Ավելի քան 356 000 ճապոնացի ցունամիի սպառնալիքի պատճառով տարհանման հրահանգ է ստացել
Ճապոնիայի ավելի քան 356 000 մարդ տարհանման հրահանգ է ստացել Կամչատկայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո ցունամիի սպառնալիքի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է NHK հեռուստաալիքը՝ հիմնվելով տեղական վարչակազմերի տվյալների վրա։
Տարհանման հրահանգը տարածվել է երկրի առնվազն վեց պրեֆեկտուրայի վրա։
Կամչատկայի ափերին՝ Խաղաղ օվկիանոսում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո Ճապոնիայում նախ նախազգուշացում է հայտարարվել, ապա նաև՝ ցունամիի սպառնալիք գրեթե ամբողջ արևելյան խաղաղօվկիանոսյան ափի երկայնքով։ Շրջանների մեծ մասում սպասվում էր շուրջ երեք մետր բարձրությամբ ցունամի։ Այս ժամի դրությամբ մի շարք վայրերում արդեն գրանցվել է 30-50 սանտիմետր բարձրությամբ ալիքներով ցունամի։
Ճապոնիայի վարչապետի գրասենյակին առընթեր ստեղծվել է ճգնաժամային շտաբ։ Երթևեկությունը դադարեցվել է ավտոմայրուղիների և երկաթուղիների մի շարք տեղամասերում, փակվել է երկրի հյուսիս-արևելքում գտնվող Սենդայի օդանավակայանի թռիչքավայրէջքային գոտին։

Более 356 000 японцев получили приказ об эвакуации из-за угрозы цунами
Более 356 000 человек в Японии получили приказ об эвакуации из-за угрозы цунами после землетрясения на Камчатке. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеканал NHK, основываясь на данных местных администраций.
Приказ об эвакуации распространяется как минимум на шесть префектур страны.
После землетрясения в Тихом океане у берегов Камчатки Япония сначала объявила предупреждение, а затем угрозу цунами практически по всему восточному побережью Тихого океана. В большинстве регионов ожидалось цунами высотой около трёх метров. К настоящему времени в ряде мест уже зафиксированы цунами с волнами высотой 30-50 сантиметров.
В канцелярии премьер-министра Японии создан кризисный штаб. Движение транспорта было остановлено на нескольких участках автомагистралей и железных дорог, а взлетно-посадочная полоса в аэропорту Сендай на северо-востоке страны была закрыта.