Խաղաղությունն ամենօրյա աշխատանք է. Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ին ներկայացրեց Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման մանրամասները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման աշխատանքներում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներդրած ջանքերի կարևորությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում իր ելույթում Փաշինյանը հայտնեց, որ մինչև 2025թ. օգոստոսի 8-ը Հայաստանն ու Ադրբեջանը մի շարք քայլեր էին ձեռնարկել խաղաղության հասնելու և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ, սակայն առանց ԱՄՆ նախագահի ներգրավվածության հնարավոր չէր լինի հասնել առկա արդյունքին։
«ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Սպիտակ տանը մենք ընդունեցինք հռչակագիր, որով արձանագրեցինք խաղաղության հաստատումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Նախագահ Թրամփը, որպես վկա, նույնպես ստորագրեց այդ հռչակագիրը»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը խաղաղության հաստատումը որակեց պատմական իրադարձություն, նշեց՝ այն ոչ միայն Հայաստանի կառավարության ու ժողովրդի, այլև Ադրբեջանի կառավարության ու ժողովրդի ձեռքբերումն է։
«Խաղաղությունն արձակուրդ կամ հանգիստ չէ, խաղաղությունն ամենօրյա աշխատանք է, խաղաղությունը նորածին երեխայի նման ամենօրյա խնամք է պահանջում իր նկատմամբ։ Մեր նորածին խաղաղությունն այսօր արդեն 1 ամիս 22 օրական է և խանդաղատանքով պիտի խնամենք նրան, սիրենք ու հոգ տանենք նրա մասին, որ նա մեծանա, հասունանա, ուժեղանա և իրենով ծաղկացնի Հարավային Կովկասի մեր տարածաշրջանը»,- նշեց վարչապետը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս համատեքստում կարևորեց նաև անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը և երկարատև կոնֆլիկտի հետևանքով անազատության մեջ հայտնված անձանց խնդիրների հասցեագրումը։

Armenian PM praises Trump for peace deal with Azerbaijan at PACE Plenary Session
In his speech at the Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Pashinyan said that although Armenia and Azerbaijan had already taken several steps toward peace before August 8, the current outcome would have been impossible without Trump’s engagement.
“We adopted a declaration at the White House in Washington, which marked the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan. President Trump signed the declaration as a witness,” Pashinyan said.
He reiterated that the establishment of peace between the two countries is a historic development. Pashinyan said it is the achievement not only of the Armenian government and people, but also of the Azerbaijani government and people.
“Peace isn’t a vacation or leisure; peace is everyday work. Peace requires daily care, like a newborn. Our newborn peace is already 1 month and 22 days old, and we must care for it with admiration, love, and nurture it so it can grow, mature, strengthen, and help our region flourish,” Pashinyan said.
In this context, Pashinyan emphasized the importance of determining the fate of missing persons and addressing the issue of individuals deprived of liberty due to the long-standing conflict.