Մոսկվան իր մտահոգություններն է հայտնել Երևանին ԵԱՏՄ օրակարգի որոշ թեմաների վերաբերյալ. Օվերչուկ
Ռուսաստանը քննարկում է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում Հայաստանի հետ համագործակցությունը և նաև մտահոգություններ է արտահայտում ծագած որոշ հարցերի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի հայտարարությանը։
Վերջինս, անդրադառնալով Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու հեռանկարներին վերաբերող հարցին, նշել է, որ ԵԱՏՄ-ում համագործակցության շրջանակներում Մոսկվան ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի կողմից կարգավորող և իրավական ոլորտում կայացրած որոշումներին։
«Խոսքն այստեղ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԵՄ-ին միանալու անսասան ցանկության մասին չէ։ Իհարկե, մենք քննարկում ենք ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում փոխգործակցության հարցեր։ Եվ այս տեսանկյունից մենք ուշադրություն ենք դարձնում, թե Հայաստանը ինչ որոշումներ է կայացնում նորմատիվ իրավական տեսանկյունից։ Կան որոշ կառավարական ակտեր, որոնք մեզ համար հարցեր են առաջացնում»,-նշել է նա։
ՌԴ փոխվարչապետը հայտարարել է, որ այդ հարցերը մասնավորապես վերաբերում են ապրանքների հավաստագրման թեմաներին։
«Մենք խոսում ենք Եվրամիության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և այլ երկրների չափանիշներին համապատասխան հավաստագրված սննդամթերքի ընդունման մասին, որոնք չեն համապատասխանում Եվրասիական տնտեսական միության հավաստագրմանը։ Իհարկե, մենք մտահոգություններ ենք հայտնում նման հարցերի վերաբերյալ»,-շեշտել է փոխվարչապետ Օվերչուկը։

Москва выразила Еревану обеспокоенность по поводу некоторых тем повестки ЕАЭС - Оверчук
Россия обсуждает сотрудничество с Арменией в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и также выражает обеспокоенность по поводу ряда возникших вопросов.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил ТАСС со ссылкой на заявление вице-премьера России Алексея Оверчука.
Последний, касаясь вопроса перспектив вступления Армении в Евросоюз, отметил, что в рамках сотрудничества в ЕАЭС Москва обращает внимание на решения, принимаемые Арменией в нормативно-правовой сфере.
«Речь не идёт о неизменном стремлении Никола Пашиняна вступить в ЕС. Конечно, мы обсуждаем вопросы сотрудничества в рамках ЕАЭС. И с этой точки зрения мы обращаем внимание на то, какие решения принимает Армения с нормативно-правовой точки зрения. Есть некоторые акты правительства, которые вызывают у нас вопросы», — отметил он.
Вице-премьер России заявил, что эти вопросы касаются, в частности, тематики сертификации продукции. «Речь идет о приеме пищевой продукции, сертифицированной по стандартам Евросоюза, Соединенных Штатов Америки и других стран, которая не соответствует сертификации Евразийского экономического союза. Конечно, мы выражаем обеспокоенность по поводу таких вопросов», — подчеркнул Оверчук.