Անահիտ աստվածուհու ծաղկազարդ մուրալն արդեն Երևանում է
Հայկական դիցաբանության ամենավառ, խորհրդավոր կերպարներից մեկը՝ պտղաբերության աստվածուհի Անահիտն այսուհետ ավելի մոտ կլինի հասարակությանը։ Աստվածուհու հայտնի պատկերը մուրալի տեսքով տեղ է գտել  Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի շենքի պատին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  մուրալ նախագծի հեղինակը Դավիթ Խաչատրյանն է, նկարիչը՝ ամերիկաբնակ արվեստագետ Մինաս Հալաջյանը։
Նրանք ցանկացել են ստեղծել մուրալ, որում ներդաշնակորեն համադրված կլինեն դասականն ու ժամանակակիցը։
«Շատ ուրախ ենք, որ ունենք նման մեծանկար՝ ստեղծված գեղանկարչության հիմքերը հաշվի առնելով. սա փողոցային նկարչության հերթական օրինակ չէ. կարող ենք տեսնել 18 մետր բարձրության և տասը մետր լայնության պատի վրա ստեղծված և դասական գեղարվեստի կանոններին համահունչ նկարչություն, որը, համոզված եմ, մնալու է մեր քաղաքի լավագույն մշակութային օբյեկտների շարքում և դառնալու է Երևանի հերթական հիանալի մուրալ նախագծերից մեկը»,-նշում է Խաչատրյանը։
Նա կարծում է՝ մշակութային հաստատությունները պետք է յուրահատուկ լինեն, աչքի ընկնեն ինքնատիպությամբ։
Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ տարիներ առաջ Թումանյան 38 հասցեում տեղ գտավ «Ժպտացող աղջիկը» մուրալը, որի նկարիչը Կարեն Աշիմյանն է։ Ավելի ուշ իտալացի նկարիչ Անտոնինո Պեռռոտտան Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի պատին նկարեց «Մուտք դեպի արվեստ» մուրալը, հետագայում Պուշկին 62 հասցեի բարձրահարկ շենքի պատին տեղ գտավ Երվանդ Քոչարի «Ընդվզում» կտավի համանուն մուրալը՝ նվիրված վարպետի 125-ամյակին։ Նկարիչն իտալացի Ֆաբիո Մարիա Ֆեդելեն է։
«Ցանկանում ենք՝ մեր մշակութային, կրթական օջախներն արտաքին ձևավորման տեսանկյունից ունենան բովանդակությանը հարիր պատկերներ։ Երբ Ամիրյան փողոցի կողմից դիտում ես շենքը, չես կարող հստակ ասել այն բուհ է, թե այլ հաստատություն է։ Տեսնելով այս պատը՝ համարեցի, որ այն հնարավորություն կտա շենքն ու բովանդակությունն ավելի հետաքրքիր ներկայացնել գունային գամմայի ընտրության առումով»,-նշում է նախագծի հեղինակը։
Դավիթ Խաչատրյանն ընդգծում է՝ իրենց գործն արդար է, բխում է Երևանի մշակութային կյանքի շահերից։
«Թվում է՝ մարդիկ գեղեցիկ գույներ են պատերին նկարում և վերջ, կարծում են՝ նկարչությունը հեշտ ծնվող, հեշտ իրականացվող երևույթ է, որի բերկրանքը վերջում ես զգում։ Իրականում, մարդիկ աշխատում են 15-օրյա ռեժիմով։ Անտեսելով եղանակային պայմանները՝ աշխատում են պատի վրա և անմարդկային ջանքեր են գործադրում, որ հաղթեն պատին, և այն դառնա արվեստի գործ։ Իմ հարգանքն ու  շնորհակալությունն եմ ուզում հայտնել աշխարհի բոլոր նկարիչներին, որոնք մուրալ ժանրում են ստեղծագործում»,-ասում է Խաչատրյանը։
Մինաս Հալաջյանն իր արվեստով մշտապես շեշտադրում է մարդու և բնության կապը։ Նրա համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մարդը, ծաղիկները, թիթեռնիկները, որոնց նվիրված շարքեր ունի։ Անահիտ աստվածուհին Floral Mind շարքի ստեղծագործություններից է։
«Անահիտը «ծնվել» է 2018 թվականին։ Այստեղ բնության կոնֆլիկտն է, թե մարդն ինչպես է վերացնում բնությունը, և մի մասն է կազմում բնության, թե ինչպես է մարդը կառուցում բնությունն ու ինչպես է այն վերացնում։ Կարծում եմ՝ մեր մեջ ապրում  են ծաղիկներ,  որոնք ծաղկում են, փթթում, մեռնում։ Ամեն բան այս կյանքում կապված է ծաղիկների հետ։ Բոլորս ծաղիկներ ենք»,-նշում է նկարիչը։
Հալաջյանն առաջին անգամ է նման մեծանկար ստեղծում։ Խոստովանում է՝ զգացողությունները ֆանտաստիկ են։
«Շատ բան սովորեցի, զգացի, հասկացա, որ կարելի է անել։ Արվեստը հիվանդության  պես բան է. ինչքան նկարում ես, այնքան ավելի ես տարվում, հիվանդանում նրանով։ Իմ մի կտորը մնաց Երևանին, մարդիկ կգնահատեն, կսիրեն, թե կքարկոծեն, իրենց կամքն է, բայց իմ զգացողությունները, սերը անկեղծ են եղել»,-շեշտում է Հալաջյանն ու  շնորհակալություն հայտնում նախագծի հովանավոր Կարեն Հարությունյանին Երևանին նման գեղեցկություն նվիրելու համար։

Мурал украшенной цветами богини Анаит уже в Ереване
Один из самых ярких и загадочных персонажей армянской мифологии – богиня плодородия Анаит – теперь станет ближе к публике. Знаменитый образ богини в виде мурала разместился на стене Ереванского государственного института театра и кино.
Как сообщает Арменпресс, автор проекта мурала – Давид Хачатрян, а художник – американский художник Минас Аладжян.
Их целью было создать мурал, в котором гармонично сочетались бы классика и современность.
«Мы очень рады, что у нас есть такая масштабная картина, созданная с учётом основ живописи. Это не очередной пример уличной живописи. Мы видим картину, созданную на стене высотой 18 и шириной 10 метров, по всем правилам классического изобразительного искусства, которая, я уверен, останется в числе лучших культурных объектов нашего города и станет одним из очередных замечательных муралов в Ереване», – отмечает Хачатрян. Он считает, что культурные учреждения должны быть уникальными, выделяться своей самобытностью.
По инициативе Хачатряна много лет назад на улице Туманяна 38 была установлена фреска «Улыбающаяся девочка» работы Карена Ашимяна. Позже итальянский художник Антонино Перротта написал фреску «Вход в искусство» на стене Государственной академии художеств Армении, а позднее одноимённая фреска по мотивам картины Ерванда Кочара «Противостояние», посвящённая 125-летию мастера, была установлена на стене высотного здания по улице Пушкина, 62. Автор — итальянец Фабио Мария Феделе.
«Мы хотим, чтобы наши культурно-образовательные центры имели образы, соответствующие их содержанию с точки зрения внешнего оформления. Глядя на здание с улицы Амиряна, невозможно однозначно сказать, университет это или другое учреждение. Увидев эту стену, я подумал, что она даст мне возможность более интересно с точки зрения выбора цветовой гаммы представить здание и его содержание», — отмечает автор проекта.
Давид Хачатрян подчёркивает, что их работа честная, проистекает из интересов культурной жизни Еревана.
«Кажется, люди рисуют красивые краски на стенах и всё, они думают, что живопись — это легкое в исполнении, легкое в исполнении явление, радость от которого испытываешь в конце. На самом деле люди работают в 15-дневном режиме. Не обращая внимания на погодные условия, они работают над стеной и прилагают нечеловеческие усилия, чтобы победить её и превратить в произведение искусства. Я хочу выразить своё уважение и благодарность всем художникам мира, творящим в жанре мурала», — говорит Хачатрян.
Минас Аладжян постоянно подчёркивает в своём творчестве связь человека и природы. Для него особое значение имеют человек, цветы и бабочки, которым он посвятил несколько серий работ. «Богиня Анаит» – одна из работ серии «Цветочный разум».
«Анаит» родилась в 2018 году. Здесь конфликт природы заключается в том, как человек, будучи частью природы, разрушает ее, как человек создаёт природу и как он её разрушает. Мне кажется, в нас дивут цветы, которые цветут, увядают и умирают. Всё в этой жизни связано с цветами. Мы все – цветы», – отмечает художник.
Аладжян впервые создаёт столь масштабную картину. Он признаётся, что ощущения от неё фантастические.
«Я многому научился, многое почувствовал, понял, что это возможно. Искусство сродни болезни. Чем больше рисуешь, тем больше увлекаешься, заболеваешь. Частичка меня осталась в Ереване, люди будут её ценить, любить или критиковать – как им вздумается, но мои чувства, моя любовь были искренними», – подчёркивает Аладжян и благодарит спонсора проекта Карена Арутюняна за то, что он подарил Еревану такую красоту.