Հայաստանը գոհ չէ Վրաստանում հայկական ալկոհոլային խմիչքով բեռնատարների բացթողնման տեմպերից
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցնում է, որ Հայաստանի պատկան մարմիններն անընդհատ կապի մեջ են այն տնտեսվարողների հետ, որոնք Վրաստանում խնդիրների են բախվում ալկոհոլային խմիչքների արտահանման պրոցեսում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պապոյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ։
«Մենք այս պահին օնլայն ձևաչափ ունենք, որով կարողանում ենք հետևել թե քանի մեքենա է հիմա Վրաստանից անցել դեպի Ռուսաստան, քանիսն են այս պահին Լարսում կանգնած, քանիսն են դրական ստացել, բայց դեռ Լարս չեն հասել, քանիսն են Գիզիի մաքսային անցակետում։ Մենք բոլոր տնտեսվարողների հետ անընդհատ կապի մեջ ենք, գիտենք, թե նրանք ինչ խնդիրներ ունեն, և փորձում ենք լուծել դրանք»,- ասաց նախարարը։
Նա տեղեկացրեց, որ քիչ առաջ Վրաստանի գործընկերներից նամակ է ստացել, որ օրվա ընթացքում իրեն այդ հարցով կզանգեն, որովհետև հայկական կողմը գործընթացում էլի որոշակի դանդաղումներ է նկատում։
«Մի պահ կար, որ ընդհանրապես ոչ մի մեքենա չէր գնում, հետո 1-2 օր որոշակի արագություն կար, որը մեզ բավարարում էր, հիմա կա տեմպ, որը շատ դանդաղ է՝ օրը մի քանի մեքենա, ինչն էլի խնդրահարույց է մեզ համար՝ չնայած, որ մենք մեր մասով պահպանել ենք բոլոր պայմանավորվածությունները, որ ունեցել ենք վրացական իշխանությունների հետ։ Մենք ակնկալում ենք, որ մեր վրացի գործընկերները ևս իրենց մասով կպահեն պայմանավորվածությունները»,- նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։

Армению не устраивают темпы пропуска армянских грузовиков с алкогольными напитками в Грузии
Министр экономики Армении Геворг Папоян заверяет, что соответствующие органы Армении находятся в постоянной связи с теми хозяйствующими субъектами, которые сталкиваются с проблемами в процессе экспорта алкогольной продукции в Грузию.
Как сообщает "Арменпресс", Папоян заявил об этом во время обсуждения в Национальном Собрании.
“На данный момент у нас есть онлайн-формат, с помощью которого мы можем отслеживать, сколько транспортных средств перешло из Грузии в Россию, сколько стоит в Ларсе, сколько получили положительный результат, но еще не доехали до Ларса, сколько находятся на КПП.  Мы знаем, какие у них проблемы, и пытаемся их решить”, - сказал министр.
Он сообщил, что получил письмо от коллег из Грузии о том, что в течение дня ему позвонят по этому вопросу, поскольку армянская сторона все еэе отмечает определенные замедления в процессе.
“Был момент, когда вообще не ходили машины, потом 1-2 дня был определенный пропуск, который нас устраивал, сейчас вновь замедлилось. Несколько машин в день проблематично для нас, хотя мы, со своей стороны, выполнили все договоренности, которые у нас были с грузинскими властями. Мы ожидаем, что наши грузинские партнеры также выполнят свои договоренности”, - отметил министр экономики Армении.