Նեպալի ժամանակավոր կառավարության ղեկավարը խոսել է ընտրությունների անցկացման ժամկետների մասին
Նեպալի Գերագույն դատարանի նախկին ղեկավար Սուշիլա Կարկին, որի թեկնածությանը՝ որպես ժամանակավոր կառավարության ղեկավար, երկիրը փոթորկած անկարգություններից հետո աջակցել են երկրի բանակն ու ցուցարարները, հույս ունի ընտրություններ կազմակերպել մեկ տարվա ընթացքում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա ասել է տեղի հեռուստաալիքներից մեկին տված հարցազրույցում։
«Նախ և առաջ անհրաժեշտ է վերականգնել խաղաղությունը։ Ես չեմ ասում, որ կարող եմ իրականացնել լայնածավալ տնտեսական բարեփոխումներ։ Իմ առաքելությունն է կազմակերպել ընտրություններ և իշխանությունը հանձնել նոր ղեկավարությանը», - News18-ին տված հարցազրույցում ընդգծել է Կարկին։ Նա հավելել է, որ ստեղծված իրավիճակում կարևոր է կանխել ընտրությունների արդյունքի վրա ցանկացած ֆինանսական ազդեցություն և երաշխավորել դրանց արդարությունը։
Նրա գնահատականներով՝ ընտրությունների կազմակերպումը կարող է տևել վեց ամսից մինչև մեկ տարի։ «Ես պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչ չեմ, ես դատավոր եմ և երկարաժամկետ քաղաքական հավակնություններ չունեմ», - ընդգծել է Կարկին՝ չբացառելով, որ ընտրությունները կարող են առաջ բերել նոր կամ ավելի երիտասարդ առաջնորդների։
Շաբաթվա սկզբից Նեպալի տարածքում տեղի ունեցան զանգվածային բողոքի ցույցները, որոնք կազմակերպվում էին ի նշան բողոքի՝ ընդդեմ երկրում կոռուպցիայի և սոցցանցերի արգելքի։ Ցույցերի հետևանքով հրաժարական տվեց վարչապետ Շարմա Օլին։ Սեպտեմբերի 9-ին՝ բողոքի ցույցերի ֆոնին, կառավարությունը վերացրեց սոցիալական ցանցերի արգելքը:
Կարկին Նեպալի Գերագույն դատարանի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրել է 2016-2017 թվականներին՝ դառնալով երկրում այս պաշտոնը զբաղեցրած առաջին կինը։ Նա հայտնի է դատական համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջանքերին իր աջակցությամբ։

Глава Временного правительства Непала рассказала о сроках проведения выборов
Бывший председатель Верховного суда Непала Сушила Карки, чья кандидатура на пост главы временного правительства была поддержана армией и протестующими после охвативших страну беспорядков, надеется организовать выборы в течение этого года. Как сообщает “Арменпресс”, об этом она заявила в интервью местному телеканалу.
“Прежде всего, нужно восстановить мир в Непале. Я не заявляю, что смогу провести масштабные экономические реформы. Моя миссия - организовать своевременные выборы и передать власть новому руководству”, - подчеркнула Карки в интервью News18. Она добавила, что в сложившейся ситуации важно исключить любое финансовое влияние на исход выборов и гарантировать их честность.
По её словам, организация выборов может занять от полугода до года. “Я не профессиональный политик, я судья, и у меня нет долгосрочных политических амбиций”, - подчеркнула Карки, не исключив, что в результате выборов к власти могут прийти новые и более молодые лидеры.
С начала недели Непал сотрясают массовые протесты против коррупции и запрета социальных сетей в стране. Протесты привели к отставке премьер-министра Шарма Оли. На фоне протестов правительство 9 сентября сняло запрет на социальные сети.
Сушила Карки занимала пост председателя Верховного суда Непала с 2016 по 2017 год, став первой женщиной на этой должности. Она известна в судебной системе своей поддержкой борьбы с коррупцией.