Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև սահմանային բախումները շարունակվում են
Կամբոջայի և Թաիլանդի սահմանին հրետանու կիրառմամբ  բախումները շարունակվել են երկրորդ օրը շարունակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Կամբոջայի ազգային պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղարին:
«Երկու բանակներն էլ շարունակել են օգտագործել ծանր հրետանի՝ միմյանց դիրքերը հրետակոծելու համար: Մեր զորքերը հաստատուն վերահսկում են իրենց դիրքերն ամբողջ առաջնագծի երկայնքով և առանց վախի կրակ են բացում ագրեսիվ թշնամու դեմ», - հայտարարել է Կամբոջայի պաշտպանության նախարարության խոսնակ գեներալ-լեյտենանտ Մալի Սոչհեաթը:
Նրա խոսքով՝ հուլիսի 24-ին թաիլանդցի զինվորականները Կամբոջայի տարածքում հարվածներ են հասցրել ութ օբյեկտի՝ օգտագործելով ծանր զենք և F-16 կործանիչներ: Ավելի վաղ Մալի Սոչհեաթը նշել է, որ կամբոջական բանակը գործում է բացառապես ինքնապաշտպանության շրջանակներում՝ պատասխանելով թաիլանդական զորքերի «չհրահրված ներխուժմանը», որը «խախտել է Կամբոջայի տարածքային ամբողջականությունը»:
Թաիլանդական կողմն էլ Կամբոջային է մեղադրել իրավիճակը սրելու համար։
Միևնույն ժամանակ Թաիլանդի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ երկրում առնվազն 14 քաղաքացիական անձ և մեկ զինծառայող է զովել, ևս 46-ը՝ վիրավորվել Կամբոջայի հետ սահմանին տեղի ունեցած բախումների ընթացքում:
Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև հարաբերությունները շարունակում են վատթարանալ մայիսի 28-ին տեղի ունեցած զինված միջադեպից հետո, որի ընթացքում թաիլանդցի զինվորները կրակ են բացել կամբոջական ռազմական հենակետի վրա Ֆոնգի շրջանի Տեչո Մորոկոտ գյուղի այն վիճելի տարածքում, որը գտնվում է Կամբոջայի Պրեահվիհերի նահանգի և Թաիլանդի Ուբոնռաթչաթանի նահանգի միջև: Դրա հետևանքով մեկ կամբոջացի զինծառայող սպանվել է, ևս մի քանիսը՝ վիրավորվել:
Կամբոջան էլ հարվածել է Թաիլանդի գյուղերից մեկին, վնասվել է հիվանդանոց, բենզալցակայան։ Թաիլանդում 600 սահմանամերձ դպրոց դադարեցրել է աշխատանքը, մարդկանց տարհանել են վտանգավոր շրջաններից։

Продолжаются пограничные столкновения между Камбоджей и Таиландом
Артиллерийские обстрелы на камбоджийско-таиландской границе продолжаются уже вторые сутки. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-секретаря Министерства национальной обороны Камбоджи.
“Обе армии продолжали использовать тяжелую артиллерию для обстрела позиций друг друга. Наши войска твердо контролируют свои позиции по всей лини фронта и без страха ведут огонь по агрессивному врагу”, - заявила представитель Министерства обороны Камбоджи генерал-лейтенант Мали Сочхеат.
24 июля тайские военные поразили восемь целей на территории Камбоджи, используя тяжёлое вооружение и истребители F-16. Ранее Мали Сочхеат сказала, что камбоджийская армия действовала исключительно в целях самообороны, отвечая на “неспровоцированное вторжение” тайских войск, которое “нарушило территориальную целостность Камбоджи”.
Таиландская сторона обвинила Камбоджу в эскалации ситуации.
Министерство здравоохранения Таиланда сообщило, что в результате столкновений на границе с Камбоджей в стране погибли по меньшей мере 14 гражданских лиц и один военнослужащий, 46 человек получили ранения.
Отношения между Камбоджей и Таиландом ухудшились после вооружённого инцидента 28 мая, в ходе которого тайские солдаты открыли огонь по камбоджийской военной базе в деревне Течо Морокот округа Фонг на спорной территории между камбоджийской провинцией Преах Вихеар и таиландской провинцией Убонратчатхани. В результате один камбоджийский солдат погиб и несколько получили ранения.
Камбоджа также нанесла удар по тайской деревне, повредив больницу и заправочную станцию. В Таиланде закрыты 600 приграничных школ, эвакуированы жители опасных районов.