Հայաստանը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը բյուջեի դեֆիցիտը նվազեցնել մինչև ՀՆԱ-ի 1 տոկոսի մակարդակի
Հայաստանը նախատեսում է մինչև 2030 թվականը բյուջեի դեֆիցիտը նվազեցնել մինչև ՀՆԱ-ի 1 տոկոսի մակարդակի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախարարը նշեց, որ 2024 թվականին նախատեսված էր 4.6 տոկոս դեֆիցիտ, սակայն փաստացի այն կազմել է 3.7 տոկոս։ «Ուրախ եմ, որ մենք դա չենք արել տնտեսական աճը տուժեցնելու հաշվին։ Ինչ վերաբերում է 2025 թվականին՝ նախատեսված է 5.5 տոկոս դեֆիցիտ՝ պայմանավորված ապագայի ծախսերը վաղ կատարելու որոշմամբ։ Բայց միաժամանակ նպատակ ունենք աստիճանաբար նվազեցնելու այդ ցուցանիշը»,-ասաց նա։
Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ դեֆիցիտի նվազեցումը կապված է նաև պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի զսպման հետ։ «Պլանավորում ենք մինչև 2030 թվականը դեֆիցիտը իջեցնել մինչև 1 տոկոսի։ Շատ մեծ հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այս ուղղությամբ հաջողություններ ունենանլ, որովհետև դա պայմանավորված է նաև նրանով, թե որքանով մենք կկարողանանք գնահատել մեր իրականացվող ծախսերի արդյունավետությունը»,-նշեց Հովհաննիսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ այս նպատակով արդեն ստեղծվել է համապատասխան ստորաբաժանում, որը զբաղվում է բյուջետային ծրագրերի գնահատմամբ․
«Սա ծավալուն և մասնագիտական աշխատանք է։ Տարվա ընթացքում հնարավոր կլինի գնահատել մոտ 5-10 հիմնական ծրագիր։ Բայց նույնիսկ այդ ծավալով վերլուծությունը կնպաստի ավելի արդյունավետ բյուջետային կառավարմանը»,-հավելեց Հովհաննիսյանը։

Armenia plans to reduce budget deficit to 1% by 2030
Armenia plans to reduce the budget deficit to 1% of the GDP by 2030, finance minister Vahe Hovhannisyan has said.
He told lawmakers in parliament that the government envisaged 4,6% deficit for 2024 but it factually stood at 3,7%. “I’m glad that we didn’t do it at the expense of harming economic growth. In terms of 2025, a 5,5% deficit is envisaged, associated with early implementation of future expenditures. But at the same time we aim to gradually reduce the indicator,” he said. The move is also associated with restraining the spending for servicing the state debt.
“We plan to lower the deficit to 1% by 2030. I really hope that we will be able to succeed because this is associated, among others, to what extent we will be able to assess the efficiency of our expenditures,” he said.
Hovhannisyan said a specialized division has been formed in the ministry dealing with budget program assessment.