Դեպի ծով ելք չունեցող և տարանցիկ երկրների միջև անհրաժեշտ է ուժեղացված տարածաշրջանային համագործակցություն. ՀՀ նախագահ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Թուրքմենստանի Թուրքմենբաշի քաղաքում մասնակցել է Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների երրորդ համաժողովի պաշտոնական բացման հանդիսավոր արարողությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ պատվիրակությունների ղեկավարների ընդունելության և պաշտոնական լուսանկարահանման արարողությունից հետո մեկնարկել է համաժողովի պլենար նիստը, որի ընթացքում ելույթով հանդես է եկել Վահագն Խաչատուրյանը։
ՀՀ նախագահի ելույթն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Անչափ ուրախ եմ այսօր դիմել ձեզ այս պատմական ու նշանակալից պահին, երբ համախմբվել ենք Ավազայում՝ մասնակցելու Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովին։
Թույլ տվեք անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Թուրքմենստանի կառավարությանը՝ համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և ցուցաբերած ջերմ հյուրընկալության համար։
Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում նաև ՄԱԿ-ի Բարձր ներկայացուցչին՝ տիկին Ռաբաբ Ֆաթիմային, ով հանդիսանում է Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների ՄԱԿ-ի երրորդ համաժողովի քարտուղարը, ինչպես նաև նրա թիմին՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների առաջնահերթությունները ՄԱԿ-ի օրակարգում պահելու հարցում ցուցաբերած առաջնորդության համար։
Տիկնայք և պարոնայք, մուտքը համաշխարհային շուկաներ կենսական նշանակություն ունի ներառական և կայուն զարգացում ապահովելու համար։ Ժամանակակից փոխկապակցված աշխարհում ապրանքների, ծառայությունների և մարդկանց տրանսսահմանային հոսքերը համընդհանուր բարօրության հզոր շարժիչ ուժ են։ Սակայն դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները շարունակում են բախվել լուրջ մարտահրավերների՝ պայմանավորված աշխարհագրական սահմանափակումներով, որոնք հաճախ խոչընդոտում են իրենց լիարժեք ներգրավվածությունը համաշխարհային առևտրում, տնտեսությունների դիվերսիֆիկացիան և ներդրումների ներգրավումը՝ դանդաղեցնելով մեր համատեղ առաջընթացը Կայուն զարգացման նպատակների ուղղությամբ։
Այս մարտահրավերները հաղթահարելու և դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների կյանքը և տնտեսությունները փոխակերպելու համար մենք այսօր ունենք հստակ և ապագային միտված ճանապարհային քարտեզ։ «Ավազայի Գործողությունների ծրագիրը» մի ամբողջական փաստաթուղթ է, որը պարունակում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից ստանձնած հաստատուն քայլեր, հանձնառություններ և արդյունքներ՝ ուղղված հատկապես նոր առաջացող սպառնալիքների սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հաղթահարմանը։ Նոր Գործողությունների ծրագրի հինգ առաջնահերթ ուղղությունները հիմնվում են Վիեննայի գործողությունների ծրագրի վրա և ուղղակիորեն արձագանքում են դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների առջև ծառացած ամենահրատապ մարտահրավերներին։
«Ավազայի Գործողությունների ծրագիրը» կարող է ծառայել որպես ուղեցույց՝ խթանելու ավելի սերտ համագործակցությունը դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների, տարանցիկ երկրների, ՄԱԿ-ի, դրա գործակալությունների, ինչպես նաև միջազգային զարգացման կազմակերպությունների և ֆինանսական հաստատությունների միջև՝ օգնելով մեզ արագ ու զգալի առաջընթաց ապահովել ընդհանուր առաջնահերթությունների ուղղությամբ։
Սակայն նոր Գործողությունների ծրագրի հավակնությունները կոնկրետ արդյունքների վերածելը լուրջ մարտահրավեր է՝ հաշվի առնելով ֆինանսավորման սղությունը, հատկապես տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում։ Ակնհայտ է՝ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները դա չեն կարող անել միայնակ։ Մեզ անհրաժեշտ է ուժեղացված տարածաշրջանային համագործակցություն՝ դեպի ծով ելք չունեցող և տարանցիկ երկրների միջև։ Պետք է վերացնել մարդկանց, ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի վրա դրված արհեստական և շարժառիթներով պայմանավորված արգելքները։ Սա ոչ միայն գործնական անհրաժեշտություն է, այլ նաև կենսական՝ տնտեսական և սոցիալական իրավունքները, զարգացման իրավունքը և համապարփակ տարածաշրջանային ու գլոբալ կապակցվածությունը երաշխավորելու համար։
Մենք կարևորում ենք զարգացման գործընկերների կողմից տրանսսահմանային ենթակառուցվածքներում ներդրումների ծավալների ավելացմանը ուղղված էական աջակցությունը՝ առևտուրը ավելի արագ և արդյունավետ դարձնելու համար ։
Պետք է նաև երաշխավորենք, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները լիարժեքորեն ներգրավված լինեն համաշխարհային թվային և կանաչ փոխակերպման գործընթացներում՝ խուսափելու համար գլոբալ տնտեսության մեջ նրանց հետընթացից։
Անհրաժեշտ է նաև ամրապնդել դիմակայունությունը կլիմայի փոփոխության և կենսաբազմազանության կորստի պայմաններում։ Հայաստանը, որպես կենսաբազմազանության հարցերով COP17 համաժողովի հաջորդ հյուրընկալող և նախագահող երկիր, չի խնայելու ջանքերը այս կարևոր օրակարգը առաջ մղելու և ապահովելու համար, որ դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրները կապակցված լինեն և լիարժեքորեն օգտվեն իրենց հարուստ կենսաբազմազանության պաշարներից։
Տիկնայք և պարոնայք, ես ներկայացնում եմ երկիր, որն արդեն երեք տասնամյակից ավելի բախվում է աշխարհագրական սահմանափակումների և բարդ աշխարհաքաղաքական միջավայրի հետևանքներին։ Երկու հարևանների հետ փակ սահմաններով, ոչ մի ուղիղ ելք դեպի օվկիանոս կամ ծով, առևտրի, տրանսպորտի և բեռնափոխադրման ոլորտում առկա եզակի խնդիրներով՝ ՀՀ կառավարությունը լիովին գիտակցում է ներառական կապակցվածության, բաց սահմանների և հուսալի ճանապարհների ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կենսական կարևորությունը համաշխարհային շուկաներին ինտեգրվելու համար։
Այս ըմբռնմամբ ՀՀ կառավարությունը մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը վկայում է իմ երկրի հանձնառությունը տարածաշրջանային խաղաղության և համագործակցության նկատմամբ՝ միաժամանակ խթանելով ներառական կապակցվածություն ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ մակարդակներում։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներուժ ունի մեր տնտեսությունները դարձնելու առավել բարեկեցիկ և դիմակայուն: Տնտեսական շահերի համադրումը վաղուց սպասված խաղաղության և կայունության հետ՝ նախագծի առանցքում դնելով, այն նպատակ ունի ստեղծել գործնական առևտրային պայմանավորվածություններ՝ հիմնված ընդհանուր շահերի վրա՝ առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտներում՝ տեսլականը վերածելով իրականության։
Ձերդ Գերազանցություններ,ամփոփելով՝ ցանկանում եմ կրկին խորին շնորհակալություն հայտնել Թուրքմենստանի կառավարությանը և ՄԱԿ-ին՝ այս համաժողովը կազմակերպելու համար։ Մենք ակնկալում ենք բովանդակային և արդյունավետ քննարկումներ՝ մի ապագա կերտելու ուղղությամբ, որտեղ դեպի ծով ելք չունենալը այլևս չի դիտարկվի որպես սահմանափակում, այլ՝ նորարարության, դիմակայունության և ընդհանուր բարօրության մեկնարկային կետ։
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է բազմակողմ արդյունավետ համագործակցությանը բոլոր գործընկերների հետ՝ իրագործելու «Ավազայի Գործողությունների ծրագիրը» դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների համար»:

Необходимо укрепление регионального сотрудничества между странами, не имеющими выхода к морю, и странами транзита - президент Армении
Необходимо укрепление регионального сотрудничества между странами, не имеющими выхода к морю, и  странами транзита - президент Армении
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в городе Туркменбаши, Туркменистан, принял участие в официальной церемонии открытия Третьей конференции стран, не имеющих выхода к морю.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на администрацию президента РА, после приема глав делегаций и официального фотографирования началось пленарное заседание конференции, на котором Ваагн Хачатурян выступил с речью.
Полная версия выступления президента РА представлена ниже:
«Я рад обратиться к вам сегодня в этот исторический и знаменательный момент, когда мы собрались в Авазе для участия в Третьей конференции Организации Объединенных Наций по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю.
Позвольте мне выразить искреннюю признательность правительству Туркменистана за высокий уровень организации конференции и оказанное теплое гостеприимство.
Мы также выражаем глубокую признательность Высокому представителю ООН г-же Рабаб Фатиме, которая является Секретарем Третьей конференции Организации Объединенных Наций по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и ее команде за их лидерство в сохранении в повестке дня ООН приоритетов развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Дамы и господа! Доступ к мировым рынкам жизненно важен для инклюзивного и устойчивого развития. В современном взаимосвязанном мире трансграничные потоки товаров, услуг и людей являются мощным фактором всеобщего процветания. Однако развивающиеся страны, не имеющие выхода к морю, продолжают сталкиваться с серьёзными трудностями, обусловленными географическими ограничениями, которые зачастую препятствуют их полноценному участию в мировой торговле, экономической диверсификации и привлечению инвестиций, замедляя наш общий прогресс в достижении Целей устойчивого развития.
Сегодня у нас есть чёткая и дальновидная дорожная карта для решения этих проблем и преобразования жизни и экономики развивающихся стран, не имеющих выхода к морю. План действий Авазы — это всеобъемлющий документ, содержащий конкретные шаги, обязательства и результаты, принятые всеми заинтересованными сторонами, в частности, для устранения социально-экономических последствий возникающих угроз. Пять приоритетных направлений нового Плана действий основаны на Венском плане действий и напрямую отвечают на наиболее насущные вызовы, с которыми сталкиваются развивающиеся страны, не имеющие выхода к морю.
«План действий Авазы» может служить руководством для содействия более тесному сотрудничеству между развивающимися странами, не имеющими выхода к морю, странами транзита, Организацией Объединенных Наций, ее агентствами, международными организациями развития и финансовыми институтами, помогая нам добиться быстрого и существенного прогресса в достижении общих приоритетов.
Однако воплощение амбициозных целей нового Плана действий в конкретные результаты представляет собой серьезную проблему, учитывая нехватку финансирования, особенно в сфере транспортной инфраструктуры. Очевидно, что развивающиеся страны, не имеющие выхода к морю, не могут справиться с этим в одиночку. Нам необходимо укрепить региональное сотрудничество между странами, не имеющими выхода к морю, и странами транзита. Нам необходимо устранить искусственные и мотивированные барьеры для свободного перемещения людей, товаров и услуг. Это не только практическая необходимость, но и жизненно важное условие для обеспечения экономических и социальных прав, права на развитие и всеобъемлющей региональной и глобальной взаимосвязанности.
Мы ценим существенную поддержку со стороны партнеров по развитию в увеличении инвестиций в трансграничную инфраструктуру для ускорения и повышения эффективности торговли.
Мы также должны обеспечить полное участие развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, в процессах глобальной цифровой и зеленой трансформации, чтобы не остаться в стороне от мировой экономики.
Также необходимо укреплять устойчивость к изменению климата и утрате биоразнообразия. Армения, как следующий хозяин и председатель Конференции сторон COP-17 по биоразнообразию, приложит все усилия для продвижения этой важной повестки и обеспечения того, чтобы развивающиеся страны, не имеющие выхода к морю, были взаимосвязаны и в полной мере пользовались преимуществами своих богатых ресурсов биоразнообразия.
Дамы и господа, я представляю страну, которая уже более трёх десятилетий сталкивается с последствиями географических ограничений и сложной геополитической обстановки. В условиях закрытых границ с двумя соседями, отсутствия прямого выхода к океану или морю, а также особых проблем в сфере торговли, транспорта и грузоперевозок правительство Армении полностью осознаёт жизненно важное значение инклюзивной взаимосвязанности, открытых границ и надёжных дорог и транспортной инфраструктуры для интеграции в мировые рынки.
Понимая это, правительство Армении разработало инициативу «Перекрёсток мира», которая демонстрирует приверженность моей страны региональному миру и сотрудничеству, одновременно способствуя инклюзивной взаимосвязанности как на региональном, так и на глобальном уровнях.
Проект «Перекрёсток мира» способен сделать наши экономики более процветающими и устойчивыми. Объединяя экономические интересы с долгожданными миром и стабильностью, лежащими в основе проекта, он направлен на создание практических торговых соглашений, основанных на общих интересах в области торговли, транспорта, энергетики и туризма, воплощая эту концепцию в реальность.
Ваши Превосходительства, в заключение я хотел бы ещё раз выразить глубокую благодарность правительству Туркменистана и ООН за организацию этой конференции. Мы с нетерпением ожидаем содержательных и продуктивных дискуссий, направленных на построение будущего, в котором отсутствие выхода к морю будет восприниматься не как ограничение, а, напротив, как отправная точка для инноваций, устойчивости и общего процветания.
Позвольте мне ещё раз подчеркнуть, что Армения всецело привержена многостороннему и эффективному сотрудничеству со всеми партнёрами для реализации «Плана действий Авазы» для развивающихся стран, не имеющих выхода к морю».