Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է ՀՊՏՀ շրջանավարտների դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ավարտական դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով և շնորհավորելով շրջանավարտներին կյանքի կարևոր հանգրվանի՝ համալսարանական ուսումնառության ավարտի կապակցությամբ՝ նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է շարունակական կրթության և ինքնազարգացման նշանակությունը:
«Վստահ եմ, որ ձեր համար հուզումնալից օր է։ Վստահ եմ, որ այսօրվան երկար եք սպասել։ Երազանքները միշտ պահեք ձեր մեջ, ծրագրեր միշտ ունեցեք, բայց երբևիցե չհուսահատվեք, եթե դրանք իրականություն չեն դառնում այնպես, ինչպես դուք հիմա եք պատկերացնում։ Դրանք կարող են իրականանալ այլ կերպ, եթե շարունակեք սովորել, կրթվել, գիտելիքներ ձեռք բերել։ Սա ընդամենը սկիզբն է այն մեծ ճանապարհի, որը ձեզ դեռ սպասում է»:
Նախագահը շրջանավարտներին հորդորել է չվախենալ փոփոխություններից և մարտահրավերներից: Նախագահի խոսքով՝ մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, որն արդեն իսկ որակվում է որպես մարդկային մտածողության հերթական հեղափոխություն:
«Այսօրվա վտանգը կամ մեր անհանգստությունը, միգուցե, այն է, որ ամբողջապես չենք պատկերացնում, թե ինչ հնարավորություններ է տալիս արհեստական բանականությունը։ Բայց պետք չէ վախենալ դրանից։ Դուք այն սերունդն եք, որը հնարավորություն է ունենալու այն օգտագործել ի բարօրություն մարդկության»։
Հանրապետության նախագահը հատկապես ընդգծել է ազատ խոսքի, տարբեր տեսակետների գոյության և առողջ երկխոսության կարևորությունը հասարակության զարգացման համար։
«Մեր Հանրապետության համար ձեր նման մարդիկ հարստություն են։ Դուք եք կերտելու մեր ապագան։ Ձեր հաջողություններից է կախված լինելու Հայաստանի Հանրապետության ապագան»։
Ըստ աղբյուրի՝ եզրափակելով ելույթը՝ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմին, շրջանավարտների ծնողներին ու հարազատներին՝ նրանց մինչ այս պահը ուղեկցելու, գիտելիք ու աջակցություն տրամադրելու համար, մաղթել է խաղաղություն, անսպառ եռանդ, անձնական, մասնագիտական ու ստեղծագործական ձեռքբերումներ։
Այնուհետև, Հանրապետության նախագահը ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանի հետ դիպլոմներ է հանձնել բարձր առաջադիմությամբ աչքի ընկած շրջանավարտներին։
Նշվում է, որ միջոցառումից հետո նախագահ Խաչատուրյանը շրջայց է կատարել համալսարանի վերանորոգված և արդիականացված լսարաններում, ծանոթացել ստեղծված նոր հնարավորություններին։

Президент Ваагн Хачатурян принял участие в торжественной церемонии вручения дипломов выпускникам АГЭУ
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял участие в церемонии вручения дипломов выпускникам Армянского государственного экономического университета.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, поздравив выпускников с важным событием в их жизни – завершением обучения в университете, президент Хачатурян подчеркнул важность непрерывного образования и саморазвития:
«Уверен, что это волнующий день для вас. Уверен, что вы долго ждали этого дня. Всегда храните свои мечты в сердце, всегда стройте планы, но никогда не отчаивайтесь, если они не сбудутся так, как вы себе представляете. Они могут сбыться по-другому, если вы продолжите учиться, самосовершенствоваться и накапливать знания. Это только начало великого пути, который вас ещё ждёт».
Президент призвал выпускников не бояться перемен и вызовов. По словам президента, мы живём в эпоху, которую уже называют очередной революцией в человеческом мышлении:
«Сегодняшняя опасность или наша тревога, возможно, заключается в том, что мы не до конца понимаем возможности, которые предоставляет искусственный интеллект. Но мы не должны его бояться. Вы – то поколение, которое получит возможность использовать его на благо человечества».
Президент подчеркнул важность свободы слова, существования разных точек зрения и здорового диалога для развития общества:
«Такие люди, как вы, – ценный актив нашей республики. Вы будете строить наше будущее. Будущее Республики Армения будет зависеть от ваших успехов».
Завершая свою речь, президент поблагодарил профессорско-преподавательский состав университета, родителей и родственников выпускников за то, что они были с ними до этого момента, дарили им знания и поддержку, и пожелал им мира, неиссякаемой энергии, личных, профессиональных и творческих успехов.
Затем президент Республики Армения вместе с ректором АГЭУ Арменом Григоряном вручил дипломы выпускникам, отличившимся высокими достижениями.
После мероприятия президент Хачатурян осмотрел отремонтированные и модернизированные аудитории университета и ознакомился с созданными новыми возможностями.