Վահագն Խաչատուրյանն ու Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդը քննարկել են Հայաստան-Իրաք հարաբերություններին վերաբերող հարցեր
Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Իրաք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է հայ-իրաքյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացման և փոխադարձ շահագրգռվածության հիման վրա կառուցվող քաղաքական երկխոսության ու գործնական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, խաղաղությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերին՝ ընդգծելով արդյունավետ գործընկերության և փոխվստահության ձևավորման կարևորությունը։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումը՝ հատկապես առևտրի, ներդրումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Երևան-Բաղդադ ուղիղ թռիչքների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ որպես քաղաքական, տնտեսական և զբոսաշրջային կապերի խթանման կարևոր գործիք։
Նախագահներն անդրադարձել են նաև միջկառավարական հանձնաժողովների աշխատանքների ակտիվացման հնարավորություններին՝ նպատակ ունենալով խորացնել ոլորտային համագործակցությունը և ձևավորել նոր նախաձեռնությունների իրականացման գործնական հիմքեր։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը՝ կարևորվել է գլոբալ հիմնախնդիրների լուծման հարցում նման միջոցառումների անցկացումը։

Президент Армении и президент Ирака обсудили вопросы армяно-иракских отношений
В рамках рабочего визита во Французскую Республику президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с президентом Республики Ирак Абд аль-Латиф Джамаль Рашидом.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Аппарата президента, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся повестки армяно-иракских двусторонних отношений. Обе стороны подчеркнули необходимость динамичного развития армяно-иракских отношений, углубления политического диалога и практического сотрудничества на основе взаимного интереса.
Собеседники также затронули вопросы, касающиеся региональных развитий, мира и стабильности, подчеркнув важность эффективного партнерства и формирования взаимного доверия.
Стороны придали важность расширению двустороннего экономического сотрудничества, особенно в сфере торговли, инвестиций и сфер, представляющих взаимный интерес. В этом контексте была подчеркнута необходимость открытия прямого авиасообщения Ереван-Багдад как важного инструмента для продвижения политических, экономических и туристических связей.
Президенты также затронули возможности активизации работы межправительственных комиссий с целью углубления отраслевого сотрудничества и формирования практических основ для реализации новых инициатив.
Собеседники также обсудили организационные и содержательные вопросы конференции КС-17 Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году, подчеркнув важность проведения подобных мероприятий в решении глобальных проблем.