ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները գրեթե ավարտվել են. Մարագոս
Եվրոպական միությունը և Հայաստանը մոտենում են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵՄ-Հայաստան քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի շրջանակներում կայացած քննարկման ժամանակ այս մասին ասել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Նրա խոսքով՝ օրակարգում առանցքային հարցերից է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի ամբողջական իրականացումն ու դրա ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Մարագոսը հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ համաձայնագիրը բնութագրել էր որպես բարեփոխումների հստակ ծրագիր, որը ակտիվորեն կյանքի է կոչվում կառավարության կողմից։
ԵՄ դեսպանը նշել է, որ բազմաթիվ ենթահանձնաժողովներ արդեն գործում են, իսկ հուլիսին Բրյուսելում տեղի կունենա գործընկերության գլխավոր կոմիտեի նիստ։
«Սա վկայում է մեր ունեցած փոխազդեցության խորության ու հաճախականության մասին»,- ընդգծել է նա։
Մարագոսի խոսքով՝ բարեփոխումներն իրապես բարդ են և պահանջում են տեխնիկական աջակցություն և փորձագիտական փոխանակում՝ ԵՄ անդամ երկրների և այլ գործընկերների մասնակցությամբ։ Նա ընդգծել է, որ առկա է հստակ հանձնառություն՝ ինչպես կառավարության, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության կողմից։
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ներկայում աշխատանքներ են տարվում գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ։ «Բանակցությունները գրեթե ավարտված են, և դրա նպատակն է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի ներուժի լիարժեք իրագործումը։ Սա համատեղ պարտավորություն է»,- նշել է նա։
Ըստ Մարագոսի՝ ԵՄ-ի առաջնահերթություններից է Հայաստանի կայունության ամրապնդումը։ Այդ նպատակով անցած տարի ներկայացվել է կայունության և աճի բարելավման ծրագիր, որը ներառում է բազմաթիվ կոնկրետ քայլեր՝ տնտեսության դիվերսիֆիկացումից մինչև եվրոպական չափանիշների ներդրում մտավոր սեփականության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում։
«Պետք է կարողանանք կազմակերպել մեր երկխոսությունն ու ռեսուրսները՝ հիմնվելով այն հսկայական հանձնառության վրա, որը տեսնում ենք երկու կողմերից»,- ամփոփել է ԵՄ դեսպանը։

Переговоры по новой повестке партнерства ЕС-Армения почти завершены: посол ЕС в Армении
Как передает “Арменпресс”, об этом заявил посол ЕС в Армении Василис Марагос в ходе обсуждения ЕС-Армения, состоявшегося в рамках платформы гражданского общества.
По его словам, одним из ключевых вопросов повестки дня является полная реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве и полное использование его потенциала.
Марагос напомнил, что несколько лет назад премьер-министр Армении Никол Пашинян охарактеризовал это соглашение как четкую программу реформ, которая активно реализуется правительством.
Посол ЕС отметил, что уже действуют многочисленные подкомитеты, в июле в Брюсселе состоится заседание генерального комитета партнерства.
“Это свидетельствует о глубине и частоте нашего взаимодействия”, - подчеркнул он.
По словам Марагоса, реформы действительно сложные и требуют технической помощи и обмена экспертами с участием стран-членов ЕС и других партнеров. Он подчеркнул, что есть четкая приверженность как со стороны правительства, так и со стороны гражданского общества.
Посол сообщил, что в настоящее время ведется работа по разработке новой повестки партнерства. “Переговоры почти завершены, и их цель - полностью реализовать потенциал Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Это общее обязательство”, - отметил он.
По словам Марагоса, одним из приоритетов ЕС является укрепление стабильности Армении. С этой целью в прошлом году была представлена ​​программа по улучшению стабильности и роста, которая включает в себя множество конкретных шагов - от диверсификации экономики до внедрения европейских стандартов в области интеллектуальной собственности и защиты прав потребителей.
“Нам нужно иметь возможность организовать наш диалог и ресурсы на основе огромной приверженности, которую мы видим с обеих сторон”, - заключил посол ЕС.