ԱՍԵԱՆ-ի երկրները կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել կրակն Ուկրաինայում
Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) անդամ երկրները կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողություններն Ուկրաինայում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է ԱՍԵԱՆ-ի պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների 58-րդ հանդիպման արդյունքներով տարածված հայտարարության մեջ:
«Մենք ընդգծեցինք մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցման և հակամարտության խաղաղ լուծման համար անկեղծ երկխոսությանը լուրջ մասնակցության կարևորությունը», - նշված է հայտարարության մեջ:
ԱՍԵԱՆ-ի երկրները նաև կոչ են արել ապահովել մարդասիրական օգնության արագ, անվտանգ և անարգել հասանելիություն կարիքավորների համար, ինչպես նաև պաշտպանել քաղաքացիական անձանց, հումանիտար անձնակազմի և բնակչության խոցելի խմբերին:
ԱՍԵԱՆ-ի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 9-ին Կուալա Լումպուրում: Դրա արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությունը հրապարակվել է հուլիսի 11-ին:
ԱՍԵԱՆ-ը հիմնվել է 1967 թվականին և այսօրվա դրությամբ միավորում է Հարավարևելյան Ասիայի տասը երկիր՝ Բրունեյը, Վիետնամը, Ինդոնեզիան, Կամբոջան, Լաոսը, Մալայզիան, Մյանման, Սինգապուրը, Թաիլանդը և Ֆիլիպինները: 2025 թվականի սկզբից ԱՍԵԱՆ-ի նախագահի լիազորությունները ռոտացիայի սկզբունքով Լաոսից անցել են Մալայզիային:

Страны АСЕАН призывают к немедленному прекращению огня в Украине
Государства-члены Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) призвали к немедленному прекращению боевых действий в Украине. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении, опубликованном по итогам 58-й встречи глав внешнеполитических ведомств стран АСЕАН.
«Мы подчеркнули важность немедленного прекращения боевых действий и серьёзного участия в искреннем диалоге для мирного урегулирования конфликта», — говорится в заявлении.
Страны АСЕАН также призвали к обеспечению быстрого, безопасного и беспрепятственного доступа к гуманитарной помощи нуждающимся, а также к защите гражданского населения, гуманитарного персонала и уязвимых групп населения.
Встреча министров иностранных дел стран АСЕАН состоялась 9 июля в Куала-Лумпуре. Заявление по её итогам было опубликовано 11 июля.
АСЕАН основана в 1967 году и сегодня объединяет десять стран Юго-Восточной Азии: Бруней, Вьетнам, Индонезию, Камбоджу, Лаос, Малайзию, Мьянму, Сингапур, Таиланд и Филиппины. С начала 2025 года председательство в АСЕАН переходит от Лаоса к Малайзии.