ՀՀ ֆինանսների նախարարը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի զարգացման ֆինանսավորման գծով փոխնախագահին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հանդիպել է Համաշխարհային բանկի զարգացման ֆինանսավորման գծով փոխնախագահ Ակիհիկո (Ակի) Նիշիոյին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել Ինժեներական քաղաքում: Այն պետություն-մասնավոր գործընկերության հենքով ծրագիր է, որն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի, ՀՀ կառավարության, Համաշխարհային բանկի, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ և աջակցությամբ:
Հանդիպումը նվիրված էր Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի Միջազգային զարգացման ընկերակցության միջև գործընկերության շուրջ երեք տասնամյակի պատմությանը: Փոխգործակցության մեկնարկից ի վեր՝ Հայաստանում իրականացվել են լայնածավալ բարեփոխումներ՝ ներառյալ կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության, պետական կառավարման և ենթակառուցվածքների ոլորտներում։
Նշվում է, որ 2023 թվականին Հայաստանն առաջին անգամ հանդես եկավ որպես ոչ թե աջակցություն ստացող, այլ որպես դոնոր երկիր: Հայաստանը ՄԶԸ ռեսուրսների համալրմանը տրամադրեց շուրջ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Սա հրաշալի հնարավորություն էր Հայաստանի համար՝ մի կողմից օգնելու ցածր եկամուտ ունեցող երկրներին, մյուս կողմից՝ իր երախտագիտությունը հայտնելու ժամանակին ստացած աջակցության համար։
«Մենք ցանկանում ենք մեր օրինակով ցույց տալ, որ ճիշտ և հետևողական աշխատանքի արդյունքում աջակցություն ստացող երկիրը կարող է դառնալ նաև դոնոր երկիր:  Սա մեզ համար մեծ պատասխանատվություն է, և մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր երկիր արժանի է ունենալ իր սեփական ինժեներական քաղաքը», - իր խոսքում նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Իր հերթին, Ակիհիկո Նիշիոն ընդգծել է. «Հայաստանի որոշումը պարզապես ֆինանսական պարտավորություն չէ, այլ ներդրում հույսի և համերաշխության մեջ: Հայաստանը, անցնելով բարդ բարեփոխումների ուղի, ապացուցել է, որ հնարավոր է դառնալ ավելի ուժեղ և կայուն պետություն: Սա է միջազգային զարգացման իրական արժեքը, երբ այն իրականացվում է ճիշտ կերպով»:

Министр финансов Армении провел встречу с вице-президентом Всемирного банка по финансированию развития
Министр финансов Армении Ваге Ованнисян провел встречу с вице-президентом Всемирного банка по финансированию развития Акихико (Аки) Нисио.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства финансов, встреча состоялась в Инженерном городке. Это программа государственно-частного партнерства, которая реализуется при сотрудничестве и поддержке Фонда «Инкубатор предприятий», правительства Армении, Всемирного банка, министерства высокотехнологической промышленности Армении и частного сектора.
Встреча была посвящена почти тридцатилетней истории партнерства Армении с Международной ассоциацией развития Всемирного банка. С начала сотрудничества Армения реализовала масштабные реформы, в том числе в сферах образования, здравоохранения, социального обеспечения, государственного управления и инфраструктуры.
В 2023 году Армения впервые выступила не в качестве получателя помощи, а в качестве страны-донора. Армения выделила около 1 млн долларов на пополнение ресурсов МАР. Это стало прекрасной возможностью для Армении, с одной стороны, оказать помощь странам с низким уровнем дохода, а с другой — выразить благодарность за полученную в свое время поддержку.
«Мы хотим показать своим примером, что в результате правильной и последовательной работы страна, получающая поддержку, может также стать страной-донором. Это большая ответственность для нас, и мы считаем, что каждая страна достойна иметь свой инженерный городом», — отметил министр Ваге Ованнисян.
Акихико Нисио подчеркнул: «Решение Армении — это не просто финансовое обязательство, а инвестиция в надежду и солидарность. Армения, пройдя сложный путь реформ, доказала, что можно стать более сильным и стабильным государством. В этом и заключается настоящая ценность международного развития, когда оно реализуется правильно».