Հայաստանի նախագահն ընդունել է Չեխիայի դեսպանին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Չեխիայի ազգային տոնի՝ Պետականության օրվա կապակցությամբ, ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Պիրունչիկին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Վահագն Խաչատուրյանը, ողջունելով դեսպանին, ի դեմս նրա շնորհավորել է Չեխիայի ժողովրդին և իշխանություններին ազգային տոնի առթիվ և մաղթել բարօրություն, զարգացում և խաղաղություն՝ վստահություն հայտնելով, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված հարաբերությունները կշարունակեն ընդլայնվել և զարգանալ։
Պետեր Պիրունչիկը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ բարեմաղթանքների համար։ Նա վերահաստատել է Չեխիայի պատրաստակամությունը շարունակելու խորացնել երկկողմ համագործակցությունը Հայաստանի հետ և զարգացնել փոխգործակցությունը տարածաշրջանային ու բազմակողմ ձևաչափերում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների հարաբերությունների ներկայիս մակարդակն ու զարգացման հեռանկարները։
Կողմերն առանձնացրել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության կարևորությունը։ Նշվել է, որ երկու երկրների միջև ակտիվ շփումները և համագործակցությունը տարբեր մակարդակներում նպաստում են հարաբերությունների խորացմանը և նոր ծրագրերի իրականացմանը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Չեխիայի համագործակցությանը Եվրոպական միության հարթակում։ Կողմերը կարևորել են փոխշահավետ նախաձեռնությունների իրականացումը, որոնք կնպաստեն ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, այլև Հայաստանի և ԵՄ-ի համագործակցության զարգացմանը։

Президент Армении принял посла Чехии
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Чешской Республики в Республике Армения Петера Пирунчика по случаю национального праздника Чешской Республики – Дня государственности.
Как передает “Арменпресс”, Ваагн Хачатурян, приветствуя посла, поздравил народ и власти Чехии с национальным праздником и пожелал благополучия, развития и мира, выразив уверенность в том, что отношения, основанные на взаимном уважении и доверии, будут расширяться и развиваться.
Петер Пирунчик поблагодарил за приём и тёплые пожелания. Он подтвердил готовность Чехии и впредь углублять двустороннее сотрудничество с Арменией, а также развивать взаимодействие в региональном и многостороннем форматах.
В ходе встречи стороны обсудили нынешний уровень отношений между двумя странами и перспективы их развития.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес. Было отмечено, что активные контакты и сотрудничество между двумя странами на различных уровнях способствуют углублению отношений и реализации новых программ.
Было также затронуто сотрудничество Армении и Чехии в рамках Европейского союза. Стороны придали важность реализации взаимовыгодных инициатив, которые будут способствовать не только укреплению двусторонних отношений, но и развитию сотрудничества между Арменией и ЕС.