ՀՀ նախագահը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիք
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիքի մարզ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ այցի մեկնարկին Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ և մարզի համայնքների ղեկավարներ։
Խորհրդակցության ընթացքում Սյունիքի մարզպետը զեկուցել է մարզում իրականացվող ոլորտային ծրագրերի ընթացքը, արձանագրված առաջընթացն ու առկա խնդիրները, ինչպես նաև վերջիններիս հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումները։ Դավիթ Խուդաթյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից Սյունիքի մարզում նախաձեռնված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերն ու նախագծերը։
Հանրապետության նախագահը խորհրդակցության մասնակիցներից հետաքրքրվել է մարզում տիրող ընդհանուր իրավիճակով, այդ թվում՝ սոցիալ-հոգեբանական մթնոլորտով, որի վերաբերյալ զեկուցումներով հանդես են եկել ուժային կառույցների ներկայացուցիչները և համայնքների ղեկավարները։
Խորհրդակցության ավարտին Վահագն Խաչատուրյանը պատասխանել է մարզային իշխանության ներկայացուցիչների կողմից բարձրացված հարցերին՝ անդրադառնալով երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին։

Президент Армении с трехдневным рабочим визитом посетил Сюникскую область
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян с трехдневным рабочим визитом посетил Сюникскую область.
Как сообщает Арменпресс, в начале визита под председательством президента состоялось совещание, в котором приняли участие губернатор Сюника Роберт Гукасян, министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, представители правоохранительных органов, главы общин.
В ходе совещания губернатор Сюника доложил о ходе реализации отраслевых программ в области, достигнутом прогрессе и существующих проблемах, а также мерах по их преодолению. Министр Давид Худатян представил программы и проекты, инициированные и реализуемые правительством Республики Армения в Сюникской области.
Президент поинтересовался у участников совещания общей ситуацией в области, в том числе социально-психологической обстановкой, о чем выступили представители правоохранительных органов и общественные деятели.
Президент Хачатурян ответил на вопросы представителей региональных властей, коснувшись приоритетов внутренней и внешней политики страны.