ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը մասնակցել է Կայուն, ներառական և դիմակայուն գլոբալ տնտեսությանը նվիրված առաջին երկամյա գագաթնաժողովին
Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ ԳԱ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Կայուն, ներառական և դիմակայուն համաշխարհային տնտեսությանն ուղղված առաջին երկամյա գագաթնաժողով. կայուն զարգացման նպատակների ֆինանսավորման հանձնառությունների կատարումը» խորագրով միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը շեշտել է ԿԶՆ-ների ֆինանսավորման ոլորտում առկա բացերը՝ ընդգծելով, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համար մարտահրավերներն ավելի բազմաշերտ և բարդ են, քանի որ վերջիններս աշխարհագրական դիրքի պատճառով ունեն սահմանափակ հասանելիություն համաշխարհային շուկաներին և մատակարարման շղթաներին։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը միջազգային ֆինանսական ճարտարապետության բարեփոխումների կողմնակիցն է՝ նպատակաուղղված այն ավելի ներառական և արդյունավետ դարձնելուն: Հավելել է, որ դա պահանջում է զարգացող եկրներից ավելի ամուր կամքի և ներգրավվածության դրսևորում, ինչպես նաև ֆինանսական գործիքակազմին առնչվող հարցերում թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացում:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝  խորացնելու միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը Զարգացմանն ուղղված չորրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում գրանցված արդյունքների լիարժեք իրականացման գործում։
Ամփոփելով խոսքը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ համերաշխության, գործընկերության և ընդհանուր պատասխանատվության հիման վրա և համատեղ գործողությունների միջոցով հնարավոր կլինի խթանել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացումը։

Deputy FM delivers remarks at First Biennial Summit for Sustainable, Inclusive and Resilient Global Economy
On September 24, in New York, within the framework of the 80th Session of the UNGA, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan participated and delivered remarks at “The First Biennial Summit for a sustainable, inclusive and resilient global economy: Implementing commitments on financing the SDGs”.
The Deputy Foreign Minister of Armenia stressed the existing gaps in financing the SDGs, emphasizing that the challenges are particularly multifaceted and complex for landlocked developing countries, given their limited access to global markets and supply chains due to geographical constraints, the foreign ministry said in a press release.
Robert Abisoghomonyan highlighted that Armenia advocates for reforms of the international financial architecture to make it more inclusive and efficient. He added that it requires a stronger voice and participation from developing countries, as well as enhanced transparency and accountability in financing instruments.
The Deputy Foreign Minister reiterated the willingness of Armenia to deepen cooperation with international partners to ensure full implementation of the outcomes achieved within the framework of the 4th International Conference on Financing for Development.
In conclusion, the Deputy Foreign Minister emphasized that the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development can be advanced through joint action, based on solidarity, partnership and shared responsibility.