Մենք սեփական ձեռքերով պետք է կառուցենք մեր երկրի երջանկությունը և բարեկեցությունը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արմավիր քաղաքում ներկա է գտնվել ՀՀ անկախության 34-րդ տարեդարձին նվիրված Ֆեստիվառին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, որ հավաքվել եք Արմավիրի կենտրոնական հրապարակում և մեզ հետևում եք հեռուստատեսությամբ և համացանցով. այսօր սեպտեմբերի 21-ն է, և ես մեզ բոլորիս, ձեզ բոլորիդ շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առիթով։
1991 թվականի այս օրը տեղի ունեցավ անկախության հանրաքվե, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ավելի քան 94 % -ն «այո» պատասխանեց հարցին, թե ցանկանում են արդյոք, որ Հայաստանը լինի անկախ պետություն՝ Խորհրդային Միության կազմից դուրս։ Այդ օրից ի վեր մեր երկիրը, մեր պետությունն անցել է բազում փորձություններով: Եվ այդ փորձությունների արդյունքում մեր ժողովրդի անկախության պետականության գիտակցումն էականորեն ուժեղացել է: Եվ այդ գիտակցության շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք հաղթահարել մեզ համակած բոլոր փորձությունները:
Ես այս ամբիոնից, այս տոնական օրն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր նահատակներին՝ Հայաստանի անկախության, ազատության, ինքնիշխանության դիրքերում ամուր կանգնելու համար, շնորհակալ եմ բոլորիցդ։
Անկախություն ձեռք բերելու պրոցեսը նման է գնացքի վագոնից ավտոմեքենայով ճանապարհը շարունակելու: Պետությունը նման է ավտոմեքենային, որ իր տիրոջը, ժողովրդին, կարող է տանել Ա կետից Բ կետը, մեր այսօրվա կետից կարող է տանել մեր ցանկացած հաջորդ կետը: Բայց դրա համար կան մի քանի կարևոր պայմաններ. ինչպես յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի, մենք պետք է հոգ տանենք մեր պետության վիճակի մասին: Երկրորդը՝ մեր պետության փաստաթղթերը, ինչպես ավտոմեքենայի պարագայում, պետք է լինեն տեղին և կարգին: Մենք պետք է իմանանք համաշխարհային երթևեկության կանոնները, որպեսզի ի վիճակի լինենք մեր պետության՝ մեր մեքենայի վարումով ճիշտ և շրջահայաց ձևով հասնել այն կետին, որի մասին երազում ենք: Իսկ այդ կետն ազատությունն է, բարեկեցությունն է, անվտանգությունն է, խաղաղությունն է և երջանկությունն է:
Ես ուզում եմ վստահաբար բոլորիդ հավաստիացնել, որ այսօր, այո՛, մեր երկիրը շատ վստահ է զգում իրեն այդ ճանապարհին: Այս ամենի մասին խոսելիս մենք չենք երազում միայն ապագայի մասին, որովհետև ուզում ենք, որ ապագան լինի այսօր, և ապագան այսօր է: Այս լեփ-լեցուն հրապարակը մեր այսօրվա ազատության խորհրդանիշն է, մեր այսօրվա ինքնիշխանության խորհրդանիշն է, մեր այսօրվա անկախության խորհրդանիշն է և մեր գիտակցության խորհրդանիշն է, որ մենք աշխատանքով, կրթությամբ, մեր սեփական ջանքով պիտի կառուցենք այն երջանկությունը և բարեկեցությունը, որին արժանի է մեր ժողովուրդը: Մեր ժողովուրդն արժանի է ապրել երջանիկ և բարեկեցիկ: Եվ մենք սեփական ձեռքերով պետք է կառուցենք մեր երկրի երջանկությունը և բարեկեցությունը: Եվ այդ երջանկությունը և բարեկեցությունն ամենաազդու, ամենապատկառազդու և ամենաարժանի հուշարձանն է մեր բոլոր նահատակներին, մեր երկրի անկախության համար, իրենց կյանքը տված մեր բոլոր զինվորներին և մեր բոլոր քաղաքացիներին։ Եվ ես ուզում եմ՝ մենք բոլորս այսօր հարգանքի տուրք մատուցենք մեր բոլոր նահատակներին, ովքեր ընկան, որ Հայաստանը ապրի, ովքեր ընկան, որ մեր երեխաներն ապրեն, ովքեր ընկան, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք բերի իրական ազատություն, իրական անկախություն:
Եվ ես լռության պայմաններում, ձեր բոլորի ներկայությամբ և թույլտվությամբ, հարգելով մեր բոլոր նահատակների հիշատակը՝ այս տոնական օրով, այս տոնական հրապարակում ծնկի կգամ նրանց առաջ։

Мы должны своими руками построить счастье и процветание нашей страны: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в городе Армавир присутствовал на фестивале «Фестивар», который был посвящен 34-й годовщине Независимости Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Уважаемые граждане Республики Армения, которые собрались на центральной площади Армавира и следят за нами по телевидению и в интернете,
Сегодня 21 сентября, и я поздравляю всех нас и всех вас с Днем независимости Республики Армения.
В этот день в 1991 году состоялся референдум о независимости, и более 94% граждан Республики Армения ответили «да» на вопрос, хотят ли они, чтобы Армения была независимым государством вне состава Советского Союза. С того дня наша страна, наше государство прошло через множество испытаний. И в результате этих испытаний у нашего народа значительно укрепилось осознание независимости и государственности. И именно благодаря этому осознанию мы смогли преодолеть все выпавшие на нашу долю испытания.
С этой трибуны в этот праздничный день я хочу поблагодарить всех вас, всех граждан Республики Армения, всех наших павших солдат за то, что твердо стояли и стоите на позициях независимости, свободы, суверенитета Армении. Благодарю всех вас!
Процесс обретения независимости подобен выходу из вагона поезда и продолжению пути на автомобиле. Государство подобно автомобилю, который может доставить своего владельца, народ, из пункта А в пункт Б, из нашей текущей точки в любой из наших следующих пунктов. Но для этого есть несколько важных условий: как в случае с автомобилем, так и в случае с нашим государством мы должны заботиться о его состоянии. Во-вторых, как в случае с автомобилем, так и с нашим государством документы должны присутствовать, и они должны быть в порядке. Мы должны знать глобальные правила дорожного движения, чтобы управлять своей страной, своим автомобилем правильно и благоразумно, чтобы достичь цели, о которой мечтаем. А эта цель — свобода, процветание, безопасность, мир и счастье.
Хочу заверить вас всех, что сегодня, да, наша страна чувствует себя очень уверенно на этом пути. Когда мы говорим обо всем этом, мы не просто мечтаем о будущем, потому что мы хотим, чтобы будущее было сегодня, и будущее — уже сегодня. Эта многолюдная площадь — символ нашей сегодняшней свободы, символ нашего сегодняшнего суверенитета, символ нашей сегодняшней независимости и символ нашего осознания того, что мы должны своим трудом, своим образованием и собственными усилиями строить счастье и процветание, которых заслуживает наш народ. Наш народ достоин жить счастливо и благополучно. И мы должны своими руками построить счастье и благополучие нашей страны. И это счастье и благополучие — самый впечатляющий и самый достойный памятник всем нашим павшим героям, всем нашим солдатам, отдавшим свои жизни за независимость нашей страны, и всем нашим гражданам. И я хочу, чтобы сегодня мы все отдали дань уважения всем нашим павшим героям, которые отдали свою жизнь за то, чтобы жила Армения, которые отдали свою жизнь за то, чтобы жили наши дети, которые отдали свою жизнь за то, чтобы Республика Армения обрела настоящую свободу, настоящую независимость.
И я в этой тишине в вашем присутствии и с вашего позволения, чтя память всех наших павших героев, в этот праздничный день и на этой праздничной площади преклоню перед ними колени.