Շենյան քաղաքը հավակնում է դառնալ միջազգային կենտրոնական քաղաք Հյուսիսարևելյան Չինաստանում
Չինաստանի Լյաոնին նահանգի կենտրոն Շենյանը համարվում է Հյուսիսարևելյան Ասիայի միջազգային կենտրոնական քաղաք, որը հայտնի է ազգային պատմամշակութային ժառանգությամբ և հանդիսանում է միջազգային համապարփակ տրանսպորտային հանգույց։
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը ՇՀԿ Չինաստանի Բարիդրացիության, բարեկամության և համագործակցության կոմիտեի կողմից կազմակերպված շրջայցի շրջանակներում ծանոթացել է Շենյանի տեսարժան վայրերին ու արտադրական նվաճումներին:
Դեղին ծովի ափին գտնվող այս քաղաքը հանդիսանում է ազգային առաջադեմ արտադրական բազա և Հյուսիսարևելյան Չինաստանում ժամանակակից սպասարկման, գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունների տարածաշրջանային կենտրոն։
Այն զբաղեցնում է 13000 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Այստեղ առկա է 4 ազգային մակարդակի զարգացման գոտի։ Մշտական բնակչությունը կազմում է 9243 միլիոն, որը ներկայացված է 56 էթնիկ խմբերով, այդ թվում՝ հան, մանջուր, մոնղոլ, կորեացի և այլն։
Շենյանը հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն ունեցող քաղաք է՝ 7200 տարվա մշակութային և 2300 տարվա քաղաքաշինական պատմությամբ։ Հայտնի է որպես չինական դինաստիաներից մեկի օրրան և կայսրերի երկու սերունդների գահակալության մայրաքաղաք։
Այստեղ կա ավելի քան 1500 տեսարժան վայր, ինչպիսիք են Շենյանի կայսերական պալատը, Ֆուլին և Չժաոլին կայսրերի (Ցին դինաստիա) դամբարանները, որոնք ներառված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Հատկապես մշակութային մեծ արժեք են ներկայացնում Չժան Սյուելյանի տուն-թանգարանը, Չինաստանի Կոմունիստական Կուսակցության նախկին Մանջուրական նահանգային կոմիտեի հուշահամալիրը, որը պահպանում է հեղափոխական անցյալի հիշողությունը, և Չինական արդյունաբերական թանգարանը, որը խորհրդանշում է Շենյանի արդյունաբերական հպարտությունը: Այս ամենը միասին կազմում են քաղաքի յուրօրինակ մշակութային կերպարը։
Բացի այդ,Շենյանը քաղաք է, որն ունի հզոր արդյունաբերական բազա՝ հայտնի որպես «Հանրապետության սարքավորումների նախարարություն»։ Այստեղ է գտնվում աշխարհում BMW-ի ամենամեծ արտադրական գործարանը։
Ավիացիոն արդյունաբերությունը մշտապես երկրի առաջատար եռյակում է։ Շենյանն ինտեգրալ սխեմաների արտադրության սարքավորումներով «եռակի մրցակցություն» է կազմում Պեկինի և Շանհայի հետ։ Քաղաքի 10 նոր բարձր տեխնոլոգիական կլաստերներ գերազանցել են մեկ տրիլիոն յուանի մասշտաբը,իսկ հաստոցների, ավիացիայի, ռոբոտաշինության և ինտելեկտուալ արտադրության կլաստերները մտել են «ազգային առաջադեմ արտադրական կլաստերների» ցանկ։
Այս բնակավայրը հռչակ է վայելում նաև իր հարուստ գիտական և կրթական ռեսուրսներով։ Տեղում գործում է 45 համալսարան, այդ թվում՝ Հյուսիսարևելյան և Լյաոնինի համալսարանները, ինչը նպաստում է քաղաքում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների կենտրոնացմանը, որոնց թվում են նաև 28 ակադեմիկոսներ։
Քաղաքում գրանցված է ավելի քան 27 հազար բարձր տեխնոլոգիական ձեռնարկություն։ Շենյանը չորս տարի անընդմեջ ընդգրկվել է բարձր տեխնոլոգիական կլաստերների համաշխարհային նորարարական ինդեքսի լավագույն հարյուրակում՝ Հյուսիսարևելյան Չինաստանի ազգային նորարարական քաղաքների վարկանիշում գրավելով առաջին տեղը։
Շենյանը նաև ակտիվ միջազգային կապեր ունի՝ տիրապետելով ազգային այնպիսի բաց հարթակների, ինչպիսիք են ազատ առևտրի, համապարփակ էլեկտրոնային առևտրի գոտիները և Չինաստան-Եվրոպա արագընթաց երկաթուղային հավաքակայանը:
Օդանավակայանի տնտեսական գոտին լայն թափ է հավաքում, իսկ Գերմանիայի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի և Ռուսաստանի հետ արդյունաբերական համագործակցությունը դինամիկ զարգացում է ապրում:
Շենյանում է գործում նաև 7 գլխավոր հյուպատոսություն: Քաղաքը տնտեսական և առևտրային հարաբերություններ է հաստատել 221 երկրների ու տարածաշրջանների հետ, իսկ քույր քաղաքների և բարեկամ քաղաքների թիվը հասել է 104-ի՝ արժանանալով քույր քաղաքների զարգացման գործում մրցանակի:
Երեք տարի անընդմեջ լավ բիզնես միջավայր ունեցող մոդելային քաղաքի համարում վաստակած Շենյանն արդեն դարձել է գրավիչ ներդրումային քաղաք Չինաստանում. աշխարհի 500 խոշորագույն ընկերություններից ավելի քան 100 ընկերություն ներկայացված է այստեղ:
Դեղին ծովի ափին գտնվելը ոչ միայն բազմապատկում է քաղաքի տնտեսական, տրանսպորտային կապերի ընդլայնման հնարավորությունները, այլ նաև ծովափնյա գեղատեսիլ զբոսավայրերը, լողափերը, պատմաճարտարապետական հին ու նոր կառույցները զբոսաշրջային ժամանակակից ու գրավիչ առանձնահատկություն են ընձեռել:
Միջազգային լրագրողական խմբի շրջայցի ընթացքում քաղաքի իշխանությունները նաև հնարավորություն էին ընձեռել ծովով նավարկել Շենյանի շուրջ՝ ականատես լինելով գիշերային քաղաքի ողջ հմայքին:
Զարգացման նոր փուլում Շենյանը նպատակ ունի դառնալ միջազգային կենտրոնական քաղաք: Քաղաքը նաև ակտիվորեն ձգտում է դառնալ առաջատար ուժ «Լյաոնինի զարգացման վեց հիմնական ուղղությունները» նոր դարաշրջանում իրականացնելու գործում՝ հարթելով բարձրորակ զարգացման և կայուն վերակենդանացման նոր ուղի և բացելով քաղաքի չինական ոճի արդիականացման նոր էջ։

Город Шэньян претендует на то, чтобы стать центром международных связей на северо-востоке Китая
Шэньян, город в китайской провинции Ляонин, считается центром международных связей Северо-Восточной Азии. Он является комплексным международным транспортным узлом. Город известен своим национальным историко-культурным наследием.
Корреспондент “Арменпресс” ознакомился с достопримечательностями и промышленными достижениями Шэньяна в рамках тура, организованного Китайским комитетом доброй воли, дружбы и сотрудничества государств-членов ШОС.
Этот город на побережье Желтого моря является передовой национальной производственной базой и региональным центром современных услуг, научных и технологических инноваций в Северо-Восточном Китае.
Он занимает площадь 13 000 кв/км. Здесь есть 4 зоны развития национального уровня. Постоянное население составляет 9 243 миллиона человек, представленных 56 этническими группами, включая ханьцев, маньчжуров, монголов, корейцев и других.
Шэньян - город с богатым историческим и культурным наследием, с культурной историей, насчитывающей 7200 лет, и городской историей, насчитывающей 2300 лет. Он известен как колыбель одной из китайских династий и столица двух поколений императоров.
Здесь находится более 1500 достопримечательностей, таких как Императорский дворец Шэньяна, гробницы императоров Фулин и Чжаолин (династия Цин), которые включены в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Особую культурную ценность представляют Дом-музей Чжан Сюэляна, Мемориальный зал бывшего Маньчжурского провинциального комитета Коммунистической партии Китая, хранящий память о революционном прошлом, и Китайский промышленный музей, символизирующий промышленную гордость Шэньяна. Все это вместе формирует уникальный облик города.
Кроме того, Шэньян - город с мощной промышленной базой, известный как “министерство оборудования республики”. Здесь находится крупнейший в мире завод по производству BMW.
Авиационная промышленность неизменно входит в тройку лидеров в стране. Шэньян конкурирует с Пекином и Шанхаем в области оборудования для производства интегральных схем. 10 новых высокотехнологичных кластеров города превысили один триллион юаней по масштабу, а кластеры машиностроения, авиации, робототехники и интеллектуального производства были включены в список национальных передовых производственных кластеров.
Город также славится своими богатыми научными и образовательными ресурсами. В городе находится 45 университетов, включая Северо-Восточный университет и Ляонинский университет, что способствует концентрации в городе высококвалифицированных специалистов, включая 28 академиков.
В городе находится более 27000 высокотехнологичных предприятий. Шэньян уже четыре года подряд входит в сотню лучших городов Глобального инновационного индекса высокотехнологичных кластеров, занимая первое место в рейтинге национальных инновационных городов Северо-Восточного Китая.
Шэньян имеет активные международные связи, обладая национальными открытыми платформами, такими как зоны свободной торговли, комплексные зоны электронной коммерции и высокоскоростной железнодорожный узел Китай-Европа.
Экономическая зона аэропорта набирает обороты, а промышленное сотрудничество с Германией, Японией, Южной Кореей и Россией переживает динамичное развитие.
В Шэньяне действует 7 генеральных консульств. Город установил экономические и торговые отношения с 221 страной и регионом, а количество городов-побратимов и дружественных городов достигло 104, что позволило ему получить награду за развитие городов-побратимов.
Будучи названным образцовым городом с хорошей деловой средой в течение трех лет подряд, Шэньян уже стал привлекательным инвестиционным городом. Здесь представлены более 100 из 500 крупнейших компаний мира.
Расположение на побережье Желтого моря умножает возможности экономического и транспортного сообщения города, а живописные приморские набережные, пляжи, а также исторические и архитектурные старые и новые здания стали его привлекательной туристической особенностью.
Во время тура международной группы журналистов городские власти предоставили возможность совершить морскую прогулку вокруг Шэньяна и увидеть все очарование ночного города.
На новом этапе развития Шэньян стремится стать международным центром. Город также стремится быть ведущей силой в реализации шести основных направлений развития Ляонина в новую эпоху, прокладывая новый путь высококачественного развития и устойчивого возрождения, а также открывая новую страницу модернизации города в китайском стиле.