Եվրամիությունից նախորդ տարի ստացվել են 42 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ. նախարար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվությունը ներկայացմանը:
«Եվրամիությունից 2024 թվականին ստացվել են 42 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ: 10.8 մլրդ դրամն իրականացվել են ծրագրային վարկերով, իսկ 31.2 մլրդ դրամը՝ ոչ նպատակային, այսինքն՝ բյուջեի աջակցության նպատակով»,–ասաց Հովհաննիսյանը:
Դրամաշնորհային միջոցները, որոնցով ծրագրեր են իրականացվել, կազմում են 4 մլրդ 218 մլն դրամ: Ստացվել են նաև դրամաշնորհներ՝ բյուջետային աջակցության նպատակով, որը կազմել է 14 մլրդ 780 մլն դրամ:

Армения в 2024 году получила от ЕС 42 млрд драмов кредитных средств
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр финансов Ваге Ованнисян на совместном заседании постоянных комиссий НС во время представления годового отчета об исполнении государственного бюджета 2024 года.
«В 2024 году от Евросоюза было получено 42 млрд драмов кредитных средств. 10,8 млрд драмов были реализованы за счет программных кредитов, а 31,2 млрд драмов были нецелевыми, то есть были предоставлены с целью поддержки бюджета», — сказал Ованнисян.
Грантовые средства, с помощью которых были реализованы программы, составляют 4 млрд 218 млн драмов. Были получены также гранты с целью поддержки бюджета. Размер этих грантов составил 14 млрд 780 млн драмов.