ՌԴ ակտիվները չեն վերադարձվի առանց Ուկրաինային փոխհատուցման. Կալաս
Կոպենհագենում կայացել է Եվրամիության անդամ պետությունների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել է մոտ 300 մլրդ եվրոյի սառեցված ռուսական ակտիվների ճակատագիրը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Kommersant»-ը, Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ նույնիսկ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման դեպքում այդ միջոցների վերադարձը Ռուսաստանին հնարավոր չէ առանց Ուկրաինային փոխհատուցում վճարելու։
ԵՄ-ի և G7-ի երկրների կողմից սառեցված ռուսական ակտիվներ գտնվում են հիմնականում բելգիական Euroclear համակարգում։ Բելգիայի արտգործնախարար Մաքսիմ Պրևոն Կոպենհագենում նշել է, որ երկիրը դեմ է ռուսական ակտիվների ցանկացած բռնագրավմանը։ Նրա խոսքով՝ ակտիվները Մոսկվայի նկատմամբ ճնշման լծակ են և պետք է սառեցված մնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը չի վճարել ամբողջ վնասը։
Պրևոն նաև տեղեկացրել է, որ Բելգիայի կառավարությունը հատկացրել է 100 մլն եվրո՝ ԱՄՆ-ից Ուկրաինայի զինված ուժերի համար զենք գնելու նպատակով։
Հունվար-հուլիս ամիսներին ԵՄ-ն Ուկրաինային է փոխանցել 10,1 մլրդ եվրո, որը ստացվել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի սառեցված միջոցների եկամուտներից։

Российские активы не будут возвращены без компенсации Украине. Каллас
В Копенгагене состоялась неформальная встреча министров иностранных дел стран Евросоюза, обсуждались замороженные российские активы на сумму около 300 млрд евро.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Арменпресс, со ссылкой на Kommersant,  глава европейской дипломатии Кая Каллас заявила, что даже при подписании мирного соглашения возвращение этих средств России невозможно без выплаты компенсаций Украине.
Российские активы, замороженные странами ЕС и G7, в основном хранятся в бельгийской системе Euroclear. Министр иностранных дел Бельгии Максим Прево заявил в Копенгагене, что его страна выступает против любого ареста российских активов. По его словам, эти активы являются рычагом давления на Москву и должны оставаться замороженными до тех пор, пока Россия не выплатит весь ущерб.
Прево также сообщил, что правительство Бельгии выделило 100 миллионов евро на закупку оружия для украинских вооружённых сил у США.
В период с января по июль ЕС перечислил Украине 10,1 миллиарда евро, которые были получены из замороженных активов российского Центробанка.