Որոշ երկրների կողմից Պաղեստինի ճանաչումը Իսրայելին ոչինչ չի պարտավորեցնում․ Նեթանյահու
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն դատապարտել է մի քանի երկրների կողմից Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու որոշումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Times of Israel-ը։.
Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Նյու Յորք մեկնելուց առաջ խոստացել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանում իր առաջիկա ելույթում դատապարտել Արևմտյան երկրների առաջնորդներին, որոնք ճանաչել են Պաղեստինի Պետությունը։
Նա նաև նշել է, որ Թրամփի հետ կքննարկեն Գազայի պատերազմի, Իրանի հետ Իսրայելի 12-օրյա պատերազմի և այլ ռազմական հակամարտությունների վերաբերյալ հարցեր, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքի այլ երկրների հետ հարաբերությունների բարելավման հեռանկարները։
Ավելի վաղ Նյու Յորքում գտնվող ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած համաժողովում Անդորրան, Բելգիան, Լյուքսեմբուրգը, Մալթան, Սան Մարինոն և Ֆրանսիան հայտարարել են Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու մասին: Մինչ այդ սեպտեմբերի 21-ին Ավստրալիան, Միացյալ Թագավորությունը, Կանադան և Պորտուգալիան պաշտոնապես ճանաչել էին Պաղեստինի Պետությունը:

Признание Палестины некоторыми странами ни к чему Израиль не обязывает - Нетаньяху
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху осудил решение ряда стран признать Государство Палестина.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Times of Israel, премьер-министр Биньямин Нетаньяху перед отъездом в Нью-Йорк пообещал осудить лидеров западных стран, признавших Государство Палестина, в своём предстоящем выступлении на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Он также отметил, что обсудит с Трампом вопросы, связанные с войной в Газе, 12-дневной войной Израиля с Ираном и другими военными конфликтами, включая перспективы улучшения отношений с другими странами Ближнего Востока.
Ранее на конференции в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке Андорра, Бельгия, Люксембург, Мальта, Сан-Марино и Франция объявили о признании Государства Палестина. До этого, 21 сентября, Австралия, Великобритания, Канада и Португалия официально признали Государство Палестина.