ՀՀ նախագահը և Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են բազմոլորտ համագործակցության օրակարգային հարցեր
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպան Անդրեա Բարբարա Բաումանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանը, շնորհավորելով դեսպան Բաումանին նշանակման կապակցությամբ, ընդգծել է Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև հաստատված բարեկամական հարաբերությունները:
«Հայաստանի և Շվեյցարիայի հարաբերությունները բարեկամական են և առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության համար։ Մենք միշտ զգացել ենք Շվեյցարիայի աջակցությունը, որը նպատակ է ունեցել ամրապնդել մեր ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը։ Իհարկե, Շվեյցարիան մեզ ամենադժվարին պահերին միշտ աջակցել է»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ նախագահը շեշտել է նաև տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։ «Վերջին տարիներին մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը դրական միտում է ցուցաբերում, սակայն առկա ներուժը լիարժեք չի օգտագործվում։ Շվեյցարիան տեխնոլոգիապես զարգացած երկիր է, որը մեզ համար մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում։ Մենք ևս ունենք այս ուղղությամբ ներկայանալու տեխնոլոգիական ներուժ, ինչպես նաև կարևորում ենք մշակութային կապերը»,- ասել է Հանրապետության նախագահը։
Դեսպան Անդրեա Բաումանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել․ «Դուք նշեցիք այն խորը հարաբերությունների մասին, որոնք արդեն իսկ ձևավորվել են մեր երկրների միջև, և կարծում եմ, որ դրանք շատ լավ հիմք կհանդիսանան՝ տարբեր ոլորտներում այդ հարաբերություններն առավել խորացնելու համար։ Ինչպես նշեցիք՝ տնտեսական և մշակութային ոլորտները կարևոր են, և վստահ եմ, որ մենք կկարողանանք տարբեր ոլորտներից ելնելով փորձառությամբ կիսվել միմյանց հետ»։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Շվեյցարիայի և Հայաստանի միջև բազմոլորտ համագործակցության օրակարգային հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել հատկապես բնապահպանական ոլորտում սերտ գործակցությանը, այդ թվում՝ Շվեյցարիայի Զարգացման և համագործակցության գործակալության հետ իրականացվող անտառատնկման ծրագրի ընթացքին։ Կարևորվել է նաև երկու երկրների արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում: Այս համատեքստում դեսպանը շեշտել է շվեյցարական կողմի պատրաստակամությունը հնարավորինս աջակցել 2026 թվականին Հայաստանում Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի COP-17 համաժողովի անցկացմանը։
Քննարկման առանցքում են եղել նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացում Շվեյցարիայի աջակցությունը և երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները։

Президент Армении и посол Швейцарии обсудили вопросы повестки многоотраслевого сотрудничества
Новоназначенный посол Швейцарии в Армении Андреа Барбара Бауманн вручила верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян, поздравив посла Бауманн с назначением, подчеркнул дружественные отношения, установившиеся между Арменией и Швейцарией.
«Отношения между Арменией и Швейцарией дружественные и имеют особое значение для Республики Армения. Мы всегда чувствовали поддержку Швейцарии, которая стремилась укрепить становление наших демократических институтов. Конечно, Швейцария всегда поддерживала нас в самые трудные моменты», — сказал Ваагн Хачатурян.
Он также подчеркнул перспективы развития экономического сотрудничества.
«В последние годы товарооборот между нашими странами демонстрирует положительную динамику, однако имеющийся потенциал используется не в полной мере. Швейцария — технологически развитая страна, что представляет для нас большой интерес. У нас также есть технологический потенциал для присутствия в этом направлении, и мы придаём большое значение культурным связям», — отметил президент.
Посол Андреа Бауманн, в свою очередь, поблагодарила за приём и отметила:
«Вы упомянули о глубоких отношениях, которые уже сложились между нашими странами, и я считаю, что они послужат очень хорошей основой для дальнейшего углубления этих отношений в различных областях. Как Вы отметили, экономическая и культурная сферы важны, и я уверена, что мы сможем обмениваться опытом в различных областях».
Были обсуждены вопросы многоотраслевого сотрудничества между Швейцарией и Арменией. Особое внимание было уделено тесному взаимодействию в сфере охраны окружающей среды, в том числе реализации программы лесонасаждения совместно со Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству. Также была подчеркнута важность эффективного взаимодействия двух стран на международных площадках. В этом контексте посол подчеркнул готовность швейцарской стороны оказать максимальную поддержку проведению Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17) в 2026 году.
Были также обсуждены поддержка Швейцарией процесса демократических реформ и перспективы дальнейшего развития двусторонних отношений.