ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը մասնակցել է Կայուն, ներառական և դիմակայուն գլոբալ տնտեսությանը նվիրված առաջին երկամյա գագաթնաժողովին
Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Կայուն, ներառական և դիմակայուն համաշխարհային տնտեսությանն ուղղված առաջին երկամյա գագաթնաժողով. կայուն զարգացման նպատակների ֆինանսավորման հանձնառությունների կատարումը» խորագրով միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը շեշտել է ԿԶՆ-ների ֆինանսավորման ոլորտում առկա բացերը՝ ընդգծելով, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համար մարտահրավերներն ավելի բազմաշերտ և բարդ են, քանի որ վերջիններս աշխարհագրական դիրքի պատճառով ունեն սահմանափակ հասանելիություն համաշխարհային շուկաներին և մատակարարման շղթաներին։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը միջազգային ֆինանսական ճարտարապետության բարեփոխումների կողմնակիցն է՝ նպատակաուղղված այն ավելի ներառական և արդյունավետ դարձնելուն: Հավելել է, որ դա պահանջում է զարգացող եկրներից ավելի ամուր կամքի և ներգրավվածության դրսևորում, ինչպես նաև ֆինանսական գործիքակազմին առնչվող հարցերում թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացում:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝  խորացնելու միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը Զարգացմանն ուղղված չորրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում գրանցված արդյունքների լիարժեք իրականացման գործում։
Ամփոփելով խոսքը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ համերաշխության, գործընկերության և ընդհանուր պատասխանատվության հիման վրա և համատեղ գործողությունների միջոցով հնարավոր կլինի խթանել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացումը։

Замминистра иностранных дел Армении принял участие в первом двухгодичном саммите по инклюзивной и устойчивой глобальной экономике
В Нью-Йорке, в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил с речью на мероприятии под названием «Первый двухгодичный саммит по устойчивой, инклюзивной и устойчивой глобальной экономике: выполнение обязательств по финансированию целей устойчивого развития».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА, Роберт Абисогомонян подчеркнул пробелы в финансировании ЦУР, отметив, что проблемы развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, более многогранны и сложны, поскольку их доступ к мировым рынкам и цепочкам поставок ограничен в силу их географического положения.
Роберт Абисогомонян подчеркнул, что Армения поддерживает реформы международной финансовой архитектуры, направленные на повышение ее инклюзивности и эффективности. Он добавил, что это требует более сильной воли и вовлеченности со стороны развивающихся стран, а также повышения прозрачности и подотчетности в вопросах, связанных с финансовыми инструментами.
Заместитель министра иностранных дел Армении подтвердил готовность Армении к углублению сотрудничества с международными партнерами для полной реализации итогов Четвертой Международной конференции по развитию.
Подводя итоги, заместитель министра иностранных дел подчеркнул, что содействовать реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года можно будет на основе солидарности, партнерства и общей ответственности, а также посредством совместных действий.