Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է արվեստի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոյին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է իտալացի ճանաչված արվեստի քննադատ, արվեստի պատմաբան Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոյին, որը Հայաստան էր այցելել քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի ուղեկցությամբ՝ դասախոսություններով հանդես գալու նպատակով։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Գալլո Մացցեոյի այցը Հայաստան՝ բարձր գնահատելով նրա գործունեությունն արվեստի պատմության և մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության ոլորտում։
Նախագահը կարևորել է միջազգային փորձի և գիտելիքի փոխանակման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ նման շփումները նպաստում են հայ երիտասարդության մասնագիտական աճին, աշխարհայացքի ընդլայնմանը և ստեղծարար մտածողության զարգացմանը։
Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի հանդեպ իր հետաքրքրությունն ու սերը ձևավորվել են դեռ տարիներ առաջ։ Նա նշել է, որ խորապես տպավորված է հայկական արվեստի յուրահատկությամբ, մշակութային ժառանգության հարստությամբ և մեր ժողովրդի պատմական դիմակայությամբ։
Խոսելով Հայաստանի ներկա օրերի մասին՝ իտալացի արվեստաբանն ընդգծել է, որ ոգևորված է մեր երկրի՝ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերից և մաղթել խաղաղություն, զարգացում ու բարօրություն Հայաստանի ժողովրդին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտելիքի փոխանցման ավանդույթների պահպանության և նորարարության կիրառման կարևորության վերաբերյալ հարցեր:

President of Armenia Vahagn Khachaturyan has met with Italian art critic and art historian Francesco Gallo Mazzeo, who is visiting Armenia together with sculptor Vighen Avetis to deliver lectures.
President Khachaturyan welcomed the art critic’s visit to Armenia, highly appreciating his work in the field of art history and the study of cultural heritage, the President’s Office said in a press release.
The President emphasized the importance of exchanging international experience and knowledge, stressing that such interactions contribute to the professional growth of Armenian youth, the broadening of their worldview, and the development of creativity.
Francesco Gallo Mazzeo said that his interest and love for Armenia had formed years ago.
He mentioned that he is deeply impressed by the uniqueness of Armenian art, the richness of its cultural heritage, and the historical resilience of the Armenian people.
Speaking about present-day Armenia, the Italian art historian emphasized that he is inspired by the country’s efforts toward establishing peace. He wished peace, development, and prosperity to the people of Armenia.
The discussion also covered issues related to education, the preservation of traditions of passing down knowledge, and the importance of applying innovation.