Խաղաղությունն ամենօրյա աշխատանք է. Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ին ներկայացրեց Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման մանրամասները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման աշխատանքներում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներդրած ջանքերի կարևորությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում իր ելույթում Փաշինյանը հայտնեց, որ մինչև 2025թ. օգոստոսի 8-ը Հայաստանն ու Ադրբեջանը մի շարք քայլեր էին ձեռնարկել խաղաղության հասնելու և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ, սակայն առանց ԱՄՆ նախագահի ներգրավվածության հնարավոր չէր լինի հասնել առկա արդյունքին։
«ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Սպիտակ տանը մենք ընդունեցինք հռչակագիր, որով արձանագրեցինք խաղաղության հաստատումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Նախագահ Թրամփը, որպես վկա, նույնպես ստորագրեց այդ հռչակագիրը»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը խաղաղության հաստատումը որակեց պատմական իրադարձություն, նշեց՝ այն ոչ միայն Հայաստանի կառավարության ու ժողովրդի, այլև Ադրբեջանի կառավարության ու ժողովրդի ձեռքբերումն է։
«Խաղաղությունն արձակուրդ կամ հանգիստ չէ, խաղաղությունն ամենօրյա աշխատանք է, խաղաղությունը նորածին երեխայի նման ամենօրյա խնամք է պահանջում իր նկատմամբ։ Մեր նորածին խաղաղությունն այսօր արդեն 1 ամիս 22 օրական է և խանդաղատանքով պիտի խնամենք նրան, սիրենք ու հոգ տանենք նրա մասին, որ նա մեծանա, հասունանա, ուժեղանա և իրենով ծաղկացնի Հարավային Կովկասի մեր տարածաշրջանը»,- նշեց վարչապետը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս համատեքստում կարևորեց նաև անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը և երկարատև կոնֆլիկտի հետևանքով անազատության մեջ հայտնված անձանց խնդիրների հասցեագրումը։

Мир — это ежедневная работа: Пашинян представил ПАСЕ подробности урегулирования отношений Армения-Азербайджан
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил важность усилий президента США Дональда Трампа в деле установления мира между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, в своем выступлении на осенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы Пашинян заявил, что до 8 августа 2025 года Армения и Азербайджан предприняли ряд шагов для достижения мира и установления межгосударственных отношений, однако без участия президента США достичь нынешнего результата было бы невозможно.
«В столице США, Вашингтоне, в Белом доме была принята декларация, которой зафиксировано установление мира между Арменией и Азербайджаном. Президент Трамп в качестве свидетеля также подписал эту декларацию», — сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении назвал установление мира историческим событием, отметив, что это достижение не только правительства и народа Армении, но и правительства и народа Азербайджана.
«Мир — это не каникулы или отдых, мир — это ежедневный труд. Мир, как новорожденный младенец, требует ежедневной заботы. Нашему новорожденному миру сегодня исполнился 1 месяц и 22 дня, и мы должны беречь его, любить и заботиться о нем, чтобы он рос, мужал, наполнялся силой, и способствовал процветанию нашего региона Южного Кавказа», — отметил премьер-министр.
В этом контексте премьер-министр Армении Никол Пашинян также подчеркнул важность выяснения судеб пропавших без вести и решения проблем лиц, оказавшихся в заключении в результате многолетнего конфликта.