобального уровня, которые влияют даже на устоявшиеся демократии.
Собеседники также обсудили глобальные проблемы, связанные с дезинформацией и различными злоупотреблениями, наблюдаемыми в информационной среде. Стороны подчеркнули важность постоянного сотрудничества между правительством, гражданским обществом и международными партнерами для преодоления этих вызовов и защиты ценностей демократического управления.