Հայաստանը Վրաստանին առաջարկել է կոնյակ արտահանող բեռնատարների խնդիրը լուծելու մեխանիզմ
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձավ շշալցված հայկական կոնյակի արտահանման խնդրին, մասնավորապես՝ Վրաստանի տարածքով բեռնատարների անցման խոչընդոտներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գևորգ Պապոյանը նշեց, որ վերջին շրջանում վրացական կողմը որոշ բեռնատարների կանգնեցրել է՝ փորձաքննություն իրականացնելու պատճառաբանությամբ՝ կասկածելով, որ ապրանքի մի մասը կարող է կոնյակ չլինել։
«Այդպիսի իրավունք ունի միայն այն երկիրը, որը ստանում է այդ ապրանքը, այս դեպքում՝ Ռուսաստանը։ Տրանզիտ երկրները նման իրավասություն չունեն, և մենք այդ մասին տեղյակ ենք պահել մեր գործընկերներին»,- նշեց Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում հնարավոր է եղել տեղափոխել 61 բեռնատար, իսկ վերջին տվյալներով՝ արդեն 33 բեռնատար դուրս է եկել մաքսային տարածքից և շարժվում է դեպի Վերին Լարս։
Ըստ նախարարի՝ վրացական կողմը խոստացել է, որ ընդհանուր առմամբ 50 բեռնատարի համար արտահանումը կթույլատրի։
«Եթե որևէ մեքենայի հետ կապված կա կասկած, ապա առաջարկում ենք, որ համատեղ վերցնենք նմուշը և ուղարկենք եվրոպական որևէ լաբորատորիա, որտեղ կանցկացվի անկախ փորձաքննություն։ Եթե նույնիսկ նման կասկած կա, մենք պատրաստ ենք նաև միջազգային փորձաքննության գնալ»,- հայտարարեց Պապոյանը։
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ այս պահին Հայաստանում ակտիվ աշխատանքներ են տարվում՝ լաբորատոր փորձաքննությունների իրականացման ներուժը զարգացնելու ուղղությամբ։
«Գնվել են անհրաժեշտ սարքավորումներ, իսկ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի մասնագետները արդեն անցնում են վերապատրաստում, որից հետո կառույցը կկարողանա ինքնուրույն իրականացնել համապատասխան փորձաքննություններ»,-եզրափակեց Պապոյանը։

Армения предлагает Грузии механизм решения проблемы экспортирующих армянский бренди грузовиков
Министр экономики Армении Геворг Папоян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании затронул вопрос экспорта бутилированного армянского бренди, в частности, препятствия для проезда грузовых автомобилей через территорию Грузии.
Как сообщает Арменпресс, Геворг Папоян отметил, что в последнее время грузинская сторона останавливала некоторые грузовики под предлогом проведения экспертизы, подозревая, что часть продукции может быть не бренди.
«Такое право есть только у страны, которая получает продукцию, в данном случае у России. У стран-транзитеров таких полномочий нет, и мы проинформировали об этом наших партнеров», — отметил Папоян.
По его словам, ранее удалось перевезти 61 грузовик, а по последним данным, 33 грузовика уже покинули таможенную территорию и движутся в сторону Верхнего Ларса.
По словам министра, грузинская сторона обещала разрешить вывоз в общей сложности 50 грузовиков.
«Если есть какие-либо сомнения по какому-либо транспортному средству, мы предлагаем совместно взять образец и отправить его в европейскую лабораторию, где будет проведена независимая экспертиза. Даже если есть такие сомнения, мы готовы пойти на международную экспертизу», — заявил Папоян.
Министр также сообщил, что в настоящее время в Армении ведутся активные работы по развитию потенциала проведения лабораторных исследований.
«Необходимое оборудование закуплено, а специалисты Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов уже проходят обучение, после чего структура сможет самостоятельно проводить соответствующие экспертизы», — заключил Папоян.