Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է արվեստի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոյին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է իտալացի ճանաչված արվեստի քննադատ, արվեստի պատմաբան Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոյին, որը Հայաստան էր այցելել քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի ուղեկցությամբ՝ դասախոսություններով հանդես գալու նպատակով։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Գալլո Մացցեոյի այցը Հայաստան՝ բարձր գնահատելով նրա գործունեությունն արվեստի պատմության և մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության ոլորտում։
Նախագահը կարևորել է միջազգային փորձի և գիտելիքի փոխանակման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ նման շփումները նպաստում են հայ երիտասարդության մասնագիտական աճին, աշխարհայացքի ընդլայնմանը և ստեղծարար մտածողության զարգացմանը։
Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի հանդեպ իր հետաքրքրությունն ու սերը ձևավորվել են դեռ տարիներ առաջ։ Նա նշել է, որ խորապես տպավորված է հայկական արվեստի յուրահատկությամբ, մշակութային ժառանգության հարստությամբ և մեր ժողովրդի պատմական դիմակայությամբ։
Խոսելով Հայաստանի ներկա օրերի մասին՝ իտալացի արվեստաբանն ընդգծել է, որ ոգևորված է մեր երկրի՝ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերից և մաղթել խաղաղություն, զարգացում ու բարօրություն Հայաստանի ժողովրդին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտելիքի փոխանցման ավանդույթների պահպանության և նորարարության կիրառման կարևորության վերաբերյալ հարցեր:

Президент Армении Ваагн Хачатурян принял искусствоведа Франческо Галло Маццео
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял известного итальянского искусствоведа, историка искусства Франческо Галло Маццео, который посетил нашу страну в сопровождении скульптора Вигена Аветиса с целью выступить здесь с лекциями.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Управление по связям с общественностью администрации президента РА, Ваагн Хачатурян приветствовал визит Галло Маццео в Армению, высоко оценив его деятельность в области истории искусств и изучения культурного наследия.
Президент придал важность возможности обмена международным опытом и знаниями, подчеркнув, что подобные контакты способствуют профессиональному росту армянской молодежи, расширению ее кругозора и развитию творческого мышления.
Франческо Галло Маццео выразил благодарность за теплый прием, отметив, что его интерес и любовь к Армении сформировались много лет назад. Он отметил, что глубоко впечатлен самобытностью армянского искусства, богатством культурного наследия и исторической стойкостью нашего народа. Говоря о сегодняшнем дне Армении, итальянский искусствовед подчеркнул, что вдохновлён усилиями нашей страны, направленными на установление мира, и пожелал народу Армении мира, развития и процветания.
В ходе беседы обсуждались вопросы, связанные с сохранением традиций передачи образования, знаний и важностью внедрения инноваций.
Обе стороны подчеркнули, что культура и образование остаются одним из немногих безальтернативных путей развития.