Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակը նորանշանակ ղեկավար ունի
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարն է նշանակվել Ֆաբրիցիո Զարկոնեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են կառույցի երևանյան գրասենյակից, տեղեկացնելով, որ Զարկոնեն պաշտոնը ստանձնել է 2025 թ. հուլիսի 1-ից։
Ֆաբրիցիո Զարկոնեն ծագումով իտալացի է, ունի ավելի քան երկու տասնամյակի փորձ զարգացման ոլորտում, այդ թվում՝ ղեկավար պաշտոններ Եվրոպայում, Լատինական Ամերիկայում, Մերձավոր Արևելքում և Ենթասահարական Աֆրիկայում։ Նա կշարունակի ՀՀ կառավարության և երկրում գործող զարգացման գործընկերների հետ արդյունավետ երկխոսության և համագործակցության ավանդույթը։
Զարկոնեն կղեկավարի Համաշխարհային բանկի Հայաստանի հետ հաստատված «Երկրի գործընկերության շրջանակի» իրականացումը, կապահովի բանկի ընթացիկ և նոր հաստատված ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը՝ մասնավորապես էներգետիկայի և ջրային ոլորտներում, ինչպես նաև կառաջնորդի Երևանի գրասենյակի թիմը։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է միանալ Հայաստանի գրասենյակին և ամրապնդել մեր համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի հետ։ Իմ ուշադրության կենտրոնում կլինի երկրի զարգացման առաջնահերթություններին աջակցելը՝ հատկապես դիմակայունության ուժեղացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, ներդրումները մարդկային կապիտալում՝ զուգահեռ խթանելով կլիմայական գործողություններն ու ներառական աճը», – նշել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Զարկոնեն։
Նախքան Հայաստանում նշանակվելը՝ Զարկոնեն եղել է Թաիլանդում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի ղեկավար։ Մինչ այդ նա ղեկավարել է բանկի գրասենյակները Բուլղարիայում, Չեխիայում և Սլովակիայում՝ կառավարելով լայնածավալ տեխնիկական աջակցման ծրագրեր։ Նա նաև ղեկավարել է Կոստա Ռիկայի և Սալվադորի գրասենյակները՝ համակարգելով վարկային և խորհրդատվական ծրագրերը։ Կարիերայի ավելի վաղ փուլում Զարկոնեն աշխատել է Մերձավոր Արևելքում՝ համակարգելով բյուջետային աջակցության կարևոր ծրագրեր Արևմտյան Ափում և Գազայի գոտում։
Նա ունի Իսպանիայի Բիզնեսի կառավարման բարձրագույն բիզնես դպրոցի (Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE)) կողմից մենեջմենթի գիտությունների դոկտորի կոչում, ինչպես նաև Եվրոպական տնտեսագիտության և իրավունքի մագիստրոսի աստիճան:

У офиса Всемирного банка в Армении новый руководитель
Фабрицио Дзарконе назначен новым руководителем офиса Всемирного банка в Армении. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в ереванском офисе организации, отметив, что Дзарконе вступил в должность 1 июля 2025 года.
Фабрицио Дзарконе итальянец, имеет более чем двадцатилетний опыт работы в сфере развития, включая руководящие должности в Европе, Латинской Америке, на Ближнем Востоке и в странах Африки к югу от Сахары. Он продолжит традицию эффективного диалога и сотрудничества с правительством Армении и партнерами по развитию, работающими в стране.
Дзарконе возглавит реализацию рамочной программы партнерства Всемирного банка со страной в Армении, обеспечит эффективную реализацию текущих и недавно утвержденных программ банка, в частности в секторах энергетики и водоснабжения, а также возглавит команду ереванского офиса.
«Для меня большая честь присоединиться к армянскому офису и укрепить наше партнерство с правительством и народом Армении. Я сосредоточусь на поддержке приоритетов развития страны, в частности, на укреплении устойчивости, создании рабочих мест и инвестировании в человеческий капитал, одновременно продвигая меры по борьбе с изменением климата и инклюзивный рост», — сказал Фабрицио Дзарконе.
До своего назначения в Армению Дзарконе занимал должность странового менеджера Всемирного банка в Таиланде. До этого он руководил офисами банка в Болгарии, Чехии и Словакии, управляя масштабными программами технической помощи. Он также руководил офисами в Коста-Рике и Сальвадоре, координируя программы кредитования и консультирования. Ранее в своей карьере Дзарконе работал на Ближнем Востоке, координируя крупные программы бюджетной поддержки на Западном берегу и в секторе Газа.
Он имеет докторскую степень в области управленческих наук Испанской школы делового администрирования (Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE)), а также степень магистра европейской экономики и права.