ՀՀ նախագահն ընդունել է «Երիտասարդ եվրոպական դեսպաններ» նախաձեռնության անդամներին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում ընդունել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին և «Երիտասարդ եվրոպական դեսպաններ» (ԵԵԴ) նախաձեռնության անդամներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ ողջունելով դեսպանին և երիտասարդ դեսպաններին՝ Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել նախաձեռնության անդամների ակտիվ գործունեությունը՝ այն համարելով Հայաստան-Եվրամիություն սերտ համագործակցության արտահայտություն և կարևոր խթան։ Նա ընդգծել է ԵԵԴ նախաձեռնության առանձնահատուկ դերը՝ որպես կապող օղակ եվրոպական և հայաստանյան երիտասարդների միջև՝ կարևորելով նման ծրագրերի ազդեցությունն ինտեգրացիոն գործընթացների, կրթության ու երիտասարդների ներառականության խթանման տեսանկյունից։
Վասիլիս Մարագոս շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ներկայացնելով ԵԵԴ-ի ընթացիկ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ ուղղված ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդմանը։
Հանդիպման ընթացքում ԵԵԴ անդամները անմիջական և ակտիվ երկխոսության մթնոլորտում ներկայացրել են իրենց նախաձեռնությունները, որոնք միտված են Հայաստանում եվրոպական արժեքների տարածմանը, ժողովրդավարության, ժողովրդավարական ինստիտուտների, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների վերաբերյալ հասարակության իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը։ Նրանք անդրադարձել են նաև մարզերում բնակվող երիտասարդների հետ տարվող աշխատանքին, ընդգծել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը և Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների մշակույթների ուսումնասիրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։
Երիտասարդ դեսպանները կարևորել են մշակույթների միջև երկխոսության զարգացումն ու փոխճանաչողության խթանումը՝ որպես խաղաղության, համագործակցության և փոխըմբռնման հիմք։
Հանդիպման ավարտին մասնակիցները նախագահին ուղղել են իրենց հուզող հարցերը՝ քննարկելով կրթության ոլորտի, ՀՀ-ԵՄ ինտեգրման, պետական կառավարման համակարգի զարգացման և այլ արդիական խնդիրների ու դրանց հնարավոր լուծումների ուղղությունները։

President Khachaturyan receives members of the "Young European Ambassadors" initiative
President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vassilis Maragos, along with members of the Young European Ambassadors (YEAs) initiative at the Presidential Palace.
According to the Presidential Office, welcoming the Ambassador and the young ambassadors, President Khachaturyan praised the initiative’s activities, describing them as a reflection of the close cooperation between Armenia and the European Union and as an important stimulus for further development.
He highlighted the YEAs initiative's special role as a bridge between Armenian and European youth, stressing the importance of such programs in promoting integration processes, education, and youth involvement.
During the meeting, the YEAs presented their initiatives in an open and engaging dialogue, aimed at spreading European values in Armenia and raising public awareness about democracy, democratic institutions, the rule of law, and human rights. They also discussed the work carried out with young people living in the regions, highlighted the implementation of joint programs and the steps taken to study the cultures of national minorities in Armenia.
The young ambassadors emphasized the importance of intercultural dialogue and the promotion of mutual understanding as foundations for peace and cooperation.
At the conclusion of the meeting, participants addressed questions to the President, discussing topics including the education sector, Armenia-EU integration, the development of the public administration system, and other current issues and potential solutions.