Թաիլանդը Կամբոջայի հետ բախումների հետևանքով 22 զոհ ունի
Թաիլանդում Կամբոջային սահմանակից տարածքներում զինված հակամարտության հետևանքով զոհվել է առնվազն 14 քաղաքացիական անձ և 8 զինծառայող, ևս 140 մարդ վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Թաիլանդի կառավարությունը։
Բախումների ընթացքում վիրավորվել է 103 զինծառայող։ Սահմանային գոտուց տարհանված տեղացի բնակիչների թիվը գերազանցել է 139,6 հազարը։
Հուլիսի 24-ի առավոտյան Կամբոջա-Թաիլանդ սահմանի երկայնքով տեղի էին ունեցել զինված բախումներ։
Թաիլանդի ԱԳՆ-ից մեղադրել էին Կամբոջային սահմանային հատվածներում ականներ տեղադրելու մեջ, ինչի հետևանքով վերջին օրերին ուժել էին Թաիլանդի բանակի ներկայացուցիչները։ ԱԳՆ-ից հայտնել էին նաև Կամբոջայում իրենց դեսպանին հետ կանչելու մասին՝ խնդրելով այդ երկրին համապատասխանաբար հետ կանչել Թաիլանդում իրենց դեսպանին։
Հուլիսի 26-ին Թրամփը հեռախոսազրույց էր ունեցել Կամբոջայի վարչապետի և Թաիլանդի վարչապետի պաշտոնակատարի հետ և ասել, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ են բանակցել հրադադարի շուրջ։ Հուլիսի 27-ին Մալայզիայի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Հասանը հայտարարել էր, որ Թաիլանդի և Կամբոջայի առաջնորդները բանակցություններ կանցկացնեն Մալայզիայում հուլիսի 28-ին։
Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև վեճն ավելի քան հարյուր տարվա պատմություն ունի և սկսվել է այն պահից, ինչ երկու երկրների միջև ֆրանսիական օկուպացիայից հետո գծվել են սահմանները։ Իրավիճակը լարվել էր 2008 թվականին, երբ Կամբոջան փորձեց վիճարկելի տարածքում գտնվող 11-րդ դարի տաճարը գրանցել որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության վայր։ Այս քայլը լուրջ դիմադրության արժանացավ Թաիլանդի կողմից։
Տարիների ընթացքում կողմերի միջև ժամանակ առ ժամանակ վերսկսված բախումները զոհերի պատճառ են դարձել երկու կողմերում էլ։
Վերջին երկու ամսում երկրները սահմանային սահմանափակումներ էին սահմանել մեկը մյուսի համար։ Կամբոջան արգելել էր Թաիլանդից այնպիսի ապրանքների ներմուծումը, ինչպիսիք են մրգերն ու բանջարեղենները, ինչպես նաև դադարեցրել էր էլեկտրաէներգիայի և համացանցի ծառայությունների ներմուծումը։

В Таиланде в результате столкновений с Камбоджей погибли 22 человека
По меньшей мере 14 мирных жителей и 8 военнослужащих погибли, ещё 140 получили ранения в результате вооружённого конфликта на границе Таиланда с Камбоджей. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает правительство Таиланда.
В ходе столкновений пострадали 103 военнослужащих. Число эвакуированных из приграничной зоны местных жителей превысило 139,6 тыс. человек.
Утром 24 июля на границе Камбоджи и Таиланда произошли вооружённые столкновения.
МИД Таиланда обвинил Камбоджу в установке мин в приграничных районах, в результате чего представители тайской армии в последние дни прибегли к насилию. МИД также объявил об отзыве своего посла в Камбодже, попросив эту страну отозвать своего посла из Таиланда.
26 июля Трамп провёл телефонный разговор с премьер-министром Камбоджи и исполняющим обязанности премьер-министра Таиланда, заявив, что обе стороны готовы к переговорам о прекращении огня. 27 июля министр иностранных дел Малайзии Мохамад Хасан объявил, что лидеры Таиланда и Камбоджи проведут переговоры в Малайзии 28 июля.
Спор между Камбоджей и Таиландом длится уже более века и берёт начало с демаркации границы между двумя странами после французской оккупации. Напряженность возросла в 2008 году, когда Камбоджа попыталась включить в список Всемирного наследия ЮНЕСКО расположенный на спорной территории храм XI века. Этот шаг встретил решительное сопротивление со стороны Таиланда.
На протяжении многих лет спорадические столкновения между сторонами приводили к жертвам с обеих сторон.
За последние два месяца страны ввели пограничные ограничения друг для друга. Камбоджа запретила импорт таких товаров, как фрукты и овощи, из Таиланда, а также приостановила подачу электроэнергии и интернета.