Գյումրիում կանցկացվի HAY-At JAZZ ամենամյա ջազային փառատոնը
«Մանուկյան ընկերություն»-ը՝ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի աջակցությամբ, հոկտեմբերի 10-13-ը Գյումրիում կիրականացնի «HAY-At JAZZ» (Հայը՝ ջազում, ջազը՝ բակում) ջազային փառատոնը: Այս տարի նախաձեռնությունն իրականացվում է արդեն վեցերորդ անգամ՝ դառնալով քաղաքի մշակութային և զբոսաշրջային կարևոր իրադարձություններից մեկը։
Չորս օրվա ընթացքում Գյումրու չորս թանգարանների գողտրիկ բակերը կդառնան բացօթյա ջազային հարթակներ, որտեղ հանդես կգան ինչպես ճանաչված, այնպես էլ երիտասարդ երաժիշտներ։ Փառատոնը մեկնարկելու է հոկտեմբերի 10-ին ժ. 17։00-ին, Գյումրիի ժողովրդական ճարտարապետության և քաղաքային կենցաղի թանգարանի (Ձիթողցոնց տուն-թանգարան) բակում։ Բացման համերգին ելույթ կունենան Լևոն Մալխասյանը և Malkhas Jazz Band-ը, ինչպես նաև «Սոնա և ընկերներ բենդ»-ը։
Հոկտեմբերի 11-ին ժ. 16։00-ին Ավ. Իսահակյանի հուշատուն-թանգարանի բակում ելույթ կունենա «Կարեն Մամիկոնյան բենդ»-ը, հոկտեմբերի 12-ին ժ. 16։00-ին Հովհաննես Շիրազի հուշատուն-թանգարանի բակում՝ «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ բենդ»-ը:
Փառատոնի փակման համերգը կկայանա հոկտեմբերի 13-ին ժ. 17։00-ին «Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրեր»-ի պատկերասրահի բակում, որտեղ ելույթ կունենան Սոնա Գյուլխասյանը և »Ռաֆայել Պետորսյան տրիո»-ն։
«HAY-at JAZZ»-ը Գյումրիում առաջին անգամ իրականացվել է 2017 թվականին։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է վերաիմաստավորել քաղաքային մշակութային տարածքները և Գյումրին ներկայացնել որպես ժամանակակից արվեստի և զբոսաշրջության խաչմերուկ։
«Այս փառատոնը ոչ միայն երաժշտական իրադարձություն է, այլև մշակութային հարթակ, որը միավորում է տարբեր արվեստներ՝ ջազը դարձնելով հասանելի։ Մենք նպատակ ունենք պահպանել այս յուրօրինակ ձևաչափը, որով թանգարանային բակերը վերածվում են կենդանի մշակութային կենտրոնների. Ջազային համերգներն ավանդաբար անցկացվում են Գյումրիի թանգարանների բակերում՝ 4 օր շարունակ մշակութային «հայաթները» վերածելով ջազային համերգների հարթակների. ջազասերին Գյումրիում ջազ լսելու չկրկնվող միջավայր է առաջարկվում, քանի որ թանգարանների բակերը ե՛ւ գողտրիկ, ե՛ւ մշակութային փնտրված տարածքներ են ջազի նման ինտելեկտուալ արվեստի սիրահարների համար»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Մանուկյան ընկերության» հիմնադիր Մկրտիչ Մանուկյանը։
Փառատոնի բոլոր համերգնեն անվճար են:
«Փառատոնը թույլ է տալիս դուրս բերել երաժշտական համերգները համերգային դահլիճներից եւ միավորել մշակութային մի քանի ճյուղեր, այս դեպքում՝ թանգարանային մշակույթը միավորել երաժշտական-ջազային մշակույթին։ Սա նաեւ բացառիկ հնարավորություն է՝ հասանելի դարձնել ջազային համերգները հասարակության լայն շերտերին եւ դա անել այցելուի համար անվճար»,- ընդգծեց «HAY-at JAZZ» նախագծի ղեկավար Լիլիթ Թովմասյանը։

В Гюмри пройдет ежегодный джазовый фестиваль HAY-At JAZZ
«Компания Манукян» при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики Республики Армения с 10 по 13 октября проведет в Гюмри джазовый фестиваль HAY-At JAZZ («Армянское в джазе, джаз во дворе»). В этом году инициатива реализуется уже в шестой раз, став одним из важных культурных и туристических событий города.
На четыре дня уютные дворики четырёх музеев Гюмри превратятся в джазовые площадки под открытым небом, где выступят как известные, так и молодые музыканты. Фестиваль начнётся 10 октября в 17:00 часов во дворе Гюмрийского музея народной архитектуры и городского быта. На открытии выступят Левон Малхасян и джаз-бэнд Malkhas Jazz Band, а также группа Sona and Friends Band.
11 октября в 16:00 во дворе Мемориального музея Ав. Исаакяна выступит ансамбль «Карен Мамиконян», а 12 октября в 16:00 во дворе Мемориального музея Ованеса Шираза выступит ансамбль «Микаэл Восканян и друзья».
Заключительный концерт фестиваля состоится 13 октября в 17:00 во дворе галереи «Сёстры Мариам и Ерануи Асламазян», где выступят Сона Гюльхасян и трио «Рафаэль Петросян».
HAY-at JAZZ впервые был реализован в Гюмри в 2017 году. Основная цель инициативы — переосмыслить городское культурное пространство и представить Гюмри как перекресток современного искусства и туризма.
«Этот фестиваль — не только музыкальное событие, но и культурная платформа, объединяющая различные виды искусства, делая джаз доступным. Мы стремимся сохранить этот уникальный формат, в котором музейные дворики превращаются в живые культурные центры. Джазовые концерты традиционно проходят во двориках музеев Гюмри, на четыре дня превращая культурные «айяты» в площадки для джазовых концертов. Любителям джаза предоставляется уникальная возможность послушать джаз в Гюмри, ведь музейные дворики — это одновременно уютные и культурно востребованные пространства для любителей интеллектуального искусства, такого как джаз», — рассказал основатель Manukyan Company Мкртич Манукян.
Все концерты — бесплатные.
«Фестиваль позволяет нам вынести музыкальные концерты за пределы концертных залов и объединить несколько культурных направлений, в данном случае – музейную культуру с музыкально-джазовой. Это также уникальная возможность сделать джазовые концерты доступными для широкого круга общественности и сделать это бесплатно для посетителей», – подчеркнула Лилит Товмасян, руководитель проекта HAY-at JAZZ.