Ավստրալիան հայտնել է Պաղեստինը ճանաչելու մտադրության մասին
Ավստրալիան մտադիր է սեպտեմբերին Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր Ասամբլեայի ժամանակ ճանաչել Պաղեստինի Պետությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզը։
«Ավստրալիան ճանաչում է սեփական պետություն ունենալու պաղեստինի ժողովրդի իրավունքը»,- Sydney Morning Herald-ի փոխանցմամբ, հայտնել է վարչապետը։
Ալբանիզը հավելել է նաև, որ Ավստրալիան կճանաչի Պաղեստինը պայմանով, որ երկիրը կկատարի Պաղեստինի ազգային վարչակազմի կողմից ստանձնած պարտավորությունները, մասնավորապես այն, որ ՀԱՄԱՍ շարժումը չպետք է մասնակցի երկրի կառավարմանը։
Ավստրալիայի վարչապետը տեղեկացրել է նաև, որ խոսել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ և ասել նրան, որ Գազայի հատվածում անհրաժեշտ է ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական լուծում:

Австралия объявила о намерении признать Палестину
Австралия намерена признать Государство Палестина на Генеральной Ассамблее ООН в сентябре. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр страны Энтони Албанезе.
«Австралия признает право палестинского народа на собственное государство», — заявил премьер-министр, сообщает Sydney Morning Herald.
Албанезе добавил, что Австралия признает Палестину при условии выполнения страной обязательств, взятых на себя Палестинской национальной администрацией, в частности, что движение ХАМАС не будет участвовать в управлении страной.
Премьер-министр Австралии также сообщил, что беседовал с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и заявил ему, что в секторе Газа необходимо политическое, а не военное решение.