Հայաստանը շատ լավ հարաբերություններ ունի Ֆրանսիայի, շատ վատ՝ Ադրբեջանի հետ. հարցում
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսին են Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ) Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ մեր երկրի բնակչության շրջանում ԲՐԵՎԻՍ ընկերության անցկացրած հարցման արդյունքները:
Հարցման մասնակիցներին առաջարկվել է պատասխանել հետևյալ հարցին. «Ինչպե՞ս կգնահատեք հարաբերությունների ներկա վիճակը Հայաստանի և […] միջև»:
Պատասխանողների մեծամասնությունը՝ 50 տոկոսը, համարում է, որ Հայաստանը շատ լավ հարաբերություններ ունի Ֆրանսիայի հետ: 46 տոկոսը այդպես է գնահատել Հնդկաստանի, 36-ը՝ Իրանի, 19-ականը՝ Եվրամիության և Չինաստանի, 15-ը՝ Վրաստանի, 14-ը՝ ԱՄՆ-ի, 8-ը՝ Ռուսաստանի, 6-ը՝ Թուրքիայի, 5-ը՝ Ուկրաինայի, 4-ը՝ Ադրբեջանի, 2-ը՝ Իսրայելի հետ:
«Որոշ չափով լավ» պատասխանի տիրույթում պատկերն այսպիսին է. ԱՄՆ՝ 55, Եվրամիություն և Չինաստան՝ 54-ական, Վրաստան՝ 52, Իրան՝ 49, Հնդկաստան՝ 44, Ֆրանսիա՝ 39, Ուկրաինա՝ 38, Ռուսաստան՝ 34, Թուրքիա՝ 24, Իսրայել՝ 15, Ադրբեջան՝ 9 տոկոս:
«Որոշ չափով վատ». Ռուսաստան՝ 32, Ուկրաինա՝ 27, Թուրքիա՝ 26, Իսրայել՝ 25, Վրաստան՝ 23, ԱՄՆ՝ 18, Ադրբեջան՝ 16, Եվրամիություն՝ 14, Չինաստան՝ 11, Իրան՝ 8, Ֆրանսիա՝ 6, Հնդկաստան՝ 4 տոկոս:
«Շատ վատ». Ադրբեջան՝ 67, Իսրայել՝ 43, Թուրքիա՝ 39, Ռուսաստան՝ 24, Ուկրաինա՝ 19, Վրաստան՝ 8, Եվրամիություն և ԱՄՆ՝ 7-ական, Իրան և Չինաստան՝ 4-ական, Ֆրանսիա և Հնդկաստան՝ 2-ական տոկոս:
«Դժվարանում/հրաժարվում է պատասխանել». Իսրայել՝ 15, Չինաստան՝ 12, Ուկրաինա՝ 11, Եվրամիություն և ԱՄՆ՝ 6-ական, Թուրքիա՝ 5, Հնդկաստան և Ադրբեջան՝ 4-ական, Ֆրանսիա, Իրան և Վրաստան՝ 3-ական, Ռուսաստան՝ 2 տոկոս:
Հարցման կազմակերպիչների տեղեկացմամբ՝ տվյալները հավաքվել են 2025 թվականի հունիսի 16-26-ը՝ հեռախոսային հարցման մեթոդով: (CATI)։ Ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած ՀՀ 1505 քաղաքացիներից և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ԼՂ նախկին բնակիչներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել քաղաքացիներ)։ Այն քաղաքացիները, ովքեր ապրել են Հայաստանում ավելի քիչ, քան 6 ամիս, չեն ներառվել ընտրանքում։
Հարցմանը մասնակցելու ցուցանիշը 25 տոկոս է: Սխալի միջակայքը չի գերազանցում ±2.5 տոկոսային կետն ամբողջ ընտրանքի համար։ Կլորացման պատճառով գծապատկերների թվերի գումարները կարող են տարբերվել 100 տոկոսից։

У Армении очень хорошие отношения с Францией и очень плохие с Азербайджаном - опрос
В настоящее время у Армении очень хорошие отношения с Францией улучшились, очень плохие - с Азербайджаном.
Как сообщает «Арменпресс», таковы результаты опроса, проведенного в Армении компанией BREVIS по инициативе Центра социологических исследований Международного республиканского института.
Участникам опроса было предложено ответить на следующий вопрос: «Как бы вы оценили нынешнее состояние отношений между Арменией и […]?»
Большинство респондентов, 50%, считают, что у Армении очень хорошие отношения с Францией. 46% так оценили отношения с Индией, 36% – с Ираном, по 19% – с Европейским союзом и Китаем, 15% – с Грузией, 14% – с США, 8% – с Россией, 6% – с Турцией, 5% – с Украиной, 4% – с Азербайджаном и 2% – с Израилем.
В диапазоне ответов «хорошие в определенной степени» ответы распределились следующим образом: США – 55%, ЕС и Китай - по 54%, Грузия – 52%, Иран – 49%, Индия – 44%, Франция – 39%, Украина – 38%, Россия – 34%, Турция – 24%, Израиль – 15%, Азербайджан - 9%.
«В опеределенной степени плохие»: Россия – 32%, Украина – 27%, Турция – 26%, Израиль – 25%, Грузия – 23%, США – 18%, Азербайджан – 16%, ЕС – 14%, Китай – 11%, Иран – 8%, Франция – 6%, Индия - 4%.
«Очень плохие»: Азербайджан – 67%, Израиль – 43%, Турция – 39%, Россия – 24%, Украина – 19%, Грузия – 8%, Европейский союз и США - по 7%, Иран и Китай - по 4%, Франция и Индия - по 2%.
«Затрудняюсь ответить/отказываюсь отвечать»: Израиль – 15%, Китай – 12%, Украина – 11%, Европейский союз и США - по 6%, Турция – 5%, Индия и Азербайджан - по 4%, Франция, Иран и Грузия - по 3%, Россия - 2%.
По сообщению организаторов опроса, данные были собраны 16–26 июня 2025 года методом телефонного опроса (CATI). Выборка включает 1505 граждан Республики Армения в возрасте 18 лет и бывших жителей Нагорного Карабаха, насильственно перемещенных из НК, которые в настоящее время проживают в Армении (как граждане, так и неграждане). Граждане, проживающие в Армении менее 6 месяцев, в выборку не включались.
Уровень участия в опросе составляет 25%. Погрешность не превышает ±2,5 процентных пункта для всей выборки. В связи с округлением сумма показателей в графиках может отличаться от 100%.