ՀՀ նախագահը և Շվեդիայի նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եվա Սունդքվիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ բարձր գնահատելով Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի առայժմ իրականացված ծրագրերն ու նախաձեռնությունները։ «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այն համագործակցության և այն մեծ աշխատանքի համար, որ կատարել է Շվեդիան Հայաստանում՝ հատկապես ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման գործում։ Շվեդիան և Հայաստանը քաղաքական երկխոսության և համագործակցության բարձր մակարդակ ունեն բոլոր բնագավառներում։ Վստահ եմ, որ Ձեր աշխատանքային գործունեության ընթացքում այդ հարաբերությունները ավելի կակտիվանան»,– նշել է նախագահը։
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպան Եվա Սունդքվիստը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով. «Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել դեսպան Հայաստանում, որը հիանալի երկիր է՝ հարուստ պատմությամբ և մշակույթով։ Մեծ ակնկալիքով եմ սպասում մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուտների կայացման ուղղությամբ ձեռք բերված հաջողությունները։ Այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորում է ստացել մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման և իրավական պետության կայացման գործընթացներին Շվեդիայի ցուցաբերած աջակցությունը։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև առաջիկա միջազգային նշանակալի միջոցառումներին։ Մասնավորապես, քննարկվել են 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովի և «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) կազմակերպչական հարցերը։
ՀՀ նախագահը և Շվեդիայի դեսպանը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ՝ շեշտելով կայուն և տևական խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Երկուստեք շեշտվել է, որ նաև միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ հնարավոր կլինի ստեղծել խաղաղության ամուր հիմքեր, ինչը կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայուն զարգացմանը։

Президент Армении и посол Швеции обменялись мнениями о региональных развитиях
Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в Армении Ева Сундквист вручила верительные грамоты президенту Армении Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента, Ваагн Хачатурян поздравил посла с назначением, высоко оценив программы и инициативы, реализованные Швецией в Республике Армения.
«Хочу выразить благодарность за сотрудничество и большую работу, проделанную Швецией в Армении, особенно в сфере укрепления демократических институтов. Между Швецией и Арменией существует высокий уровень политического диалога и сотрудничества во всех областях. Уверен, что в ходе вашей деятельности эти отношения станут ещё более активными», — отметил президент.
Стороны высоко оценили успехи, достигнутые в последние годы на пути демократических реформ и становления институтов в Армении. В этом контексте была подчеркнута важность поддержки, оказываемой Швецией процессам укрепления демократии и становления верховенства права в нашей стране.
Были также затронуты предстоящие значимые международные мероприятия. В частности, были обсуждены организационные вопросы саммита Европейского политического сообщества, который состоится в Армении в 2026 году, и 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17).
Стороны также обменялись мнениями о региональных развитиях, подчеркнув необходимость установления стабильного и прочного мира. Стороны подчеркнули, что прочную основу для мира можно будет создать посредством тесного сотрудничества с международными партнерами, что будет способствовать устойчивому развитию всего региона.