Շոյգուն ժամանել է Փհենյան՝ Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպման
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ հունիսի 4-ին, ժամանել է Փհենյան, որտեղ նախատեսվում են բանակցություններ ԿԺԴՀ պետական գործերի նախագահ Կիմ Չեն Ընի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Կողմերը կքննարկեն միջազգային օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրադրությունը», - հաղորդել են ՌԴ Անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունում։
Բացի այդ, հանդիպման ժամանակ կքննարկվեն երկրների միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագրի առանձին կետեր։
Մամուլի ծառայությունում հավելել են, որ կբարձրացվի նաև Հյուսիսային Կորեայի բանակի այն մարտիկների հավերժացման հարցը, որոնք մասնակցել են Ուկրաինայի զինված ուժերից ՌԴ Կուրսկի մարզի ազատագրմանը։

Шойгу прибыл в Пхеньян на встречу с Ким Чен Ыном
Секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу по поручению президента РФ Владимира Путина 4 июня прибыл в Пхеньян, где запланированы переговоры с председателем Госсовета КНДР Ким Чен Ыном. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Интерфакс”.
“Стороны обсудят вопросы международной повестки дня, включая ситуацию вокруг Украины”, - сообщили в пресс-службе аппарата Совбеза РФ.
В ходе встречи также будут рассмотрены некоторые пункты Договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между этими странами.
В пресс-службе добавили, что будет также поднят вопрос об увековечении памяти военнослужащих северокорейской армии, участвовавших в освобождении Курской области РФ от украинских вооруженных формирований.