Պետք է երկրների ճշգրիտ չափերը վերականգնվեն․ վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ օկուպացված տարածքներից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերմանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հարցին՝ արդյոք Բաքուն հստակեցրել է, թե ի՞նչ սահմաններով է ճանաչում Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, և ե՞րբ են պատրաստվում իրենց զորքերը դուրս բերել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի՝ վերոնշյալ հարցին ի պատախան Նիկոլ Փաշինյանը հղում կատարեց Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հռչակագրի 5-րդ կետին։
«Մենք ընդունում ենք անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը։ Մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո մեր ժողովուրդների համար ստեղծվել են վերջապես բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա։ Այս իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու համար։ Մենք վճռականորեն մերժում և բացառում ենք վրեժխնդրության ցանկացած փորձ ներկայում և ապագայում»,- մեջբերեց ՀՀ վարչապետը օգոստոսի 8-ին ստորագրված եռակողմ հռչակագրից՝ հիշեցնելով, որ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրում նշվում է՝ Խորհրդային Հայաստանի տարածքը ճշգրիտ նույնական է անկախ Հայաստանի տարածքի հետ և Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքը ճշգրիտ նույնական՝ անկախ Ադրբեջանի տարածքի հետ։
Վարչապետի խոսքով՝ հարցի լուծումը սահմանազատման գործընթացի շարունակությունն է։ Կա նաև երկրորդ տարբերակ՝ հանրաքվեն, որը, սակայն, առավել բարդացնում է գործընթացը։
«Կան տարածքներ, որոնք, ըստ տրամաբանության, պատկանում են Հայաստանին, բայց գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։ Բայց նաև պետք է ասենք, որ կան տարածքներ, որոնք, ըստ տրամաբանության, պատկանում են Ադրբեջանին, բայց գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո։ Պետք է սահմանազատման պրոցեսը շարունակվի և այնտեղ, որտեղ մենք մեր վերահսկողության ներքո ունենք մեզ չպատկանող տարածքներ՝ պետք է վերադարձնենք Ադրբեջանին, և որտեղ Ադրբեջանն ունի իր վերահսկողության տակ գտնվող, բայց իրեն չպատկանող տարածքներ՝ պետք է վերադարձնի մեզ։
Կամ, կրկին համարժեքության սկզբունքի հիման վրա, օրինակ՝ հանրաքվեի միջոցով, որոշակի տարածքների փոխանակում պետք է իրականացվի այն տրամաբանությամբ, որ Հայաստանի 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետրն անխախտելի մնա, նույնն էլ՝ Ադրբեջանի տարածքը։ Պետք է տարածքների ճշգրիտ չափերը վերականգնվեն։ Բայց երկրորդ պարագայում պետք է լինի հանրաքվեով, ինչը բավականին բարդացնում է գործընթացը»,- նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ գործը երկրորդ տարբերակին չի հասնի։

Необходимо восстановить точные границы стран - премьер-министр Армении о выводе азербайджанских войск с оккупированных территорий Республики Армения
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян коснулся вопроса о том, уточнил ли Баку границы, в пределах которых он признает территориальную целостность Армении, и когда планируется вывод войск с суверенной территории Армении?
Отвечая на данный вопрос корреспондента Арменпресс, Никол Пашинян сослался на пункт 5 трёхсторонней декларации, подписанной в Вашингтоне.
«Мы признаем необходимость наметить путь к светлому будущему, не предопределенному конфликтами прошлого, в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года. После конфликта, вызвавшего неисчислимые человеческие страдания, наконец-то созданы условия для того, чтобы наши народы начали добрососедские отношения, основанные на принципах нерушимости международных границ и недопустимости применения силы для приобретения территорий. Эта реальность, которая не подлежит и никогда не должна подвергаться пересмотру, открывает путь к закрытию страницы вражды между нашими народами. Мы решительно отвергаем и исключаем любые попытки реванша сейчас и в будущем», – процитировал премьер-министр РА трёхстороннюю декларацию, подписанную 8 августа, напомнив, что Алма-Атинская декларация 1991 года означает, что территория Советской Армении полностью идентична территории независимой Армении, а территория Советского Азербайджана полностью идентична территории независимого Азербайджана.
По словам премьер-министра, решением проблемы является продолжение процесса делимитации.
Есть и второй вариант – референдум, который, однако, ещё больше усложняет процесс.
«Есть территории, которые, по логике, принадлежат Армении, но находятся под контролем Азербайджана. Но мы также должны сказать, что есть территории, которые, по логике, принадлежат Азербайджану, но находятся под контролем Армении. Процесс разграничения должен продолжаться, и там, где у нас есть контролируемые нами территории, которые нам не принадлежат, мы должны вернуть их Азербайджану, а там, где у Азербайджана есть контролируемые им территории, которые ему не принадлежат, он должен вернуть их нам.
Или, опять же исходя из принципа эквивалентности, например, путём референдума, должен быть проведён обмен определёнными территориями с логикой, что 29 тысяч 743 квадратных километра Армении остаются неприкосновенными, то же самое касается и территории Азербайджана. Точные размеры территорий должны быть восстановлены. Но во втором случае это должно быть путём референдума, что весьма усложняет процесс», — отметил Никол Пашинян, выразив надежду, что до второго варианта дело не дойдёт.