Հայաստանում հարցվածների մեծամասնությունը գոհ է զինված ուժերի աշխատանքից
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը սոցիոլոգիական հարցում է անցկացրել Հայաստանում՝ պարզելու, թե որքանով են քաղաքացիները գոհ կամ դժգոհ ՀՀ տարբեր կառույցների աշխատանքից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցված քաղաքացիներից 72 տոկոսը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ Զինված ուժերի աշխատանքից, 24 տոկոսը դժգոհ է, իսկ 4 տոկոսը դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել։
Հայ Առաքելական եկեղեցու վերաբերյալ գոհունակություն է արտահայտել հարցվածների 58 տոկոսը, դժգոհություն է հայտնել 35 տոկոսը, իսկ 6 տոկոսը դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել։
Մարզպետարանների աշխատանքից գոհ է 56 տոկոսը, դժգոհ՝ 33 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 11 տոկոսը։
Ոստիկանության աշխատանքից գոհ է 54 տոկոսը, դժգոհ՝ 41 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 4 տոկոսը։
ԶՈՒ ղեկավար կազմի աշխատանքից գոհ է 48 տոկոսը, դժգոհ՝ 44 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 8 տոկոսը։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքից գոհ է 52 տոկոսը, դժգոհ՝ 42 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 7 տոկոսը։
Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատանքից գոհ է 46 տոկոսը, դժգոհ՝ 42 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 11 տոկոսը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքից գոհ է 44 տոկոսը, դժգոհ՝ 41 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 15 տոկոսը։
Վարչապետի աշխատակազմի աշխատանքից գոհ է հարցվածների 38 տոկոսը, դժգոհ՝ 58 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 4 տոկոսը։
Նախարարություններից գոհ է 38 տոկոսը, դժգոհ՝53 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 9 տոկոսը։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի աշխատանքից գոհ է 35 տոկոսը, դժգոհ՝ 55 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 9 տոկոսը։
Դատախազության գործունեությունից գոհ է 35 տոկոսը, դժգոհ 47 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 18 տոկոսը։
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատանքից գոհ է 33 տոկոսը, դժգոհ՝ 65 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 2 տոկոսը։
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի աշխատանքից գոհ է 32 տոկոսը, դժգոհ՝53 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 17 տոկոսը։
Դատարանների աշխատանքից գոհ է 31 տոկոսը, դժգոհ՝ 52 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 16 տոկոսը։
Ազգային ժողովի աշխատանքից գոհ է հարցվածների 24 տոկոսը, դժգոհ՝ 72 տոկոսը, դժվարացել կամ հրաժարվել է պատասխանել 4 տոկոսը։
Հարցումն անցկացվել է 2025 թվականի հունիսի 16-26-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ հեռախոսային հարցման մեթոդով։  Այն անցկացվել է 18 տարին լրացած 1505 Հայաստանի քաղաքացիների և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց շրջանում։ Նշվում է, որ սխալի միջակայքը չի գերազանցում ±2.5 տոկոսային կետն ամբողջ ընտրանքի համար։

Большинство респондентов в Армении удовлетворены работой Вооружённых сил
Международный республиканский институт провёл в Армении социологический опрос, чтобы выяснить, насколько граждане удовлетворены или неудовлетворены работой различных структур Республики Армения.
Как сообщает «Арменпресс», 72% опрошенных граждан выразили удовлетворение деятельностью Вооружённых сил Республики Армения, 24% — неудовлетворены, а 4% затруднились с ответом или отказались от ответа.
58% респондентов выразили удовлетворение деятельностью Армянской Апостольской Церкви, 35% — неудовлетворены, а 6% затруднились с ответом или отказались от ответа.
56% удовлетворены работой губернаторов областей, 33% — неудовлетворены, а 11% затруднились с ответом или отказались от ответа.
54% удовлетворены работой полиции, 41% — неудовлетворены, а 4% затруднились с ответом или отказались от ответа.
Работой руководства Вооружённых Сил удовлетворены 48%, не удовлетворены – 44%, затруднились или отказались ответить – 8%.
Работой органов местного самоуправления удовлетворены 52%, не удовлетворены – 42%, затруднились или отказались ответить – 7%.
Работой Службы национальной безопасности удовлетворены 46%, не удовлетворены – 42%, затруднились или отказались ответить – 11%.
Работой Уполномоченного по правам человека удовлетворены 44%, не удовлетворены – 41%, затруднились или отказались ответить – 15%.
Работой аппарата премьер-министра удовлетворены 38%, не удовлетворены – 58%, затруднились или отказались ответить – 4%.
Работой министерств удовлетворены 38%, недовольны 53%, затруднились или отказались ответить 9%.
Работой Комиссии по предотвращению коррупции удовлетворены 35%, недовольны 55%, затруднились или отказались ответить 9%.
Работой прокуратуры удовлетворены 35%, недовольны 47%, затруднились или отказались ответить 18%.
Работой мэрии Еревана удовлетворены 33%, недовольны 65%, затруднились или отказались ответить 2%.
Работой администрации президента удовлетворены 32%, недовольны 53%, затруднились или отказались ответить 17%.
Работой судов удовлетворены 31%, недовольны 52%, затруднились или отказались ответить 16%.
24% респондентов удовлетворены работой Национального Собрания, 72% недовольны, 4% затруднились с ответом или отказались от ответа.
Опрос проводился с 16 по 26 июня 2025 года методом телефонного опроса. В нём приняли участие 1505 граждан Армении старше 18 лет и насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха. Отмечено, что погрешность опроса не превышает ±2,5 процентных пункта для всей выборки.