Եվրամիությունից նախորդ տարի ստացվել են 42 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ. նախարար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը ներկայացմանը:
«Եվրամիությունից 2024 թվականին ստացվել են 42 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ: 10.8 մլրդ դրամն իրականացվել են ծրագրային վարկերով, իսկ 31.2 մլրդ դրամը՝ ոչ նպատակային, այսինքն՝ բյուջեի աջակցության նպատակով»,–ասաց Հովհաննիսյանը:
Դրամաշնորհային միջոցները, որոնցով ծրագրեր են իրականացվել, կազմում են 4 մլրդ 218 մլն դրամ: Ստացվել են նաև դրամաշնորհներ՝ բյուջետային աջակցության նպատակով, որը կազմել է 14 մլրդ 780 մլն դրամ:

Armenia received 42 billion drams in EU loan funds in 2024 - Minister
Armenia received 42 billion drams in loan funds from the European Union in 2024, Armenian Finance Minister Vahe Hovhannisyan said, presenting the annual report on the implementation of the 2024 state budget.
“In 2024, 42 billion drams in loan funds were received from the European Union. Of this, 10.8 billion drams were program loans, and 31.2 billion drams were non-targeted; they were allocated for general budget support,” Hovhannisyan noted.
He added that grant funds used for program implementation totaled 4 billion 218 million drams. An additional 14 billion 780 million drams in grants were received specifically for budget support.