ՀՀ նախագահը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիք
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիքի մարզ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ այցի մեկնարկին Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ և մարզի համայնքների ղեկավարներ։
Խորհրդակցության ընթացքում Սյունիքի մարզպետը զեկուցել է մարզում իրականացվող ոլորտային ծրագրերի ընթացքը, արձանագրված առաջընթացն ու առկա խնդիրները, ինչպես նաև վերջիններիս հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումները։ Դավիթ Խուդաթյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից Սյունիքի մարզում նախաձեռնված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերն ու նախագծերը։
Հանրապետության նախագահը խորհրդակցության մասնակիցներից հետաքրքրվել է մարզում տիրող ընդհանուր իրավիճակով, այդ թվում՝ սոցիալ-հոգեբանական մթնոլորտով, որի վերաբերյալ զեկուցումներով հանդես են եկել ուժային կառույցների ներկայացուցիչները և համայնքների ղեկավարները։
Խորհրդակցության ավարտին Վահագն Խաչատուրյանը պատասխանել է մարզային իշխանության ներկայացուցիչների կողմից բարձրացված հարցերին՝ անդրադառնալով երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին։

President Khachaturyan leaves for Syunik on three-day working visit
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan has left for a three-day working visit to the Syunik region.
According to the Presidential office, the visit began with a consultation led by President Khachaturyan. The meeting was attended by Syunik Governor Robert Ghukasyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, representatives of law enforcement agencies and heads of local communities.
During the consultation, Governor Ghukasyan presented the progress of sectoral programs implemented in the province, noted achievements and ongoing challenges. He also outlined the steps being taken to address them. Minister Khudatyan provided an overview of the government-initiated programs currently underway in Syunik.
The President of the Republic learned from the participants of the consultation about the general situation in the region, including the socio-psychological atmosphere, which was reported on by representatives of law enforcement agencies and community leaders.
At the conclusion of the meeting, President Khachaturyan responded to questions raised by regional officials, addressing key priorities of Armenia’s domestic and foreign policy.