Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին է. վարչապետ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով՝ նշելով. «Տառապանքների ու զոհողությունների միջով անցնելով՝ այսօր, ահա, մենք այս կետին ենք հասել և սրա մասին է Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը, երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետի ուղերձում ասվում է.
Այսօր նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հանրաքվեի դրվեց հետևյալ հարցը․ «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն՝ ԽՍՀՄ կազմից դուրս» և մեր ժողովրդի, ընտրողների 94 տոկոսը պատասխանեց «այո» և այսպիսով հիմնադրվեց Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը։
Հանրաքվեին մասնակցած և անկախությանն «այո» ասած քաղաքացիներն ինչի՞ մասին էին երազում իրենց քվեարկության պահին։ Այսպիսի վիճակագրություն չկա, բայց վստահաբար, մեր այդ հայրենակիցներին առաջնորդել է ազատ, խաղաղ, բարեկեցիկ, երջանիկ պետություն կառուցելու բնական մղումը։
Երրորդ Հանրապետության կյանքը, ցավոք, այդպիսին չստացվեց․ շրջափակումը, պատերազմը, տնտեսական անկումը, արտագաղթը թույլ չտվեցին անկախության հանրաքվեի երազանքն իրականություն դարձնել։ Բայց նույնիսկ ամենադժվար ու ողբերգական օրերին, որ ապրել է Երրորդ Հանրապետությունը, այդ երազանքը թեկուզ խամրել, բայց երբեք չի մարել մեր քաղաքացիների աչքերում, մտքում և հոգում։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությամբ այդ երազանքը կրկին իրենով լցրել է Հայաստանի Հանրապետությունը, և մեր պարտքն է նախ փայփայել, ապա և իրականություն դարձնել այն։
Տառապանքների ու զոհողությունների միջով անցնելով՝ այսօր, ահա, մենք այս կետին ենք հասել և սրա մասին է Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը, երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին։
Անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ, պաշտպանված, զարգացած, ազատ և երջանիկ Հայաստանն, ահա, նորածին մանուկի նման մեր խնամքին է սպասում։ Ու մենք՝ բոլորս, սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հայրություն ու մայրություն պիտի անենք նրան։ Մենք ինքներս մեզ պիտի հայրություն ու մայրություն անենք՝ հասկանալով, որ 21-րդ դարի առաջին քառորդում մեր ճակատագրի ղեկը, ահա, մեր ձեռքերում է իրապես, և այդ ղեկը մենք մեր ձեռքից այլևս երբեք չպիտի բաց թողնենք։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի առիթով։

Повестка дня утверждения Четвертой республики заключается в том, чтобы никогда больше не упускать возможности осуществить мечту: премьер-министр Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 34-й годовщины независимости Республики Армения, отметив: «Пройдя через страдания и жертвы, сегодня мы достигли этой точки, и именно в этом заключается повестка дня установления Четвертой республики – никогда больше не упускать возможности осуществить мечту».
Как передает Арменпресс, в послании премьер-министра говорится:
Сегодня мы отмечаем 34-ю годовщину Независимости Республики Армения.
21 сентября 1991 года на референдум был вынесен следующий вопрос: «Согласны ли Вы, чтобы Республика Армения была независимым демократическим государством вне состава СССР?» И 94% наших граждан, избирателей, ответили «да», и таким образом была основана Третья Республика Армения.
О чем мечтали принявшие участие в референдуме и сказавшие «да» независимости граждане, когда отдавали свои голоса? Такой статистики нет, но, несомненно, наши соотечественники руководствовались естественным стремлением построить свободное, мирное, процветающее и счастливое государство.
К сожалению, жизнь Третьей Республики не была такой: блокада, война, экономический упадок, эмиграция не позволили воплотиться в жизнь мечте референдума о независимости. Но даже в самые трудные и трагические дни, которые пережила Третья Республика, эта мечта, хотя, возможно, и померкла, никогда не угасала в глазах, мыслях и душах наших граждан.
Вместе с миром, который был установлен 8 августа 2025 года, эта мечта снова наполнила собой Республику Армения, и наш долг — во-первых, лелеять ее, а затем и воплотить ее в жизнь.
Пройдя через страдания и жертвы, сегодня мы достигли этой точки, и повестка учреждения Четвертой Республики заключается именно в этом: в том, чтобы больше никогда не упускать возможности исполнения мечты.
Независимая, суверенная, демократическая, мирная, защищенная, развитая, свободная и счастливая Армения ждет нашей заботы, как ждет этого новорожденный младенец. И мы все, дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения, должны стать ей отцами и матерями. Мы к самим себе должны относиться с отцовской и материнской заботой, понимая, что в первой четверти 21-го века мы сами управляем своей судьбой и больше никогда не должны терять это управление.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения, поздравляю всех нас с Днем независимости Республики Армения!