Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին է. վարչապետ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձի առիթով՝ նշելով. «Տառապանքների ու զոհողությունների միջով անցնելով՝ այսօր, ահա, մենք այս կետին ենք հասել և սրա մասին է Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը, երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետի ուղերձում ասվում է.
Այսօր նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-րդ տարեդարձը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին հանրաքվեի դրվեց հետևյալ հարցը․ «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն՝ ԽՍՀՄ կազմից դուրս» և մեր ժողովրդի, ընտրողների 94 տոկոսը պատասխանեց «այո» և այսպիսով հիմնադրվեց Հայաստանի Երրորդ Հանրապետությունը։
Հանրաքվեին մասնակցած և անկախությանն «այո» ասած քաղաքացիներն ինչի՞ մասին էին երազում իրենց քվեարկության պահին։ Այսպիսի վիճակագրություն չկա, բայց վստահաբար, մեր այդ հայրենակիցներին առաջնորդել է ազատ, խաղաղ, բարեկեցիկ, երջանիկ պետություն կառուցելու բնական մղումը։
Երրորդ Հանրապետության կյանքը, ցավոք, այդպիսին չստացվեց․ շրջափակումը, պատերազմը, տնտեսական անկումը, արտագաղթը թույլ չտվեցին անկախության հանրաքվեի երազանքն իրականություն դարձնել։ Բայց նույնիսկ ամենադժվար ու ողբերգական օրերին, որ ապրել է Երրորդ Հանրապետությունը, այդ երազանքը թեկուզ խամրել, բայց երբեք չի մարել մեր քաղաքացիների աչքերում, մտքում և հոգում։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին հաստատված խաղաղությամբ այդ երազանքը կրկին իրենով լցրել է Հայաստանի Հանրապետությունը, և մեր պարտքն է նախ փայփայել, ապա և իրականություն դարձնել այն։
Տառապանքների ու զոհողությունների միջով անցնելով՝ այսօր, ահա, մենք այս կետին ենք հասել և սրա մասին է Չորրորդ Հանրապետության հաստատման օրակարգը, երազանքի կատարման հնարավորությունն այլևս երբեք բաց չթողնելու մասին։
Անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավարական, խաղաղ, պաշտպանված, զարգացած, ազատ և երջանիկ Հայաստանն, ահա, նորածին մանուկի նման մեր խնամքին է սպասում։ Ու մենք՝ բոլորս, սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, հայրություն ու մայրություն պիտի անենք նրան։ Մենք ինքներս մեզ պիտի հայրություն ու մայրություն անենք՝ հասկանալով, որ 21-րդ դարի առաջին քառորդում մեր ճակատագրի ղեկը, ահա, մեր ձեռքերում է իրապես, և այդ ղեկը մենք մեր ձեռքից այլևս երբեք չպիտի բաց թողնենք։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնի առիթով։

Prime Minister Nikol Pashinyan has released a statement on Independence Day, stressing that his concept of establishing what he describes as the "Fourth Republic" is about "never missing the opportunity to fulfill a dream again."
Below is the full statement as published by his office:
Today we celebrate the 34th anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
On September 21, 1991, the following question was put to a referendum: “Do you agree that the Republic of Armenia should be an independent democratic state outside the USSR?” and 94 percent of our people, voters, answered “yes” and thus the Third Republic of Armenia was founded.
What were the citizens who participated in the referendum and who said “yes” to independence dreaming about at the time of their vote? There are no such statistics, but surely, those compatriots of ours were guided by the natural desire to build a free, peaceful, prosperous, happy state.
Unfortunately, the life of the Third Republic did not turn out like that: the blockade, war, economic decline, emigration did not allow the dream of the independence referendum to become a reality. But even in the most difficult and tragic days that the Third Republic has experienced, that dream, although might have faded, has never extinguished in the eyes, minds, and souls of our citizens.
With the peace established on August 8, 2025, that dream has once again filled the Republic of Armenia, and it is our duty to first cherish it and then make it a reality.
Having gone through suffering and sacrifice, today, here we are, we have reached this point, and this is what the agenda for establishing the Fourth Republic is about, about never missing the opportunity to fulfill a dream again.
An independent, sovereign, democratic, peaceful, protected, developed, free and happy Armenia is waiting for our care like a newborn baby. And we, all of us, dear people, dear citizens of the Republic of Armenia, must be fathers and mothers to it. We ourselves must be fathers and mothers, understanding that in the first quarter of the 21st century, the wheel of our destiny is truly in our hands, and we must never let that wheel go.
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia, I congratulate all of us on the occasion of the Independence Day of the Republic of Armenia.