Վարչապետի աշխատակազմի ծախսերը նախորդ տարի կազմել են 21.6 մլրդ դրամ. կրճատվել են ծառայողական մեքենաները
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ծախսերը 2024 թվականին կազմել են 21.6 մլրդ դրամ: Կրճատվել են ծառայողական մեքենաները՝ 40-ի փոխարեն դառնալով 19:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
«Մեր փաստացի ծախսերը կազմել են 21.6 մլրդ դրամ, կատարողականը կազմել է 93.1 տոկոս: Հաշվետու տարում ՀՀ վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովման ծրագրի շրջանակներում ծախսը կազմել է 6.6 մլրդ դրամ կամ նախատեսված միջոցառումների 88.7 տոկոսը: Շեղումը հիմնականում պայմանավորված է տվյալ ծրագրում ընդգրկված ծառայությունների, ծրագրերի համակարգման միջոցառման, աշխատակազմի պահպանման ծախսերի կատարողականով: Նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ տվյալ ծրագրի ծախսերը նվազել են 18 տոկոսով կամ 1.5 մլրդ դրամով»,–ասաց Հարությունյանը:
Հաշվետու տարում ծառայությունների և ծրագրերի համակարգման միջոցառման, աշխատակազմի պահպանման ծախսերը կազմել են 4.9 մլրդ դրամ կամ ճշտված ցուցանիշի 87.3 տոկոսը: Ըստ Հարությունյանի՝ շեղումը պայմանավորված է մրցույթների արդյունքում ապրանքների և ծառայությունների՝ նախատեսվածից ցածր գներով ձեռքբերմամբ, ինչպես նաև հաստիքների ոչ լրիվ համալրմամբ: Նախորդ տարվա համեմատ՝ նշված ծախսերը նվազել են 3 տոկոսով կամ 153.2 մլն դրամով, որը հիմնականում պայմանավորված է շենքերի և կառույցների ընթացիկ նորոգումների հետ կապված աշխատանքների ծավալների նվազմամբ, ինչպես նաև նախատեսված խորհրդատվական ծառայությունների ձեռքբերման անհրաժեշտության բացակայությամբ:
Անդրադառնալով վարչապետի աշխատակազմի ծառայողական ավտոմեքենաներին՝ նա ասաց. «Ավելի քան կեսով կրճատվել է մեքենաների քանակը: 40 մեքենայի փոխարեն այս պահին ունենք 19 մեքենա»:

Расходы аппарата премьер-министра Армении в прошлом году составили 21,6 млрд драмов. Служебные автомобили были сокращены
Расходы аппарата премьер-министра Армении в 2024 году составили 21,6 млрд драмов. Служебные автомобили были сокращены с 40 до 19.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил руководитель аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян на совместном заседании постоянных комиссий НС во время представления годового отчета об исполнении государственного бюджета 2024 года.
«Наши фактические расходы составили 21,6 млрд драмов, выполнение — 93,1%. В отчетном году расходы в рамках программы по обеспечению реализации полномочий премьер-министра Республики Армения составили 6,6 млрд драмов или 88,7% от запланированных мероприятий. Отклонение в основном обусловлено реализацией услуг, включенных в данную программу, мероприятиями по координации программы и расходами на содержание персонала. По сравнению с сопоставимым показателем предыдущего года расходы данной программы сократились на 18% или на 1,5 млрд драмов», — сказал Арутюнян.
В отчетном году расходы на координацию услуг и программ, содержание персонала составили 4,9 млрд драмов, или 87,3 процента от уточненного показателя. По словам Арутюняна, отклонение обусловлено закупкой товаров и услуг по более низким ценам, чем планировалось, в результате тендеров, а также неполной укомплектованностью штатов. По сравнению с прошлым годом указанные расходы сократились на 3% или 153,2 млн драмов, что в основном обусловлено сокращением объемов работ, связанных с текущим ремонтом зданий и сооружений, а также отсутствием необходимости в закупке запланированных консультационных услуг.
Касаясь служебных автомобилей канцелярии премьер-министра, он сказал: «Количество автомобилей сократилось более чем вдвое. Вместо 40 автомобилей у нас сейчас 19 автомобилей».