Վահագն Խաչատուրյանն ու Կարոլին Գեգինատը քննարկել են Համաշխարհային բանկի հետ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատին, ով ավարտում է իր պաշտոնավարումը ՀՀ-ում։
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Համաշխարհային բանկի գործընկերներին և անձամբ Կարոլին Գեգինատին վերջին չորս տարիների ընթացքում իրականացված կարևորագույն ծրագրերի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ցուցաբերված աջակցության համար։
«Այս համատեքստում հատկապես կարևորում եմ Ձեր անձնական ներդրումը՝ համագործակցության շարունակական զարգացման և առաջխաղացման գործում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վահագն Խաչատուրյանի խոսքերն է մեջբերված ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Իր հերթին Կարոլին Գեգինատը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և բարձր գնահատանքի խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում արել է առավելագույնը՝ նպաստելու Հայաստան-Համաշխարհային բանկ արդյունավետ գործընկերության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Համաշխարհային բանկի հետ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, համագործակցության հիմնական ուղղությունները և ապագա հնարավորությունները։ Կողմերը կարևորել են այս ծրագրերի շարունակականությունը՝ հատկապես համայնքների զարգացման, ենթակառուցվածքների արդիականացման և սոցիալ-տնտեսական ներուժի ամրապնդման տեսանկյունից։
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել նաև Համաշխարհային բանկի կողմից իրականացվող մարդասիրական, սոցիալական, կրթական և առողջապահական նախաձեռնությունները, որոնք զգալի ազդեցություն են ունենում քաղաքացիների կենսապայմանների բարելավման վրա։
Կողմերն ընդգծել են, որ նման համագործակցությունը շարունակում է լինել կարևոր ներդրում Հայաստանի կայուն և ներառական զարգացման և պետական ինստիտուտների կայացման գործընթացում:

Ваагн Хачатурян и Каролин Гегинат обсудили программы, реализуемые со Всемирным банком
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял директора представительства Всемирного банка в Армении Каролин Гегинат, которая завершает свои полномочия в Республике Армения.
Президент поблагодарил партнеров Всемирного банка и лично Каролин Гегинат за важнейшие программы, реализованные за последние четыре года, и поддержку, оказанную правительству Республики Армения.
“В этом контексте я особенно ценю Ваш личный вклад в непрерывное развитие и продвижение сотрудничества”, - сказал президент. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Аппарата президента.
Каролин Гегинат поблагодарила за теплый прием и слова высокой признательности, подчеркнув, что за время своего пребывания на посту она сделала все возможное, чтобы способствовать укреплению эффективного партнерства между Арменией и Всемирным банком.
Были обсуждены программы, реализуемые со Всемирным банком, основные направления сотрудничества и будущие возможности. Стороны подчеркнули важность продолжения этих программ, особенно в плане развития общин, модернизации инфраструктуры и укрепления социально-экономического потенциала.
Президент высоко оценил гуманитарные, социальные, образовательные и здравоохранительные инициативы, реализуемые Всемирным банком, которые оказывают существенное влияние на улучшение условий жизни граждан.
Стороны подчеркнули, что такое сотрудничество продолжает оставаться важным вкладом в процесс устойчивого и инклюзивного развития Армении и становления ее государственных институтов.