Հարավային Կորեայում նախագահական ընտրություններ են անցկացվում
Հարավային Կորեայի քաղաքացիները հունիսի 3-ին քվեարկում են նոր նախագահ ընտրելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap լրատվական գործակալությունը։
Ազգային ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ քվեարկության սկսվելուց յոթ ժամ անց 44,39 միլիոն ընտրողներից 27,56 միլիոնը քվեարկել էր 14 295 ընտրատեղամասերում։
Ընտրողների հետաքրքրությունը մեծ է արտահերթ ընտրությունների նկատմամբ, քանի որ գրանցված ընտրողների 34,74 տոկոսն արդեն քվեարկել էր մայիսի 30-ին և 31-ին կայացած վաղաժամկետ քվեարկության ժամանակ, ինչը երկրորդ ամենաբարձր ցուցանիշն է 2014 թվականին տվյալ համակարգի ներդրումից ի վեր։
Նախագահական ընտրություններում ֆավորիտ համարվող Լիբերալ դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Լի Չե Մյոնը քարոզարշավը վարել է նախկին նախագահ Յուն Սոկ Յոլի գլխավորած «ապստամբության ուժերի» դեմ պայքարելու խոստումով։
Yonhap-ը նշում է, որ պահպանողական Ժողովրդական իշխանության կուսակցության թեկնածու Կիմ Մուն Սուն, հաշվի առնելով իր գլխավոր մրցակցի «ագրեսիվ ղեկավարման ոճը», խոստացել է «դիկտատուրայից» զերծ ապագա։
Քվեաթերթիկների հաշվարկը կսկսվի ընտրատեղամասերի փակվելուց անմիջապես հետո՝ ժամը 20:00-ին:
Կորեայի Հանրապետության նոր նախագահի երդմնակալությունը, հավանաբար, տեղի կունենա հունիսի 4-ին։
Ընդհանուր առմամբ, երկրի բարձրագույն քաղաքական պաշտոնի համար պայքարում է հինգ թեկնածու. երկուսը հրաժարվել են պայքարից ընտրարշավի ընթացքում: Առաջատարը դեմոկրատական կուսակցության նախկին նախագահ Լի Չե Մյոնն է։ Վերջին հարցումների համաձայն՝ նա իր մրցակիցներից առաջ էր առնվազն 10 տոկոսային կետով։
Ներկայիս արտահերթ ընտրությունները անցկացվում են, քանի որ Սահմանադրական դատարանը ապրիլի 4-ին պաշտոնանկ էր արել նախագահ Յուն Սոկ Յոլին։ Նրա դեմ քրեական գործ է հարուցվել ապստամբության մեղադրանքով։ Յուն Սոկ Յոլը 2024 թ. դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան ռազմական դրություն էր հայտարարել՝ ընդդիմությանը մեղադրելով «հակապետական» գործողությունների միջոցով կառավարությունը «կաթվածահար անելու» մեջ։ Ռազմական դրության հայտարարումից հետո բախումներ էին տեղի ունեցել։

В Южной Корее проходят президентские выборы
Граждане Южной Кореи проголосуют 3 июня на выборах нового президента. Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Yonhap.
По данным Национальной избирательной комиссии, через семь часов после начала голосования 27,56 миллиона из 44,39 миллиона избирателей проголосовали на 14 295 избирательных участках.
Интерес избирателей ко внеочередным выборам высок, поскольку 34,74% зарегистрированных избирателей уже проголосовали на досрочном голосовании 30 и 31 мая, что является вторым по величине показателем с момента введения системы в 2014 году.
Лидер на президентских выборах, кандидат от Либерально-демократической партии Ли Чжэ Мен, вёл кампанию, обещая бороться с «мятежными силами» во главе с бывшим президентом Юн Сок Ёлем.
Yonhap отмечает, что консервативный кандидат от Народной партии власти Ким Мун Су, ссылаясь на «агрессивный стиль руководства» своего главного соперника, пообещал будущее, свободное от «диктатуры».
Подсчёт голосов начнётся сразу после закрытия избирательных участков в 8 часов вечера.
Инаугурация нового президента Республики Корея, скорее всего, состоится 4 июня.
Всего на высшую политическую должность страны претендуют пять кандидатов; двое сняли свои кандидатуры в ходе кампании. Лидером является бывший председатель Демократической партии Ли Чжэ Мен. Согласно последним опросам, он опередил своих соперников как минимум на 10 процентных пунктов.
Нынешние внеочередные выборы проводятся в связи с тем, что Конституционный суд отстранил президента Юн Сок Ёля от должности 4 апреля. Против него возбуждено уголовное дело по обвинению в мятеже. Юн Сок Ёль объявил военное положение вечером 3 декабря 2024 года, обвинив оппозицию в «парализации» правительства посредством «антигосударственных» действий. После объявления военного положения вспыхнули столкновения.