Հանրապետության ռեստորաններում տեղ ու դադար չկա. Փաշինյանն անդրադարձել է քաղաքացիների բարեկեցությանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է քաղաքացիների բարեկեցության մակարդակի աճին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նման գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»–ի իր էջում:
«Իմ այն պնդումներին, թե մարդիկ շուրջ 50 տոկոսով ավելի լավ են ապրում, ոմանք արձագանքում են նյարդային։ Հուլիսի 27-ին միայն Սեւանի ափին ավելի քան 50 հազար մարդ է եղել՝ ճնշող մեծամասնությունը Երեւանից եւ 9 մարզերից։ Ընտանիքով Սեւանի ափ գալը ծախս է, շոշափելի ծախս․ բա որտեղի՞ց է արվում այդ ծախսը եւ ինչու նախկինում այս մասշտաբներով չէր արվում։
Երեւանի եւ հանրապետության ռեստորաններում տեղ ու դադար չկա․ դեռ բոլորովին վերջերս ռեստորան գնալը ճոխություն էր, անհասանելի ճոխություն։ Այսօր Հայաստանում ռեստորաններն ու սրճարանները սնկի նման են աճում, այդ ռեստորաններ եւ սրճարաններ այցելելը ծախս է․ բա որտեղի՞ց է արվում այդ ծախսը եւ ինչու նախկինում այս մասշտաբներով չէր արվում։ Ընդ որում, ընտանիքով ռեստորան գնալու երբեմնի նյարդը լիարժեք վերացած է, որովհետեւ ռեստորաններն ու սրճարանները վաղուց քրեածին հղփացածների տիրապետության տարածք չեն։
Մարդիկ բողոքում են դեպի ԵՄ երկրներ տուրիստական վիզաներ ստանալու հերթերից, որոնք ձգվում են երբեմն 6–7 ամիս․ վիզայի համար դիմելն ինքնին ծախս է, էլ չեմ ասում եվրոպական երկրներ հանգստի մեկնելը, իսկ 2018 թվականից մինչեւ օրս դեպի ԵՄ երկրներ ՀՀ քաղաքացիների ուղեւորություններն աճել են պատիկներով։ Հասկանու՞մ եք, պատիկներով։ Ամեն ուղեւորություն ծախս է, շոշափելի եւ էական ծախս․ բա որտեղի՞ց է արվում այդ ծախսը եւ ինչու՞ նախկինում այս մասշտաբներով չէր արվում»,–գրել է վարչապետը:
Նա նկատել է՝ այո, կա դժգոհություն, որ կարելի էր օրենքով նախատեսված հարկերի 50 տոկոսը վճարել, մնացած մասի 25 տոկոսը տալ տարբեր պաշտոնյաներին, ու մնացածը պահել․․․ ու ծախսել ավտոմեքենաների՝ ճանապարհային փոսերի մեջ ջարդուփշուր եղած մասերը փոխելու, քառակի ավելի թանկ ավիատոմսեր գնելու, մանկապարտեզների բացակայության պատճառով երեխաներին փողոցներում մեծացնելու հետեւանքների ու առողջապահական ծախսերի եւ այլնի վրա։
«Կներեք, բայց սա բացարձակապես անընդունելի դժգոհություն է, որովհետեւ քաղաքացու բարեկեցությունը առաջին հերթին կախված չէ նրանից, թե ինքը որքան գումար է ծախսում իր բերեկեցության վրա, այլ առաջին հերթին կախված է նրանից, թե տեղական եւ պետական բյուջեները որքան են ծախսում քաղաքացիների բարեկեցության վրա։

Рестораны Армении переполнены – премьер-министр РА о благосостоянии граждан
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян вновь коснулся роста уровня благосостояния граждан. Как сообщает «Арменпресс», запись об этом Пашинян опубликовал на своей странице в Facebook.
«Некоторые нервно реагируют на мои утверждения о том, что люди живут примерно на 50% лучше. 27 июля только на берегу Севана находилось более 50 тысяч человек, подавляющее большинство из которых – жители Еревана и 9 регионов. Приехать на берег Севана с семьёй – это расходы, ощутимые расходы. Откуда берутся эти расходы и почему раньше этого не делали в таких масштабах?
В ресторанах Еревана и республики нет ни мест, ни перерывов. До недавнего времени поход в ресторан был роскошью, недостижимой роскошью. Сегодня рестораны и кафе растут в Армении как грибы после дождя, и посещение этих ресторанов и кафе – это расходы. Откуда берутся эти расходы и почему раньше этого не делали в таких масштабах? Более того, прежняя нервозность при посещении ресторана с семьёй полностью исчезла, ведь рестораны и кафе давно перестали быть вотчиной преступников.
Люди жалуются на очереди за туристическими визами в страны ЕС, которые порой растягиваются на 6-7 месяцев. Подача заявления на визу – это уже само по себе расходы, уж не говоря о поездках в европейские страны на отдых.
С 2018 года по настоящее время поездки граждан Армении в страны ЕС увеличились в геометрической прогрессии. Понимаете, в геометрической прогрессии? Каждая поездка — это расходы, ощутимые и значительные. Откуда берутся эти расходы и почему раньше это не было сделано в таких масштабах?» — написал премьер-министр.
Он отметил, что да, есть недовольство тем, что можно было платить 50% от установленных законом налогов, 25% от оставшейся суммы отдавать различным чиновникам, а остальное оставлять себе... и тратить на замену разбитых в выбоинах автомобильных деталей, покупку в четыре раза более дорогих авиабилетов, на последствия воспитания детей на улице из-за отсутствия детских садов, на расходы на здравоохранение и т. д.
«Извините, но это абсолютно неприемлемая жалоба, потому что благополучие гражданина зависит в первую очередь не от того, сколько денег он тратит на своё благополучие, а в первую очередь от того, сколько местные и государственные бюджеты тратят на благополучие граждан.
И то, что эта формула работает, было продемонстрировано 27 июля на Вардавар», — отметил премьер-министр.