Վալենտինա Մատվիենկոն այցելել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգի
Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ուղեկցությամբ այցելել է Երևանի Հաղթանակի զբոսայգի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Sputnik Armenia-ն, Վալենտինա Մատվիենկոն ծաղկեպսակ է խոնարհել Անհայտ զինվորի գերեզմանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին։
Վալենտինա Մատվիենկոն պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել հունիսի 5-ին։
Հունիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու ՌԴ դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն կբացեն Ռուսաստանի դաշնային ժողովի և Հայաստանի ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստը:
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն հունիսի 6-ին կմասնակցեն նաև ռուս–հայկական միջտարածաշրջանային 10–րդ ֆորումին:

Валентина Матвиенко посетила ереванский Парк Победы
Делегация во главе со спикером Совета федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко в сопровождении спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна посетила ереванский Парк Победы.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik Армения, Валентина Матвиенко возложила венок к могиле Неизвестного солдата и возложила цветы к Вечному огню, отдав дань памяти жертвам Великой Отечественной войны.
Валентина Матвиенко прибыла в Армению с официальным визитом 5 июня.
6 июня спикер Национального собрания Республики Армения Ален Симонян и спикер Совета федерации Российской Федерации Валентина Матвиенко откроют 39-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству Федерального собрания Российской Федерации и Национального собрания Армении.
6 июня Ален Симонян и Валентина Матвиенко также примут участие в X российско-армянском межрегиональном форуме.