ՀՀ–ն Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվելու համար որպես շահառու պետություն ընդգրկված է 2026–ի նախնական ծրագրում. Կոստանյան
Հայաստանի կողմից 2025 թվականին ևս Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվելու որոշման հետ կապված քննարկումները շարունակվում են:
«Արմենպրես»–ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
«2024 թվականին Հայաստանը Եվրամիության Խաղաղության եվրոպական գործիքից է հասցրել օգտվել՝ ստանալով 10 մլն եվրո աջակցություն: Այս պահին շարունակվում են քննարկումները 2025 թվականի որոշման հետ կապված: Կարևոր է ընդգծել, որ արդեն 2026 թվականի նախնական ծրագրերում նույնպես Հայաստանը որպես շահառու պետություն ընդգրկված է»,–ասաց Կոստանյանը:
Հայաստանն ավելի վաղ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
Հայաստանը ներկայացրել է նաև երկրորդ հայտը՝ 2025–ին ևս Խաղաղության եվրոպական գործիքից օգտվելու համար:

Armenia included in 2026 preliminary program as European Peace Facility beneficiary – Deputy FM
Discussions regarding Armenia's decision to benefit from the European Peace Facility again in 2025 are ongoing.
Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan said during the joint session of the National Assembly standing committees, while presenting the annual report on the implementation of the 2024 state budget.
"In 2024, Armenia managed to benefit from the European Union's European Peace Facility, receiving 10 million euros in support. Currently, discussions are ongoing regarding the decision for 2025. It is important to emphasize that Armenia is already included as a beneficiary state in the preliminary programs for 2026," said Kostanyan.
Armenia had previously received €10 million from the European Peace Facility to establish a modular field camp for a battalion, which will also include a medical aid clinic, as well as related services and capabilities.
Armenia has also submitted a second application to benefit from the European Peace Facility in 2025.