Թեհրանն արձագանքել է Ավստրալիայում Իրանի դեսպանին վտարելու և Իրանում իր դեսպանատունը փակելու քայլին
Թեհրանն արձագանքել է Ավստրալիայում Իրանի դեսպանին վտարելու և Թեհրանում իր դեսպանատունը փակելու քայլին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ դիվանագիտական ասպարեզում ցանկացած անպատշաճ գործողություն կստանա Իրանի կողմից պատասխան արձագանք։ Նրա խոսքով՝ պաշտոնյաները ներկայում քննարկում են հարցը և որոշում համապատասխան արձագանքը։
Բաղային ընդգծել է, որ «հակասեմիտիզմի» մեղադրանքը լիովին անհիմն է՝ մատնանշելով, որ նման հասկացությունը տեղ չունի Իրանի մշակույթում, պատմության մեջ կամ կրոնում և, ըստ էության, արևմտյան և եվրոպական երևույթ է։ Հրեաների պատմական հալածանքներն առաջին հերթին եվրոպական հարց են, և եվրոպացիները պետք է պատասխան տան իրենց անցյալի համար։
Խոսնակի կարծիքով՝ Ավստրալիայի վերջին որոշման վրա, հավանաբար, ազդել են ներքին զարգացումները։
Օգոստոսի 26-ին Ավստրալիան Կանբերայում Իրանի դեսպանին հայտարարել է «անցանկալի անձ» և հրամայել նրան և երեք այլ իրանցի դիվանագետների լքել երկիրը յոթ օրվա ընթացքում՝ միաժամանակ կասեցնելով իր դեսպանատան գործունեությունը Թեհրանում։

Тегеран отреагировал на высылку посла Ирана из Австралии и закрытие посольства Австралии в ИРИ
Тегеран отреагировал на высылку посла Ирана из Австралии и закрытие посольства Австралии в Тегеране.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило информационное агентство Mehr.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что любые ненадлежащие действия в дипломатической сфере вызовут ответ со стороны Ирана. По его словам, официальные лица в настоящее время обсуждают этот вопрос и принимают решение о соответствующем ответе.
Багаи подчеркнул, что обвинение в «антисемитизме» совершенно беспочвенно, отметив, что подобное понятие не имеет места в иранской культуре, истории или религии и, по сути, является западным и европейским явлением. Исторические преследования евреев — это прежде всего европейская проблема, и европейцы должны ответить за своё прошлое.
По словам представителя, последнее решение Австралии, вероятно, было принято под влиянием внутренних событий.
26 августа Австралия объявила посла Ирана в Канберре «персоной нон грата» и приказала ему и трём другим иранским дипломатам покинуть страну в течение семи дней, а также приостановила работу своего посольства в Тегеране.