Հանրապետության նախագահը Ֆրանսիայի Ազգային տոնի առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ֆրանսիայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Բաստիլի գրավման օրվա առթիվ այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահը շնորհավորել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և ի դեմս նրա՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնին և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին, մաղթելով խաղաղություն, հաջողություն ու բարօրություն:
Ընդգծելով հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների կարևորությունը, երկու կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, հատուկ անդրադարձել են ապակենտրոնացված համագործակցությանը, որի շրջանակում Հանրապետության նախագահը շնորհավորել է դեսպանին Սյունիքում Ֆրանսիայի պատվավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացմանը, որը ներառում է երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների էլ ավելի խորացման և ընդլայնման հանձնառությունը:

Президент Армении посетил посольство Франции по случаю Национального праздника Франции
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян посетил посольство Франции в Армении по случаю национального праздника Французской Республики – Дня взятия Бастилии.
Как сообщает Арменпресс, президент поздравил Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Оливье Декотиньи, президента Эммануэля Макрона и дружественный народ Франции, пожелав им мира, успехов и процветания.
Подчеркнув важность привилегированных армяно-французских отношений, стороны среди прочих вопросов обсудили децентрализованное сотрудничество, в рамках которого президент поздравил посла с открытием Почетного консульства Франции в Сюнике.
Было затронуто углубление партнерства Армения-ЕС, которое охватывает все сферы двусторонних отношений.
В завершение встречи стороны подтвердили приверженность дальнейшему углублению и расширению двусторонних дружественных отношений.