Հարավային Կորեայի նոր նախագահը ստանձնել է պաշտոնը
Հարավային Կորեայի նախագահ ընտրված լիբերալ Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Լի Չե Մյոնը պաշտոնապես սկսել է իր 5-ամյա կառավարումը Ազգային ընտրական հանձնաժողովի կողմից նրա հաղթանակի հաստատումից հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap լրատվական գործակալությունը։
Լի Չե Մյոնը գործող նախագահ Լի Չու Հոյից ընդունել է ինչպես նախագահի պարտականությունները, այնպես էլ երկրի գլխավոր հրամանատարի։
Նա ընտրություններում հաղթանակ էր տարել՝ ստանալով ձայների 49,42%-ը՝ առաջ անցնելով իր պահպանողական մրցակից Կիմ Մուն Սուից, որը հավաքել էր քվեների 41,15%-ը։
Պաշտոնը ստանձնելուց հետո իր ելույթում Հարավային Կորեայի նոր նախագահը խոստացել է վերսկսել Հյուսիսային Կորեայի հետ բանակցությունները և ամրապնդել եռակողմ գործընկերությունն ԱՄՆ-ի և Ճապոնիայի հետ։
Հարավային Կորայում արտահերթ ընտրություններ են անցկացվել, քանի որ Սահմանադրական դատարանը ապրիլի 4-ին պաշտոնանկ էր արել նախագահ Յուն Սոկ Յոլին։ Նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել ապստամբության մեղադրանքով։ Յուն Սոկ Յոլը 2024 թ. դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան ռազմական դրություն էր հայտարարել՝ ընդդիմությանը մեղադրելով «հակապետական» գործողությունների միջոցով կառավարությունը «կաթվածահար անելու» մեջ։  Ռազմական դրության հայտարարումից հետո բախումներ էին տեղի ունեցել։

Новый президент Южной Кореи официально вступил в должность
Ли Чжэ Мён кандидат от Либерально-демократической партии, избранный на пост президента Южной Кореи, официально приступил к своему пятилетнему правлению после подтверждения его победы национальной избирательной комиссией. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило информационное агентство Yonhap.
Ли Чжэ Мён сменил действующего президента Ли Чу Хо на посту президента и главнокомандующего.
Он победил на выборах, набрав 49,42% голосов, опередив своего консервативного соперника Ким Мун Су, который получил 41,15% голосов.
В своей инаугурационной речи новый президент Южной Кореи пообещал возобновить переговоры с Северной Кореей и укрепить трёхстороннее партнёрство с США и Японией.
Внеочередные выборы прошли в Южной Корее после того, как Конституционный суд 4 апреля отстранил от должности президента Юн Сок Ёля. Против него возбуждено уголовное дело по обвинению в мятеже. Юн Сок-Ёль объявил военное положение вечером 3 декабря 2024 года, обвинив оппозицию в “парализации” работы правительства посредством “антигосударственной” деятельности. После объявления военного положения в стране произошли столкновения.