ՀԷՑ-ի գործով որևէ մեկը որևէ տեղ չի կարող հաղթել ՀՀ-ին, ՀԷՑ-ը պետք է ծառայի ժողովրդին. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառում է այն սցենարը, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն շարունակի չծառայել Հայաստանի ժողովրդին, ինչպես, ըստ նրա, եղել է նախկինում` մինչև դրա ազգայնացման ուղղությամբ ՀՀ իշխանությունների կողմից քայլեր ձեռնարկելը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման համոզմունք հայտնեց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
«ՀԷՑ–ի գործով որևէ մեկը որևէ տեղ Հայաստանին չի կարող հաղթել: Այդ թեման վաղուց ավարտված թեմա է, և ՀԷՑ-ը պետք է ծառայի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին: Բացառված սցենար է, որ ՀԷՑ-ը շարունակի չծառայել Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին»,–ասաց Փաշինյանը:
2025 թվականի հուլիսին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության պետականացմանը միտված նախագիծ։ Մինչ այդ ՀԷՑ-ի պետականացման անհրաժեշտության մասին խոսել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
2025 թվականի հուլիսի 18-ին, հիմնվելով Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենքի վրա, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ էր նշանակել Ռոմանոս Պետրոսյանին, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնը։
ՀԷՑ-ի սեփանակատերերը դիմել են Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարան՝ վիճարկելով ՀՀ իշխանությունների՝ վերը նշված որոշումները։
Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտարարել է, որ Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։ՀՀ կառավարությունը հայտարարություն էր տարածել Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի հուլիսի 22-ի վճռի վերաբերյալ: Դրանում մասնավորապես ասվում էր. «Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»:

В деле с ЭСА Армению никто нигде победить не сможет. ЭСА должна служить народу - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян исключает сценарий, при котором ЗАО «Электрические сети Армении» продолжат работать не в интересах народа Армении, как, по его словам, это было в прошлом, до того, как власти РА предприняли шаги по национализации этого объекта.
Как сообщает «Арменпресс», Пашинян выразил такую ​​уверенность в беседе с журналистами после заседания правительства.
«В деле с ЭСА Армению никто нигде не сможет победить. Эта тема давно закрыта, и ЭСА должна служить народу Республики Армения. Исключен сценарий, при котором ЭСА продолжит не служить народу Республики Армения», — заявил Пашинян.
В июле 2025 года парламент Армении принял законопроект, направленный на национализацию компании «Электрические сети Армении». До этого премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян говорил о необходимости национализации ЭСА.
18 июля 2025 года, на основании закона, принятого Национальным Собранием, председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Месроп Месропян назначил Романоса Петросяна, ранее занимавшего должность руководителя Службы государственного надзора Республики Армения, временным управляющим ЭСА.
Владельцы ЭСА обратились в Стокгольмский арбитражный суд, оспаривая вышеуказанные решения властей РА.
Защитник Самвела Карапетяна заявил, что Самвел Карапетян и его семья выиграли дело в порядке срочного арбитража, возбужденное против Правительства Республики Армения. Правительство РА выступило с заявлением относительно решения Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма от 22 июля. В заявлении, в частности, говорилось: «Уважая меры обеспечения, применяемые иностранными арбитражными решениями, все обязаны руководствоваться законодательством Республики Армения и международными договорами, устанавливающими правила и процедуры признания и исполнения арбитражных решений».