Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում Հանրապետության նախագահը մասնակցել է հայկական կողմի կազմակերպած հարակից միջոցառմանը
Աշխատանքային այցով Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը «Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի» շրջանակում մասնակցել է Հայաստանի կողմից կազմակերպված «Տարածաշրջանային անվտանգության և համագործակցության խթանումը առևտրային և տրանսպորտային բարելավված կապերի միջոցով» հարակից միջոցառմանն ու պանելային քննարկմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, միջոցառման մեկնարկին նախագահը հանդես է եկել բացման խոսքով:
Նա նշել է.
«Նեպալի հարգարժան վարչապետ,
Տաջիկստանի տրանսպորտի հարգարժան նախարար,
Քննարկման հարգելի մասնակիցներ,
Ձերդ Գերազանցություններ, տիկնայք և պարոնայք,
Ուրախ եմ ողջունելու ձեզ Հայաստանի կողմից կազմակերպված «Տարածաշրջանային անվտանգության և համագործակցության խթանումը առևտրային և տրանսպորտային բարելավված կապերի միջոցով» թեմայով քննարկման շրջանակում:
Շնորհակալություն եմ հայտնում դեպի ծով ելք չունեցող երկրների իմ գործընկերներին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին այս քննարկմանը մասնակցելու համար։
Այս միջոցառման նպատակն է անդրադառնալ առկա խոչընդոտներին և ճանապարհներ գտնել դեպի ծով ելք չունեցող երկրները ցամաքով կապված երկրների վերածելու համար` հնարավորություններ ստեղծելով օգտվելու համաշխարհային շուկաներից, նպաստելով աշխարհն ավելի փոխկապակցված և ներդաշնակ դարձնելուն, մարդկանց կենսապայմանների բարելավմանը, «կանաչ աճի» խթանմանը և մարդկային ներուժի զարգացմանը։
Մենք հաճախ ենք անդրադառնում տրանսպորտային կապելիությանը՝ որպես կարևոր գործիք բեռների և մարդկանց անխափան տեղաշարժն ապահովելու համար, ինչը խթանում է առևտրային և տնտեսական հարաբերությունները և միացնում է աշխարհագրական հեռավորությամբ տարանջատված տարածաշրջանները։ Սակայն այն կարող է ուղղակիորեն դրական ազդեցություն ունենալ նաև տարածաշրջանային կայունության, անվտանգության և խաղաղության վրա։
Պատմականորեն տրանսպորտային հաղորդակցման միջոցների կառուցումն իրականացվել է որպես ազդեցության և ուժի ցուցադրություն։ Նույնը հաճախ տեսնում ենք նաև այսօր, երբ կապելիության որոշ նախագծեր ուղղված են ոչ թե առևտրի, տնտեսական բարգավաճման և ժողովուրդների միջև շփումների խթանմանը, այլ՝ աշխարհաքաղաքական շահերի առաջմղմանը, ինչը խորացնում է բաժանարար գծերը։
Ժամանակակից աշխարհում պահանջվում է համընդհանուր փոխկապակցվածություն և համագործակցություն բոլոր մակարդակներում։ Ապրանքների, ծառայությունների և մարդկանց անդրսահմանային հոսքերը վերջին տասնամյակների ընթացքում դարձել են գլոբալ տնտեսության շարժիչ ուժը։ «Գլոբալիզացիա» անվամբ հայտնի այս երևույթը մեծապես նպաստել է համաշխարհային տնտեսության, առևտրի, արդյունաբերության և նորարարությունների աճին՝ ստեղծելով հսկայական հնարավորություններ երկրների և տարածաշրջանների զարգացման ու փոխկապակցման համար։
Արդարացի և ներառական կապելիությունը, որն ուղղորդված է տնտեսական հիմնավորմամբ, սոցիալական և տնտեսական իրավունքների իրացմամբ և միջմշակութային կապերի խթանմամբ, կարող է նպաստել խաղաղությանը և անվտանգությանը։ Բարենպաստ միջավայրի ստեղծումն ու կայուն ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ մարդկանց, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի կազմակերպման համար, էական են բոլոր ժողովուրդների տնտեսական և սոցիալական իրավունքների, ինչպես նաև զարգացման իրավունքի իրացման տեսանկյունից և կարող են նպաստել ներառական տարածաշրջանային և գլոբալ փոխկապակցվածությանը։
Մենք բազմիցս նշել ենք մեր վստահությունը, որ արդյունավետ տարածաշրջանային համագործակցությունը և լավ նախագծված ու իրականացված տրանսպորտային ծրագրերը կարող են օգնել հաղթահարել քաղաքական տարաձայնությունները և հիմք հանդիսանալ խաղաղության, կայունության և երկարաժամկետ ներառական զարգացման համար՝ վերածելով տարածաշրջանները բարգավաճ տարանցիկ հանգույցների։
Որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր՝ Հայաստանը լավ է գիտակցում ներառական կապելիության, բաց սահմանների և լիարժեք գործող ճանապարհների ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կարևորությունը։ Այս համատեքստում՝ ավելի վաղ այսօր, ես հնարավորություն ունեցա իմ ելույթում ներկայացնելու Հայաստանի կառավարության կողմից նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը։ Այս նախաձեռնությունը վկայում է տարածաշրջանային խաղաղության ու համագործակցության մեր երկրի հանձնառությունը՝ նպատակ ունենալով ապահովել առավել փոխկապակցված և ներդաշնակ աշխարհ՝ մարդկանց կենսամակարդակի բարելավման, էկոլոգիապես կայուն տնտեսական աճի խթանման և մարդկային ներուժի զարգացման համար։
Հայաստանը պատմականորեն եղել է մի խաչմերուկ, որը միացրել է Հյուսիսը Հարավի, իսկ Արևմուտքը՝ Արևելքի հետ՝ բոլոր քաղաքական, առևտրային և մշակութային առանձնահատկություններով։ Մեր երկրով անցնող Մետաքսի ճանապարհը միայն առևտուր չէր. այն մշակութային երևույթ էր, որը միավորում էր մարդկանց և խթանում միջմշակութային երկխոսությունը։ Այսօր ևս, մեր երկիրը՝ իր բարենպաստ աշխարհագրական դիրքի և պատմական ժառանգության շնորհիվ, կարող է նպաստել Ասիայի և Եվրոպայի միջև տնտեսական փոխգործակցությանը, ժողովուրդների միջև շփումներին և մշակութային կապերի խորացմանը։
Մենք համոզված ենք, որ Հարավային Կովկասում բոլոր առևտրային և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը նոր հնարավորություններ կստեղծի բեռների, ապրանքների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար՝ դառնալով անվտանգության, կայունության և բարգավաճման անկյունաքար ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև տարածաշրջանից դուրս։

В рамках Третьей конференции стран, не имеющих выхода к морю, президент Армении принял участие в смежном мероприятии, организованном армянской стороной
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, находящийся с рабочим визитом в городе Туркменбаши (Туркменистан), принял участие в мероприятии и панельной дискуссии, организованных Арменией в рамках Третьей конференции стран, не имеющих выхода к морю.
Как сообщили Арменпресс в аппарате президента РА, в начале мероприятия президент выступил со вступительной речью.
Он отметил:
«Уважаемый премьер-министр Непала,
Уважаемый министр транспорта Таджикистана,
Уважаемые участники дискуссии,
Ваши Превосходительства, дамы и господа,
Рад приветствовать вас на организованной Арменией дискуссии на тему «Содействие региональной безопасности и сотрудничеству посредством улучшения торговли и транспортных связей».
Хочу поблагодарить коллег из стран, не имеющих выхода к морю, а также представителей международных организаций за участие в этой дискуссии.
Цель данного мероприятия — коснуться существующих препятствий и найти пути превращения стран, не имеющих выхода к морю, в страны, связанные наземными коммуникациями, тем самым создавая возможности для доступа к мировым рынкам, способствуя большей взаимосвязанности и гармонии мира, улучшая условия жизни людей, продвигая «зеленый рост» и развивая человеческий потенциал.
Мы часто говорим о транспортной связи как о важном инструменте обеспечения бесперебойного перемещения товаров и людей, стимулирующем торгово-экономические отношения и соединяющем регионы, разделённые географическим расстоянием. Однако она также может оказывать непосредственное положительное влияние на региональную стабильность, безопасность и мир.
Исторически строительство транспортных объектов осуществлялось как демонстрация влияния и силы. Сегодня мы часто видим то же самое, когда некоторые проекты по развитию связи направлены не на содействие торговле, экономическому процветанию и контактам между людьми, а на продвижение геополитических интересов, что углубляет разделительные линии.
Современный мир требует всеобщей взаимосвязи и сотрудничества на всех уровнях. Трансграничные потоки товаров, услуг и людей стали движущей силой мировой экономики в последние десятилетия. Это явление, известное как «глобализация», внесло значительный вклад в рост мировой экономики, торговли, промышленности и инноваций, создавая огромные возможности для развития и взаимосвязи стран и регионов.
Справедливая и инклюзивная взаимосвязанность, основанная на экономической целесообразности, реализации социальных и экономических прав и содействии межкультурным связям, может способствовать миру и безопасности. Создание благоприятных условий и развитие устойчивой инфраструктуры для свободного перемещения людей, товаров и услуг имеют решающее значение для реализации экономических и социальных прав всех народов, а также права на развитие и могут способствовать инклюзивной региональной и глобальной взаимосвязанности.
Мы неоднократно выражали уверенность в том, что эффективное региональное сотрудничество и продуманные и реализуемые транспортные программы могут помочь преодолеть политические разногласия и стать основой для мира, стабильности и долгосрочного инклюзивного развития, превращая регионы в процветающие транзитные узлы.
Как развивающаяся страна, не имеющая выхода к морю, Армения хорошо осознает важность инклюзивной взаимосвязанности, открытых границ и полностью функционирующих дорог и транспортной инфраструктуры. В этом контексте ранее сегодня в своем выступлении я представил программу «Перекрёсток мира», инициированную правительством Армении. Эта инициатива демонстрирует приверженность нашей страны региональному миру и сотрудничеству, направленному на обеспечение более взаимосвязанного и гармоничного мира для повышения уровня жизни людей, содействия экологически устойчивому экономическому росту и развития человеческого потенциала.
Армения исторически была перекрёстком, соединяющим Север с Югом и Запад с Востоком, со всеми её политическими, торговыми и культурными особенностями. Шелковый путь, проходивший через нашу страну, был не только торговым; он был культурным феноменом, объединявшим людей и способствовавшим межкультурному диалогу. И сегодня наша страна, благодаря своему выгодному географическому положению и историческому наследию, может способствовать экономическому сотрудничеству между Азией и Европой, контактам между людьми и углублению культурных связей.
Мы убеждены, что разблокирование всех торговых и транспортных коммуникаций на Южном Кавказе создаст новые возможности для перемещения грузов, товаров и граждан, став краеугольным камнем безопасности, стабильности и процветания не только в регионе, но и за его пределами.