Կառավարությունը հաստատել է ՀՀ արտահանման խթանման 2025-2030 թթ ռազմավարական ծրագիրը
Կառավարությունը հուլիսի 31-ի նիստում հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության արտահանման խթանման 2025-2030 թթ. ռազմավարական ծրագիրը և դրա կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագիրը հաստատելու մասին որոշումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ որոշումն ունենալու է առանցքային նշանակություն երկրի տնտեսական զարգացման երկարաժամկետ տեսլականի իրագործման համար: Ըստ նախարարի՝ ռազմավարությամբ քայլեր է ձեռնարկվում կայուն աճ ապահովող արտահանման կառուցվածք ձևավորելու համար, որն հիմնված կլինի բարձր ավելացված արժեքի, տեխնոլոգիական առաջընթացի, որակի և ապրանքների և ծառայությունների մրցունակության բարձրացման վրա:
Գևորգ Պապոյանը նկատել է, որ վերջին տարիներին արձանագրվել է արտահանման զգալի աճ, որը, սակայն, հիմնականում պայմանավորված է արտաքին, հաճախ նաև ժամանակավոր գործոններով և չի արտացոլում Հայաստանի տնտեսության արտահանման ամբողջական ներուժը: Միաժամանակ, արտահանման շուկաների կենտրոնացվածության բարձր աստիճանը շարունակում է մնալ էական մարտահրավեր մեր տնտեսության համար՝ սահմանափակելով ՀՀ-ի հնարավորությունները համաշխարհային շուկաներում դիրքավորվելու առումով:
«Ռազմավարությունը պատասխանում է նաև այդ հիմնախնդիրներին, որոնց բախվում են մեր տեղական արտադրողները արտահանման շղթայի տարբեր փուլերում՝ սկսած շուկայի հասանելիությունից մինչև որակի ենթակառուցվածքների հաճախ ոչ բավարար կամ անբավարար լինելը: Մեր նպատակն է ձևավորել քաղաքականություն, որը կստեղծի կանխատեսելի և աջակցող միջավայր արտահանման գործընթացների անխոչընդոտ և մեծ ծավալներով կազմակերպման համար»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ ռազմավարության հիմքում ընկած է համապարփակ վերլուծական աշխատանք:
Ռազմավարությունը բաղկացած է 5 ռազմավարական հենասյուներից և դրանց իրականացմանն ուղղված 50-ից ավելի միջոցառումներից: Ռազմավարական նպատակներ են՝ արտահանմանը նպաստող և մրցունակ միջավայրի ապահովում, ենթակառուցվածքների զարգացում և լոգիստիկ հասանելիության ապահովում, արտահանողների և նրանց կարողությունների զարգացում, արտահանման շուկաների ընդլայնում, արտահանման խթանում և ֆինանսավորում: Ռազմավարական նպատակներն ապահովող միջոցառումներն իրենց հերթին բաժանվում են երկու խմբի՝ ընդհանուր և ապրանքային միտվածության: Ըստ Գևորգ Պապոյանի՝ ընդհանուր միջոցառումները վերաբերում են բոլոր ապրանք և ծառայություններ արտահանողներին, իսկ ապրանքային միտվածության միջոցառումները՝ համապարփակ և բազմաշերտ հետազոտության արդյունքում ընտրված ուղենշային 25 ապրանքային խմբերի արտահանմանը:
Նախարարի խոսքով՝ ծրագրի իրականացման արդյունքում նախատեսվում է ունենալ տեղական արտահանման աճ մոտ 1.7 անգամ. թվային, դոլարային արտահայտմամբ՝ 16.9 մլրդ ամերիկյան դոլար, որտեղ ծառայությունների արտահանումը կանխատեսվում է հասցնել 10.3-ի, իսկ ապրանքների և տեղական արտահանումը՝ տարեկան 6.6 միլիարդի: Ծրագրի իրականացման համար նախատեսվում է ծախսել շուրջ 98 մլրդ ՀՀ դրամ կամ այսօրվա փոխարժեքով՝ ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Համոզված ենք, որ ռազմավարության իրականացումն էապես կխթանի արտահանման կայուն զարգացումը, կնպաստի տնտեսության արտադրողականության բարձրացմանը, կստեղծի նոր աշխատատեղեր, կդարձնի ՀՀ-ն ավելի հուսալի և մրցունակ գործընկեր միջազգային շուկաներում»,- ասել է Էկոնոմիկայի նախարարը:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է ընդունված որոշումը և այդ համատեքստում ընդգծել գործարար համայնքի հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ ռազմավարությամբ սահմանված թիրախներին հասնելու համար:

Правительство Армении утвердило Стратегическую программу стимулирования экспорта РА на 2025–2030 годы
На заседании 31 июля правительство Республики Армения утвердило решение об утверждении Стратегической программы стимулирования экспорта РА на 2025–2030 годы и Плана мероприятий по её реализации.
Как сообщает «Арменпресс», министр экономики Геворг Папоян отметил, что это решение будет иметь ключевое значение для реализации долгосрочного видения экономического развития страны. По словам министра, стратегия предусматривает формирование структуры экспорта, обеспечивающей устойчивый рост, основанный на высокой добавленной стоимости, технологическом прогрессе, качестве и повышении конкурентоспособности товаров и услуг.
Геворг Папоян отметил, что в последние годы зафиксирован значительный рост экспорта, который, однако, обусловлен в основном внешними, зачастую временными факторами и не отражает весь экспортный потенциал экономики Армении. В то же время высокая степень концентрации экспортных рынков продолжает оставаться существенным вызовом для нашей экономики, ограничивая возможности Республики Армения в плане позиционирования себя на мировых рынках.
«Стратегия также отвечает тем проблемам, с которыми сталкиваются наши местные производители на разных этапах экспортной цепочки, начиная от доступа к рынкам и заканчивая зачастую недостаточной или ненадлежащей качественной инфраструктурой. Наша цель — сформировать политику, которая создаст предсказуемую и благоприятную среду для бесперебойной и масштабной организации экспортных процессов», — сказал министр, добавив, что стратегия основана на комплексной аналитической работе.
Стратегия состоит из 5 стратегических направлений и более 50 мер, направленных на их реализацию. Стратегическими целями являются: обеспечение конкурентоспособной и благоприятной среды для экспорта, развитие инфраструктуры и обеспечение логистического доступа, развитие экспортеров и их возможностей, расширение экспортных рынков, стимулирование экспорта и финансирования. Меры, обеспечивающие достижение стратегических целей, в свою очередь, делятся на две группы: общие и продуктово-ориентированные.
По словам Геворга Папояна, общие меры применяются ко всем экспортерам товаров и услуг, а продуктово-ориентированные – к экспорту 25 контрольных товарных групп, отобранных в результате комплексного и многоуровневого исследования.
По словам министра, в результате реализации программы планируется увеличить объем местного экспорта примерно в 1,7 раза. В цифровом, долларовом эквиваленте, это составит $16,9 млрд из которых экспорт услуг, как ожидается, достигнет $10,3, а экспорт товаров и местный экспорт – $6,6 млрд в год. На реализацию программы планируется направить около $98 млрд драмов, или более $250 млн по текущему обменному курсу.
«Мы убеждены, что реализация стратегии значительно стимулирует устойчивое развитие экспорта, будет способствовать повышению производительности экономики, созданию новых рабочих мест и сделает Армению более надежным и конкурентоспособным партнером на международных рынках», — заявил министр экономики.
Вице-премьер Мгер Григорян подчеркнул важность принятого решения и в этом контексте - необходимость сотрудничества с бизнес-сообществом для достижения целей, поставленных стратегией.